Investiční tip: Akcie těžařů uranu zlevnily po Fukušimě výrazně více než samotný uran. Doženou ho?

Po havárii v japonské jaderné elektrárně Fukušima, kterou způsobilo zemětřesení a následná vlna tsunami, se rozběhla diskuze o budoucnosti jaderné energie ve světě. Například Německo plánovalo uzavření všech jaderných reaktorů do roku 2022. Možná šlo jen o pokus Angely Merkelové získat politické body, to se ovšem nikdy nedozvíme. Ovšem v době, kdy se všechny státy snaží šetřit, vychází uzavření 17 % kapacity velmi draho.
Německý podíl v celosvětovém měřítku tvoří ovšem jen 5 % z celkového objemu vyrobené jaderné elektřiny. Takže i když země splní plán, bude to mít jen malý dopad na celý jaderný průmysl.
Anti-nukleární diskuse vyvolala řadu otázek ohledně budoucnosti jaderné energie ve světě, v globálním jaderném průmyslu se toho ovšem příliš nezměnilo. Jak je vidět, havárie ve Fukušimě měla jen malý vliv na stávající, plánované i navrhované jaderné reaktory.
Počet všech jaderných reaktorů v provozu i ve výstavbě se nezměnil – 987 před katastrofou i v současnosti. To znamená, že dlouhodobá poptávka po uranu se od loňského roku nezměnila. Krátkodobá poptávka mohla být ovlivněna menším poklesem u reaktorů, které jsou nyní v provozu. I tak spotová cena uranu od havárie ve Fukušimě klesla zhruba o 20 %.
Od půlky prosince, kdy společnosti těžící uran zřejmě narazily na dno, vykázaly jejich akcie neuvěřitelné zisky. V našem koši si polepšily o více než 35 %. Firmy Uranium One a Laramide Resources si připsaly nárůsty o více než 50 %.
Vyplatí se tedy ještě pořád investovat do společností těžících uran?¨
Akcie těžebních společností zahrnutých v našem portfoliu ztratily od března loňského roku 50 % hodnoty, což dokládá, jak špatně se těmto společnostem dařilo od fukušimské tragédie. Zdá se, že dlouhodobé fundamenty uranového sektoru, přesněji řečeno poptávka ze stávajících a budoucích reaktorů, zůstala nedotčena.
Na druhou stranu padlo na dno i ocenění akcií, z čehož můžeme vinit jen sentiment investorů. Investice do jaderné energie teď sice nemusejí být v módě, ale i tak může jít o velkou příležitost. Je ovšem potřeba brát na vědomí, že ceny kovů kolísají a žádná investice není bezriziková a nemusí být úspěšná.
Zdroj: Saxo Bank