US MARKETOtevírá za: 11 h 44 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+0,51 %
TSLA+4,07 %
AAPL-0,28 %

Čína, Fed, ropa: Trhy jsou na křižovatce

Svět je na rozcestí. A nejen kvůli rozhodnutí Fedu.

Masakr na trhu komodit pokračuje

Největším tématem roku 2015 byl pokles cen ropy, který nejvíce dopadl na sektor energetiky. Ještě před zhruba 10 lety ropa zdražovala a pro investory to byl důvod k obavám. Růst ekonomiky Číny braly trhy jako samozřejmost a počítaly s tím, že vysoké ceny ropy zůstanou navždy. Dokonce i když trh s ropou zkolaboval během finanční krize v roce 2008, korekce byla jen dočasná a ceny ropy v roce 2014 opět stouply nad 100 USD.

Nyní je vše naopak. V roce 2015 začala ropa rok na úrovních kolem 40 USD, přes rok zdražila o 50 % na zhruba 60 USD. Pak ale následoval další dramatický propad až na současná mnohaletá minima s cenami Brentu i WTI jen mírně nad úrovní 32 USD.

Od roku 2007 přispívá velkou měrou ke světové nabídce ropy růst americké produkce. Dalším faktorem, který hýbe trhem, jsou probíhající spory mezi Saúdskou Arábií a Íránem a de facto nefunkčnost sdružení OPEC. Kartel udržuje vysokou produkci i přes padající ceny ve snaze přivodit finanční škody Íránu a americkým producentům z břidlic. Navíc i Argentina a Čína nyní zkoumají možnosti břidlicové revoluce.

V Americe se vše točí kolem Fedu

V roce 2015 na amerických trzích určoval náladu Fed. Nyní je kurz americké měnové politiky nastaven na postupné zvyšování sazeb. Trhy očekávají, že Fed pro rok 2016 chystá dva až tři 25bodová zvýšení úrokových sazeb.

I když Fed postupuje opatrně, nemůže finanční svět od prosincového zasedání FOMC najít pevnou půdu pod nohama. Zvyšování sazeb vede k posilování dolaru a silný dolar znamená problémy pro rozvíjející se trhy a příliv kapitálu do USA.

Americký akciový trh byl přitom po celý rok 2015 poblíž maxim, v posledních dnech zažívá druhou korekci během pěti měsíců. Takzvaný margin debt v USA (objem půjček členů burzy na nákupy akcií) jako podíl na HDP přitom nedávno dosáhl historického maxima 2,87 %. Investoři tedy mají důvod být nervózní.

Čína: Strašák světových trhů číslo 1

Čínský akciový trh měl za sebou už v roce 2015 divokou jízdu. Vláda se pokusila podpořit akciový trh podporou maržových úvěrů. Když trh zhodnotil, vláda úvěry omezila a trh z maxima spadl o 40 %. Výprodeje pokračují i na začátku roku 2016, trh zatím marně hledá důvěru v kroky čínské centrální banky a v růst ekonomiky Číny.

Abenomika nepřináší valné výsledky

Bank of Japan od října 2014 masivně podporuje ekonomiku nákupy dluhopisů. V listopadu 2015 centrální banka potvrdila, že tempo nákupů nebude měnit. Japonský trh i přes korekce z poslední doby zůstává výrazně výše ve srovnání s obdobím před implementací stimulační politiky premiéra Abeho.

Ekonomika ale vykazuje jen anemický růst a potácí se na hraně recese. Japonský poměr tržní kapitalizace k HDP vzrostl z hodnoty kolem 70 % v polovině roku 2012 (než byla "zahájena" Abenomika) na současných zhruba 130-140 %. Abeho program tak není ani tak stimul ekonomice jako trhu. Ani v Japonsku se tak zatím nedaří řešit fundamentální problémy (stárnutí populace lze zvrátit jen těžko).

Zdroj: CFA Institute

Americké akcieCentrální bankyČínaJaponskoRopaSvětové akcieVýhled na rok 2016
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika