Pravda vs. fikce aneb Bond vs. bond: Globální souvislosti jedné nenápadné zkratky

Výnosy státních dluhopisů jsou historicky nízko. Tak nízko, že se tomu až nechce věřit. Stratég z Goldman Sachs s velice hezkým tržním jménem Peter Oppenheimer považuje výnosy dokonce za tak nízké, že to hraničí s fikcí. "Bond a 007, dříve jasná kombinace označující agenta s povolením zabíjet, dnes ale docela dobře funguje i bond 007, kde ty nuly a nějaké drobné vyjadřují výnos," píše stratég v poznámce klientům. Někdy je to dokonce -007, chtělo by se připomenout.
"Ještě nedávno by výnosy s nulou na začátku připadaly komukoli na trhu jako fikce," spojuje světy dluhopisů a slavného britského agenta Oppenheimer. A připomíná známé souvislosti - výnosy klesají kvůli podpůrným opatřením centrálních bank, a kvůli nízkým výnosům následně investoři hledají něco zajímavějšího. To vede k napínání valuací u akcií a dalším tržním efektům.
Výnos 10letých vládních dluhopisů USA a Německa
"Investoři v důsledku propadu výnosů dluhopisů, které donedávna zajišťovaly zhodnocení konzervativních portfolií, hledají náhradu. Zatím ji nacházejí ve stabilních a odhadnutelných společnostech, které jsou spojeny s nižší volatilitou než celý trh," pokračuje stratég.
Sektory jako nezbytné spotřební zboží jsou proto v hledáčku opatrnější části trhu, na rozdíl například od finančního sektoru. Pro ten je propad výnosů na dluhopisovém trhu zásadní překážkou na cestě k obnovení růstu ziskovosti.
Z globálního hlediska se většímu zájmu investorů, kteří hledají "jistotu", těší Spojené státy. "USA jsou méně cyklické než Evropa nebo Japonsko," uzavírá Oppenheimer. "Defenziva překonává cyklické tituly, a tak jsou na tom například americké akcie lépe než ty evropské. Americe pomáhá na druhé straně i větší podíl růstových titulů."
Srovnání vývoje cen amerických (S&P 500) a evropských (EURO STOXX 50) akcií
Stratég z Goldman Sachs tak v pár větách shrnuje, jak široký dopad (sektorový, strategický, geografický, podle alokace do jednotlivých tříd aktiv) má na světové trhy ona často skloňovaná drobnost se zkratkou QE. V takové míře, jakou sledujeme v posledních letech, ji ještě trhy nepamatují. Odhadovat proto, jak to s cenami aktiv a portfolii investorů dopadne, není zrovna snadné, bezstarostnost ale nejspíše není ten nejlepší postoj.
Zdroj: Goldman Sachs