Dvě fáze (nejen) akciového obchodování ve znamení koronaviru

Světové trhy mají za sebou bezmála tři extrémně živé měsíce. Shrňme si je a zapamatujme, ať se příště nedivíme.
Panika
Obchodování na kapitálových trzích v období pandemie koronaviru bych (zatím) rozdělil na dvě fáze. První byla hysterie, kdy se vyprodávala všechna riziková aktiva jako akcie nebo energetické komodity. Byli jsme svědky denních propadů o 7 % a více, kdy se muselo zastavovat obchodování, aby hlavy investorů stihly vychladnout (což se ale mnohdy stejně nestalo). Americké akciové indexy ztratily z maxim přes 30 %, západoevropské akcie ještě více.
Pod obrovským tlakem byly akcie aerolinií, provozovatelů výletních lodí, kasín, energetických firem a bank. Naopak se (relativně, ale někdy i nominálně) dařilo cenným papírům firem, které mají co do činění s on-line světem a některými základními statky (vzpomeňme třeba na Walmart).
Do historie se vedle denních propadů burz zapsal především trh s ropou, na kterém se konkrétní futures dokonce krátce obchodovaly hluboko v záporu (investoři teoreticky ke kontraktu na dodávku tisícovky barelů ropy WTI krátce mohly dostat bonus bezmála 40 USD na barel). Na trzích tehdy opravdu tekla krev.
Velice dobře se v té době naopak vedlo "bezpečným" aktivům, jako jsou zlato, americké vládní dluhopisy nebo hotovost. Ve fázi hysterie byl tento "útěk od rizika" jasně patrný, výnosy 10letých státních bondů USA se dokonce propadly pod 0,5 % ročně.
Investoři v těch dnech ignorovali rychlé a bezprecedentně objemné zásahy centrálních bank. Jako kdyby zapomněli, jak velkou "moc" mohou Fed a spol. mít. Centrální banky srazili sazby a naplno nastartovali kvantitativní uvolňování. Pomohly také vlády, které nejprve slovy a poměrně rychle i konkrétními bilionovými záchrannými balíčky ujišťovaly veřejnost, že budou ekonomice pomáhat, jak jen budou schopné.
Rozumný přístup (k šílenému tištění peněz)
Hysterie trvala zhruba měsíc. Pak přišel zlom do druhé fáze, kterou bych (možná odvážně) nazval fází rozumovou. Někteří investoři pochopili, že mediální masáž o koronavirové pandemii je přehnaná, samotné statistiky začaly naznačovat pozitivnější vývoj. Tento náznak lepší nálady na trzích byl podpořen obrovskými sumami peněz od centrálních bank a minimálními sazbami. Tento koktejl nahrává rizikovým investicím, tedy primárně akciím.
Mnozí významní investoři začali ve velkém nakupovat akcie firem nejvíce zasažených pandemií koronaviru a s ní souvisejícími restrikcemi v ekonomice. Snad kromě Warrena Buffetta, který vyprodal všechny amerických leteckých společností nebo třeba banky Goldman Sachs.
Růst nejprve táhly tradiční technologické giganty (Amazon, Apple a další), postupně se ale těžiště zájmu investorů přesouvá k akciím firem pandemií nejvíce "bitých" – aerolinií, bank, energetických firem a dalších. Sázka na relativně brzké oživení ekonomiky běží naplno.
Americké akcie o začátku roku jako celek stále mírně ztrácejí, ačkoli například index Nasdaq 100 již dokázal posunout historické maximum. Evropské trhy ztrácejí ještě výrazněji, zlato je ale 10 % v plusu, americké vládní bondy s 10letou splatností přidávají kolem 7 %. Ropa navzdory prudkému oživení (přes 200 % za 30 obchodních dnů) nadále od začátku roku odepisuje bezmála 40 %.
Nízké úrokové sazby, obrovská likvidita, vládní podpora ekonomiky – to vše by mohlo podporovat další odliv peněz z méně rizikových aktiv na akciový trh. Vůbec bych se nedivil, kdyby do konce letošního roku hlavní americké indexy bezpečně posunuly historická maxima.
Aktuality
