Evropské akcie v pondělí stáhli těžaři, investoři vyhlížejí zasedání Fedu

Evropské akcie v úvodu týdne vedli do červených čísel těžaři, kteří ztráceli přes 3 %. Investoři jsou navíc napjatí před zasedáními Fedu a japonské centrální banky, která se odehrají tento týden.
Britský FTSE 100 odepsal 0,78 %, francouzský CAC 40 0,52 % a německý DAX 0,76 %. Regionální STOXX Europe 600 odevzdal půl procenta.
Před zasedáními centrálních bank se v Evropě nedařilo hlavně bankám, z nichž například ty italské stáhly dolů italský index FTSE MIB o 1,5 %. Kvůli kolísající ceně ropy byl navíc pod tlakem i ropný sektor, nejhorší výkon ale podal sektor základních materiálů, který oslabil o 3,6 %.
Anglo American se propadla o více než 7 % a BHP Billiton, Rio Tinto a Glencore odepsaly čtyři a více procent.
Hlavní pondělní události na evropských trzích
- Podnikatelská důvěra v Německu se v dubnu mírně zhoršila. Index podnikatelského klimatu Ifo klesl na 106,6 bodu z březnových 106,7 bodu, čekal se růst ukazatele na 107,1 bodu. Hodnocení současné situace kleslo na 113,2 bodu ze 113,8 bodu, čekala se stagnace na 113,8 bodu. Index očekávání ale naopak vzrostl na 100,4 bodu ze 100 bodů, přestože se čekalo výraznější zvýšení na 100,9 bodu.
- Kritika politiky levných peněz Evropské centrální banky (ECB), která v poslední době zaznívala z Německa, má co do činění se situací na domácí politické scéně a zřejmě jen tak neskončí. V analýze to napsala agentura Reuters, která se odvolává na německé činitele a analytiky.
- Novartis údajně hodlá prodat svůj podíl v konkurenční firmě Roche. V současnosti má tento podíl hodnotu kolem 13,8 miliardy dolarů.
- Kvůli problémům s uznáváním posudků na dopad staveb na životní prostředí (proces EIA) nebude nutné přesouvat evropské dotace z dopravního stavitelství do jiných oborů. Ministerstvo dopravy má pro tyto peníze jiné smysluplné využití. Na pondělním Žofínském fóru to řekl ministr dopravy Dan Ťok. Podle něj ministerstva životního prostředí a dopravy stále vyjednávají s Evropskou komisí o uznání výjimek pro problémové stavby.
- Nizozemský výrobce elektroniky, osvětlení a zdravotnického vybavení Philips zřejmě spíš umístí akcie své divize osvětlení na trhu, než aby usiloval o její přímý prodej. Firma to v pondělí oznámila souběžně s výsledky za první čtvrtletí. Divize je největším výrobcem osvětlení na světě. Její hodnota se odhaduje na zhruba pět miliard eur.
- Celková důvěra v domácí ekonomiku se v dubnu mírně snížila. Souhrnný indikátor důvěry (indikátor ekonomického sentimentu), vyjádřený v bazickém indexu, se oproti březnu snížil o 1,1 bodu na hodnotu 95,6. Indikátor důvěry podnikatelů se meziměsíčně snížil o 1,3 bodu na hodnotu 93,8. Mezi podnikateli se důvěra zvýšila mírně ve stavebnictví; v průmyslu, v obchodě a ve vybraných odvětvích služeb se snížila. Informoval o tom Český statistický úřad.
- Celková důvěra v domácí ekonomiku se v dubnu mírně snížila. Souhrnný indikátor důvěry (indikátor ekonomického sentimentu), vyjádřený v bazickém indexu, se oproti březnu snížil o 1,1 bodu na hodnotu 95,6. Indikátor důvěry podnikatelů se meziměsíčně snížil o 1,3 bodu na hodnotu 93,8. Mezi podnikateli se důvěra zvýšila mírně ve stavebnictví; v průmyslu, v obchodě a ve vybraných odvětvích služeb se snížila. Informoval o tom Český statistický úřad.
- Francie plánuje zavřít některé jaderné elektrárny. Prohlásil to v pondělí francouzský prezident François Hollande. Má se tak stát v rámci obratu Francie k zelenějším zdrojům energií. Uzavření některých elektráren má navrhnout po roce 2018 francouzská energetická společnost EDF, prohlásil Hollande na vládní konferenci zaměřené na změny ve francouzské energetice.
- Německý soud v pondělí zprostil šéfa společnosti Deutsche Bank Jürgena Fitschena a čtyři bývalé vysoké manažery obvinění v kauze bankrotu mediální skupiny Kirch Media. Prokuratura tvrdila, že tato pětice poskytla zavádějící informace v civilním sporu o odškodné za bankrot skupiny Kirch Media, aby tak chránila firmu Deutsche Bank. Podle soudu se však takovéto obvinění neprokázalo.
- Míra nezaměstnanosti ve Švédsku v březnu nečekaně vzrostla na 7,7 % z předchozích 7,6 %, a je tak nejvýše od června 2015. Trh očekával pokles na 7,5 %. Po sezónním očištění nezaměstnanost vzrostla na 7,2 % ze 7,1 %, čekal se pokles na 7,0 %.
- Sýrie a Rusko podepsaly dohody v hodnotě 850 milionů eur, jejichž cílem je obnova infrastruktury ve válkou poničené zemi. Informovala o tom v pondělí ruská agentura RIA Novosti s odvoláním na syrského premiéra Vaíla Halkího.
Zdroj: CNBC