Pondělí na trzích: Burzy od Asie po USA klesly, investoři sledují ceny ropy a vyčkávají před zasedáními centrálních bank

(AKTUALIZOVÁNO) Akcie v Asii, Evropě i Spojených státech v úvodu posledního dubnového týdne zlevnily, poklesy ale nebyly výrazné. Investoři jsou před zasedáními amerického Fedu a japonské centrální banky obezřetní a nepouštějí se do riskantních obchodů. Fed bude zasedat v úterý a ve středu, BoJ ve čtvrtek.
Asijské akcie v úvodu týdne ztratily půdu pod nohama. Japonský Nikkei 225 odepsal 0,76 % na 17 439,30 bodu, a přerušil tak pozitivní rally z minulého týdne, která mu vynesla 4,3 %. Jihokorejský Kospi zakončil seanci se ztrátou 0,05 % na 2 014,55 bodu a v červených číslech se ocitla i Čína - Shanghai Composite odevzdal 0,41 % na 2 946,96 bodu a menší Shenzhen Composite ztratil rovněž 0,41 na 1 859,90 bodu.
Západoevropské burzy v úvodu mírně ztrácely, britský index FTSE 100 kolem 9.25 SELČ klesal o 0,25 %, francouzský CAC 40 o 0,07 % a německý DAX o 0,02 %. Pražská burza v úvodu podle indexu PX klesala o 0,2 %.
Finanční ústav GE Money Bank ráno oznámil, že se v rámci vstupu na pražskou burzu přejmenuje na MONETA Money Bank. Cenové rozpětí pro úpis akcií bylo stanoveno na 68 až 85 Kč za kus, nabídka je ale omezena výhradně na institucionální investory. Střední hodnota tohoto pásma znamená tržní kapitalizaci 39,1 miliardy Kč.
Z makrodat vyšly dopoledne například český indikátor ekonomického sentimentu nebo německý index podnikatelského klimatu od institutu Ifo.
Společnost New World Resources (NWR), majitel těžařské skupiny OKD, v pondělí na svých webových stránkách uvedla, že vedení OKD zváží návrh na insolvenci a ukončení hornické činnosti firmy, pokud se do pátku nedohodne se státem na restrukturalizaci.
Hospodářské výsledky v USA zveřejnila v pondělí například firma Xerox.
Investory po celém světě rovněž zaujal televizní rozhovor, ve kterém syn saúdského krále Salmána Muhammad bin Salmán Saúd představil detailněji klíčové aspekty strategického rozhodnutí pouštního království zbavit se závislosti na ropě. Reformní plán, který princ v pondělí představil, nese název Vize 2030 a počítá s ekonomickou transformací Saúdské Arábie prostřednictvím posílení investic do obnovitelných zdrojů energie, oblastí zaměřených na výrobu průmyslových zařízení nebo armádní techniky či do prvotřídních turistických atrakcí. Království chce rovněž zjednodušit vízovou byrokracii a více investovat do těžby minerálů. V sektoru těžby chce vytvořit kolem 90 000 nových pracovních míst. Všechny závazky mají být splněny do roku 2030.
Na pražské burze investorům neunikla informace, že většinový vlastník skupiny Pivovary Lobkowicz, firma Lapasan, chce převzít zbylá zhruba dvě procenta akcií PLG od menšinových podílníků. Cena odkupu by měla činit 208 Kč za akcii, stejně jako při předchozím odkupu. O převodu akcií by měla rozhodnout valná hromada pivovarů. Pokud bude odkup schválen, bude jeho hodnota činit přibližně 46 milionů korun.
Americké akcie v úvodu stejně jako trhy v Evropě mírně klesaly, index Dow ztrácel 0,3 %, širší S&P 500 klesal o 0,29 % a Nasdaq Composite oslaboval o 0,25 %. Nakonec Dow klesl o 0,15 % na 17 977,24 bodu, S&P 500 odepsal 0,18 % na 2 087,79 bodu a Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 0,21 % na 4 895,79 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 6,51 % na 14,08 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o dva bazické body na 1,909 %. Pod nulou skončilo osm z deseti hlavních sektorů, nejslabší výkon podaly akcie ze sektoru základních materiálů a odvětví energetiky, v plusu se naopak udržely sektory cyklického a necyklického spotřebního zboží a jen nepatrně klesl sektor veřejných služeb.
"Investoři jsou zvědaví, zda ve středu Fed nezmění svůj dosud výrazně holubičí tón," říká Oliver Pursche, výkonný ředitel ve společnosti Bruderman Brothers. "Ani bych nebyl překvapený, kdyby centrální banka řekla, že americká ekonomika je připravená na další zvýšení sazeb, ale kvůli situaci za hranicemi je třeba vyčkávat," dodává Pursche.
V indexu Dow nejvíce zlevnily akcie výrobce těžké stavební a těžební techniky Caterpillar (-1,95 %), vydavatele platebních karet Visa (-1,23 %) a investiční banky Goldman Sachs (-1 %). Dařilo se naopak cenným papírům provozovatele restaurací s rychlým občerstvením McDonald's (+1,56 %), maloobchodního prodejce Wal-Mart (+1,09 %) či zábavní společnosti Walt Disney (+0,77 %).
V Evropě nakonec FTSE 100 odepsal 0,78 %, CAC 40 přišel o 0,52 % a DAX klesl o 0,76 %. Regionální STOXX Europe 600 odevzdal půl procenta. Před zasedáními centrálních bank se v Evropě nedařilo hlavně bankám, z nichž například ty italské stáhly dolů italský index FTSE MIB o 1,5 %. Kvůli kolísající ceně ropy byl navíc pod tlakem i ropný sektor, nejhorší výkon ale podal sektor základních materiálů, který oslabil o 3,6 %.
Index PX v pondělí odepsal 0,79 % na 912,35 bodu. Největší zobchodovaný objem zaznamenala Komerční banka, jejíž akcie odepsaly 1,7 %. Erste Group Bank byla třetím nejobchodovanějším titulem dne a ztratila bezmála tři procenta. Naproti tomu skupina ČEZ, která se co do objemu umístila na druhém místě, posílila o 1,64 %. Akcie PLG připsaly v pondělí půl procenta.
Zdroj: Bloomberg, CNBC, MarketWatch