Může býčí trh zruinovat váš důchod?

Díky silnému a dlouhotrvajícímu býčímu trendu na akciových trzích mohou být lidé spořící na důchod i skrze investice velice spokojení. Měli by si ale také uvědomit, že riziko velkého propadu neustále roste. Minulý týden jim budiž varováním.
Pro starší lidi, kteří plánují odchod do důchodu v blízké době a mají zainvestováno do akcií (určitě ne všechny peníze), musí být pohled na devítiletý býčí trend v USA příjemný. I na řadě jiných trhů se v poslední dekádě dalo zajímavě vydělat. Zároveň by ale tito "investoři na klidné stáří" měli myslet na to, že po tak dlouhém růstu může přijít zpomalení, nebo dokonce obrat, který rychle smaže většinu zisků za poslední roky.
Nebezpečné časy
Podle Davida Blanchetta ze společnosti Morningstar Investment Management to v kombinaci s prodlužující se dobou dožití staví současné důchodce do "výjimečné a zároveň nebezpečné pozice". Pro ty, kteří jsou již v důchodu a ze svého penzijního účtu pravidelně vybírají peníze, může velký propad znamenat tak výraznou ztrátu, že se na své maximální hodnoty již nikdy nevrátí. Kombinace výběrů a propadu cen totiž hodnotu portfolia sníží tak, že prakticky nebude z čeho vydělávat.
Časování trhu samozřejmě není řešením, ale připravit se na propad je potřeba. Býčí trend není nekonečný, a když vezmeme v úvahu fakt, že od roku 2009 americký trh roste v průměru o 15 % za rok, přičemž dlouhodobý průměr je jen asi 10 %, opatrnost je namístě. Podle Morningstar se lze dočkat toho, že v následujících deseti letech nevydělají akcie v USA prakticky vůbec.
Jednou z možností, jak se vyhnout velkým propadům na trzích a zároveň mít možnost se podílet na výnosech akcií, byly v minulosti poměrně oblíbené zajištěné fondy. Jejich nevýhodou však pro mnohé mohla být omezená likvidita a nutnost držení do konce investičního období, někdy také složitá konstrukce. V současnosti je ale jejich nabídka omezená.
Podobným nástrojem mohou být takzvané chráněné fondy, které připouštějí ztrátu (většinou 10 %). I v rámci nich je nabídka poměrně omezená a také likvidita není úplně ideální. Když do nich ale investuje důchodce část peněz, může to být zajímavá alternativa.
Další možností je přesun prostředků z akcií do dluhopisů nebo hotovosti. Růst úrokových sazeb však vede k poklesu cen aktiv s pevným výnosem. Dalším problémem je inflace, která při nízkých výnosech vede k reálným ztrátám.
Diverzifikace jako lék na všechno?
Nejlepším způsobem ochrany portfolia je diverzifikace do různých tříd aktiv, s různým očekávaným výnosem a rizikem. V hotovosti by měl mít člověk tolik peněz, aby pokryl výdaje alespoň na rok. Akcie tvoří dlouhodobou složku, kterou nyní investor nepotřebuje, která může nadále vydělávat. Díky tomu lze přečkat propady cen bez toho, aby se při nižších cenách musely akcie prodávat kvůli potřebě hotovosti.
"Doba krátce před odchodem do důchodu a první roky po něm jsou důležité. Peníze, které budete potřebovat v příštím roce, nebudou investovány na dlouhou dobu, takže vysoké výnosy vám nebudou chybět. Na oplátku nebudete muset prodávat na klesajícím trhu," říká Michelle Fait ze společnosti Satori Financial LLC.
Podle Daniela Lashe z VLP Financial Advisors by měl mít člověk, který odchází do důchodu, v dluhopisech zainvestováno alespoň 30 %, zbytek by měl být v akciích, které lze prodat v letech, kdy se akciovým trhům daří. Dluhopisy podle něj mohou zajistit alespoň nějaké výnosy, když se akciím nedaří, a "když akcie dosahují dobrých výsledků, lze je prodávat tak, aby poskytovaly potřebný příjem".
Odborníci také radí, aby lidé, kteří se chystají na penzi, byli připraveni na to, že v důchodu skončí dříve, než zamýšlejí (výpověď pár let před odchodem do důchodu a podobně). "Někdo, kdo odešel do důchodu v roce 2009, měl v závěru cyklu pravděpodobně mnohem menší prostředky naspořené na penzi než dnes, ale v posledních devíti letech měl možnost podílet se na zajímavém růstu. Někdo, kdo odchází do důchodu, když jsou trhy na vrcholu, nemusí být připraven na další významný pokles," říká Ryan Marshall ze společnosti ELA Financial Group. A právě příprava na možný propad trhu může takovému člověku v budoucnu zachránit důchod.
Česko to má (ne)stejně
A v Česku, kde s výjimkou vyšší střední třídy a nejbohatších těsně před důchodem investuje na trzích jen menšina lidí? Obecně uvedené mechanismy platí, i když u nás řada lidí spoléhá (když už ne pouze na státní důchod) spíše na konzervativní produkty, jako jsou různé pojistky. V jejich případě jde primárně o spoření, byť například v doplňkovém penzijním spoření okořeněné státním příspěvkem. Alespoň to.
Zbytek, který spoléhá na státní důchody, tak vesele zvyšované v časech předvolebních, se může na stáří vyloženě těšit. Jediná prosba směrem k vám, o nichž je v posledním krátkém odstavci řeč - neučte to, prosím, děti a vnoučata.
Zdroj: Bloomberg