US MARKETOtevírá za: 51 h 37 m
DOW JONES+0,78 %
NASDAQ+0,52 %
S&P 500+0,70 %
META-0,55 %
TSLA+2,09 %
AAPL-0,09 %

Saúdská Arábie zveřejnila detaily plánované ekonomické transformace. Chce se pustit do obnovitelné energetiky, rozvíjet průmysl nebo zlepšit pozici žen

Saúdská Arábie si své místo na ekonomickém výsluní vybojovala díky těžbě ropy. Čas černého zlata se ale chýlí ke konci a Rijád nechce nic ponechat náhodě. Již na začátku dubna pouštní království oznámilo záměr prodat na burze menšinový podíl ve státním ropném gigantu Aramco a celou společnost přeměnit na průmyslový konglomerát. Nyní syn saúdskoarabského krále Salmána Muhammad bin Salmán Saúd v televizním rozhovoru představil detailněji klíčové aspekty strategického rozhodnutí.

Reformní plán, který princ v pondělí představil, nese název Vize 2030 a počítá s ekonomickou transformací Saúdské Arábie prostřednictvím posílení investic do obnovitelných zdrojů energie, oblastí zaměřených na výrobu průmyslových zařízení nebo armádní techniky či do prvotřídních turistických atrakcí. Království chce rovněž zjednodušit vízovou byrokracii a více investovat do těžby minerálů. V sektoru těžby chce vytvořit kolem 90 tisíc pracovních míst. Všechny závazky mají být splněny do roku 2030.

Důraz má být kladen rovněž na rozvoj digitální infrastruktury, školství a kultury a posíleno má být zapojení žen do pracovního procesu. Jejich podíl na trhu práce se má zvýšit z 22 % na 30 %.

Vláda zvažuje také možnosti podpory soukromého sektoru. Chce tak pomoci vytvořit pracovní příležitosti pro miliony mladých lidí, kteří se v příštích letech zařadí mezi pracující. Zhruba 70 % Saúdů v současnosti pracuje ve státním sektoru. Celkovou míru nezaměstnanosti chce království srazit na 7 % z nynějších 11,6 %.

V případě ropného podniku Aramco království plánuje na trh uvést prostřednictvím primární nabídky (IPO) méně než 5 % jeho akcií. Muhammad bin Salmán Saúd uvedl, že očekává ocenění firmy na více než dva biliony dolarů. Na burze by měly být prodány také dceřiné firmy společnosti Aramco, která by se měla přeměnit na holdingovou společnost s volenou radou.

Část výnosu z prodeje menšinového podílu ve společnosti Aramco má směřovat do státního investičního fondu (PIF), ze kterého země plánuje vytvořit největší státní fond na světě. "Co nyní zbývá, je diverzifikace investic. Do dvaceti let budeme mít ekonomiku, která nebude záviset hlavně na ropě," řekl princ začátkem dubna.

PIF již v současnosti drží významné podíly v domácích firmách, například v Saudi Basic Industries, která je druhým největším producentem chemikálií na světě, či v největší saúdskoarabské bance National Commerical Bank. Fond začal být aktivní i v zahraničí, loni v červenci koupil 38% podíl v jihokorejské firmě Posco Engineering & Construction a dohodl se s ruským fondem Russian Direct Investment na investici v Rusku. Nyní pracuje na různých projektech v oblasti cestovního ruchu a nových průmyslových odvětví.

"Budeme podporovat i vstup soukromých saúdskoarabských společností na trh. To bude vyžadovat nezbytné kroky ke zvyšování likvidity na našich kapitálových trzích a posilování významu dluhového trhu," stojí také v prohlášení k reformnímu plánu Vize 2030.

Prodej akcií státního Aramca by se měl uskutečnit jednak na burze v Saúdské Arábii, jednak na některé burze v zahraničí, nejspíše ve Spojených státech. Proběhnout by měl v roce 2018, možná ale i o rok dříve.

Saúdská Arábie je největším světovým vývozcem ropy, kvůli těžkému propadu cen suroviny se jí ale začalo nedostávat peněz do rozpočtu. Podle analytiků je otázka, zda reakce na propad cen ropy nepřichází příliš pozdě. Studie Mezinárodního měnového fondu z roku 2014 upozorňuje na mnoho případů selhání zemí, které se snažily omezit svou závislost na produkci energií. Úspěšných pokusů naopak bylo podle MMF jen málo.

Zdroj: ČTK, CNBC

Blízký a Střední východKomodityPrůmyslRopaTěžba
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika