Tyhle akcie si kupte místo Facebooku!

Investoři se těší na Facebook, ukázala to přeupsaná nabídka v IPO. Co mají dělat ti, na které se v úpisu nedostalo? Mají jít do rizika a nakoupit akcie Facebooku během prvního dne obchodování? Tržby Facebooku mezikvartálně klesají a náklady rostou kvůli tomu, jak firma expanduje: zvyšuje počet datových center a zaměstnanců. Ze vstupu firmy na burzu lze ovšem benefitovat i s dalšími veřejně obchodovanými tituly. Kterými?
1. Fusion-IO
Fusion-IO je nejznámějším dodavatelem SSD disků a Facebook s Applem patří mezi jeho nejvýznamnější zákazníky. Šéfem datového výzkumu Fusion-IO je spoluzakladatel Applu Steve Wozniak. SSD disky Facebooku umožňují rychlejší přístup k datům s potřebou méně energie potřebné k chlazení.
EPS za 3. čtvrtletí 6 centů na akcii předčil odhady analytiků, akcie ovšem klesají kvůli obavám investorů o výši hrubých marží. Tržby meziročně vzrostly o 40 % na 94,2 milionu USD.
2. Zynga
Společnost vyrábějící online hry pro sociální sítě je nejvhodnější cestou investice do Facebooku bez toho, abyste vlastnili jeho akcie. Díky hrám Zyngy plyne Facebooku značná část tržeb (11 % v roce 2011 a 12 % v prvním čtvrtletí 2012). Případný pokles hraní her je i jedním z velkých rizik pro finanční výsledky Facebooku.
Firma je diverzifikovaná a nezávisí jen na propojení s Facebookem – spustila svou platformu Zynga.com a spekuluje se, že expanduje i do segmentu online hazardních her (online gambling).
Přemýšlíte o investici do akcií vybraných amerických společností? Máme pro vás řešení s nejnižším poplatkem na trhu.
3. Digital Realty Trust
Pro Digital Realty Trust je Facebook hlavním nájemcem. Pokud budou jeho potřeby datových serverů nadále růst, bude z toho tento sanfranciský REIT benefitovat. Výsledky za první kvartál byly slušné.
Poptávka zůstává silná a očekává se další růst. Společnost také nabízí komerční prostor pro více nájemníků a volné místo ve svých datových centrech přístupných online.
4. Equinix
Podobně jako Digital Realty i Equinix provozuje datová centra, která pronajímá také Facebooku. Kromě toho má klientelu v oblasti finančních služeb a datových sítí.
Výsledky za první kvartál byly silné, tržby se meziročně zvedly o 25 %. Za růstem stojí zejména cloud computing, mobilní segment a datový management. Zisk 71 centů na akcii výrazně předčil očekávání analytiků (49 centů na akcii).
5. GSV Capital
GSV Capital drží majetkové účasti v mladých, rozvíjejících se firmách. Skupuje podíly přímo od firem nebo na sekundárních trzích. Kromě 225 000 akcií Facebooku vlastní i podíl v Twitteru, Grouponu nebo Bloom Energy.
6. Microsoft
Pokusy Microsoftu o vstup do oblasti sociálních sítí nebyly příliš úspěšné. Investoři by si však měli cenit rozhodnutí šéfa Steva Ballmera o koupi 1,6% podílu ve Facebooku za 240 milionů. Hodnota Facebooku se od té doby zpětinásobila.
Microsoft prodává 6,56 milionu z 32,8 milionu akcií, které vlastní. Při ceně IPO 31,50 USD to pro Microsoft bude znamenat příjem 206,5 milionu, což je téměř hodnota počáteční investice, a přitom mu ještě 26 milionů akcií zůstane.
7. Goldman Sachs
Goldman Sachs prodává 13,2 milionu akcií Facebooku z celkového počtu 65,9 milionu, které drží. Na základě ceny IPO 31,50 USD by investiční banka měla získat 415,5 milionu, tedy téměř hodnotu počáteční investice. 42 milionů akcií si navíc Goldman Sachs ponechá.
8. LinkedIn
Společnost LinkedIn byla první sociální sítí, která se začala obchodovat veřejně. K IPO došlo v květnu 2011 s počáteční cenou 45 USD, která se hned první den vyhoupla až na maximum 122,7 USD. LinkedIn prokazuje velkou poptávku po ziskových sociálních sítích. I přes horečku po Facebooku zůstávají výsledky LinkedInu neohrožené. Za první kvartál vykázal EPS 15 centů na akcii (analytici Thomson Reuters očekávali 6 centů).
LinkedIn přímo nekonkuruje Facebooku, jiná situace je však ve vztahu s facebookovou aplikací pro profesionály BranchOut, která byla uvedena v červenci 2010 a má kolem 25 milionů registrovanými uživatelů.
Přemýšlíte o investici do akcií vybraných amerických společností? Máme pro vás řešení s nejnižším poplatkem na trhu.
9. Renren
Facebook má sice už více než 900 milionů uživatelů, ale je tu stále jeden hodně důležitý trh, kam nemá přístup - Čína. A to je právě prostor pro Renren (zvaný také "Facebook Číny").
Americké společnosti mají velké problémy plnit požadavky dané čínskou regulací. Společnosti jako Amazon nebo eBay na čínský trh sice prostřednictvím akvizic vstoupily, ale se smíšenými výsledky.
10. Jive Software
Některými je označován za "Facebook pro podniky". Jive Software se začal veřejně obchodovat koncem roku 2011. Akcie nedávno spadly kvůli nejistotě ohledně hodnoty společnosti a fundamentu.
Analytici Thomson Reuters očekávali, že bude firma za první čtvrtletí reportovat ztrátu 13 centů na akcii. Skutečná ztráta byla 8. května oznámena 9 centů na akcii, tržby 25,3 milionu USD překonaly odhadovaných 23,38 milionu USD).
Přemýšlíte o investici do akcií vybraných amerických společností? Máme pro vás řešení s nejnižším poplatkem na trhu.
Zdroj: thestreet.com