Za tyto akcie dávají manažeři fondů ruce do ohně

Slabší druhé čtvrtletí nabídlo příležitost nakoupit ve velkém vybrané akcie ze tří v té době nepopulárních sektorů – financí, technologií a energií. Portfoliomanažeři velkých fondů korekci na akciovém trhu během léta očividně pokládali za nákupní příležitost.
Společnost Morningstar zveřejnila průzkum mezi 26 sledovanými významnými investičními fondy, které označuje jako Ultimate Stock-Pickers, a nabídla seznam akcií, jimž tyto fondy věří. Navzdory slabému výkonu fondy tyto akcie koncem druhého a začátkem třetího čtvrtletí dokupovaly ke stávajícím majetkovým účastem, případně v nich otevíraly zcela nové pozice.
Technologie
Google, největší světová internetová společnost je bezpochyby mezi portfoliomanažery favoritem. 200miliardový technologický gigant vydělává s každým kliknutím nebo zhlédnutím reklamy při internetovém vyhledávání. Pět z fondů v rámci Ultimate Stock-Pickers nakupovalo akcie Googlu během sledovaného období jako o závod.
Google drží zhruba polovina z 26 Ultimate Stock-Pickers a je favoritem 42 analytiků, kteří ho podle průzkumu S&P hodnotili 20 "buy", 14 "buy/hold" a 8 "hold".
Poskytovatele IT infrastruktury Juniper Networks nakupovaly během poslední doby čtyři fondy, z nichž dva tvořily nové pozice.
U společnosti Oracle, producenta korporátního hardwaru a softwaru, byly zaznamenány velké nákupy u pěti fondů.
Naproti tomu konkurenční Cisco Systems utrpěl velké výprodeje. Čtyři z jedenácti sledovaných fondů, které držely Cisco na konci prvního kvartálu, své pozice v poslední době zcela vyprodaly.
Finance
Finance jsou v porovnání s ostatními sektory u Ultimate Stock-Pickers nejvíce overweight. Váha v portfoliích těchto fondů byla ke konci druhého kvartálu 17 % oproti průměru trhu 13 %.
Nákupům dominovala jedna z největších světových společností poskytující finanční služby Bank of New York Mellon, dále mezinárodní finanční konglomerát JPMorgan Chase a správce platebních karet Visa. Ve srovnání s výkonem benchmarku S&P 500 se vedlo všem výše jmenovaným titulům nadprůměrně.
Čtyři ze sedmi fondů Ultimate Stock-Pickers, které držely akcie Bank of New York na konci prvního kvartálu, je nakupovaly i během nedávné doby (včetně Berkshire Hathaway a Tweedy Browne Value).
Z pěti fondů, které s pozicemi v JPMorgan vstupovaly do druhého kvartálu, tři dokoupily další akcie. Dva jiné fondy navíc otevřely nové pozice.
Energie
Ropný průmysl byl na seznamu velkých nákupů hojně zastoupený. Portfoliomanažeři zaregistrovali ve druhém kvartálu 20% pád světové ceny ropy, po němž následoval pokles cen akcií z energetického sektoru. Některé společnosti se tak rázem staly podhodnocenými.
Pět fondů nakupovalo ve velkém energetické společnosti Occidental Petroleum a Devon Energy.
Akcie Apache přikupovaly čtyři fondy, které už v něm z dřívějška pozice držely.
Všechny tři firmy jsou, soudě podle jejich dosavadního výkonu, velkými poraženými roku.
Zdravotnictví
Další společností, která rozhodně stojí za zmínku, je Thermo Fisher Scientific, výrobce sofistikovaného lékařského a laboratorního vybavení. Část sledovaných investičních fondů do ní investovala nemalé částky. Analytici dali jejím akciím podle průzkumu S&P 11 "buy", 5 "buy/hold" a 4 "hold".
Zdroj: Morningstar