Hedgeové fondy prohrávají dokonce i s dluhopisovými konkurenty. Na co investičně vsadit v druhém pololetí?

Měly by být těmi nejlepšími z nejlepších. Hedgeové fondy však navzdory tomu, že od nich všichni očekávají, že budou smart money, jsou spíše dumb money. Alespoň to naznačuje jejich letošní (ne)výkonnost. Nedokáží překonat ani fondy amerických státních dluhopisů.
Špatná doba pro hedgeové fondy
Letos se hedgeovým fondům jednoduše nedaří. Globálně diverzifikovaný index hedgeových fondů Bank of America Merrill Lynch vynášel v první polovině roku 2012 jen 1,3 %, zatímco S&P 500 8,3 %. Fondy nejenže nedostihly index S&P 500, ale nestíhají držet krok ani s iShares Barclays Treasury Bond, který za stejné období hlásí +6 %.
Fondy, které sázely proti akciím, dopadly nejhůře – klesly o 7,1 %. Za co hedgeoví portfoliomanažeři vybírají tučné poplatky, zůstává velkou neznámou.
Nepřítel číslo jedna: Makroekonomická nejistota
Pokud vybíráte akcie podle fundamentů, musíte se vypořádat s prostředím plným makroekonomických rizik, na což jsme nebyli zvyklí od doby asijské finanční krize.
Další globální úvěrová krize – tentokrát v Evropě – vyvolává určitý druh stádového chování, které hedgeovým fondům komplikuje práci při vyhledávání jednotlivých akcií a jiných aktiv s potenciálem nadvýnosů.
Goldman Sachs (GS) zmiňují ve svém reportu klientům (mezi nimiž jsou i mnohé hedgeové fondy), že korelace mezi jednotlivými akciemi od března výrazně stouply (jejich ceny se vyvíjí podobným směrem). Experti z GS předpokládají, že se tento trend nezmění, což bude hedgeovým fondům nadále "házet klacky pod nohy". Ony tak jen stěží doženou neúspěch z první poloviny roku.
"Pro stock-pickery se zatím na lepší časy neblýská. Obavy ohledně udržitelnosti makroekonomického růstu a rizika velkých událostí investičnímu prostředí dominují," píše Stuart Kaiser z GS.
Lepším akciovým výkonem se nemohla pochlubit ani portfolia některých hedgeových legend, jakými jsou John Paulson, Daniel Loeb nebo David Einhorn. Právě David Einhorn svaluje vinu na Fed a jeho politiku nulových úrokových sazeb – za takových okolností je podle něho investování tvrdý oříšek pro každého.
Za kontraproduktivní považuje politiku Fedu i portfoliomanažer Greenlight Capital: "Jen to stresuje lidi a odrazuje střadatele. Nejsou schopni dosáhnout adekvátních výnosů, snižuje to i možnosti jakýchkoli predikcí."
Také to tlačí investory z rizikových investic do alternativ, jakými jsou právě hedgeové fondy, které se však letos nemají čím chlubit. "Investoři potřebují více než kdy jindy vhodně namixované portfolio: nějaké akcie, pevně úročená aktiva a alternativy," doporučuje Brian Stutland ze Stutland Volatility Group.
Zdroj: CNBC