Tuny hotovosti se slevou, to je nákup!

Lidé už dávno fyzicky neobchodují na burzovních parketech, kasinu známému jako akciový trh vládnou spíše počítačové algoritmy a zapákované ETF než fundamenty. Přesto se v některých případech vyplatí fundamentální analýzu následovat, zejména pokud vám není proti srsti nakupovat akcie s hodně velkou slevou.
Negativní hodnota firmy nám jinými slovy říká, že si můžeme koupit hotovost s diskontem. Typické společnosti s negativní hodnotou bývají ty před bankrotem, u nichž není jisté, zda u nich dnešní hromady hotovosti naleznete i zítra, nebo zda bude firma schopna dostát svým závazkům, obzvláště když ji tíží spousta pochybných podrozvahových položek.
Ve vzácných případech mohou být některé firmy obchodovány s negativní hodnotou, i když mají pozitivní LTM volné cash flow (EBITDA mínus kapitálové výdaje). Takovéto výjimky jsou našim zrakům dobře skryté, proto na ně nejspíše nenarazíme v indexu nejpopulárnějších akcií S&P 500.
Společnost Capital IQ udělala rychlý průzkum napříč firmami z indexu Russell 2000 (nezahrnula micro caps), aby objevila ty, pro které platí, že čistá hotovost převyšuje tržní kapitalizaci. Tomuto kritériu odpovídala celkem desítka společností. Dále byla rozčleněna ještě na kategorie společností s negativním a pozitivním cash flow. Do druhé kategorie spadaly jen 4 firmy:
Pokud započítáme krátkodobé investice do hotovostních rezerv, získáme o něco delší seznam:
Ti, kteří hledají arbitrážní příležitosti, v nichž firmě nehrozí, že by o hotovost v blízké době přišla (nenajdeme u ní "kostlivce ve skříni" ve výsledovce nebo rozvaze), si s portfoliem utvořeným z výše uvedené šestky akcií mohou nakoupit hotovost se zajímavým diskontem a získat zbylou hodnotu aktiv jako bonus.
Zdroj: S&P Capital IQ