US MARKETOtevírá za: 4 h 25 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Akcie vs. komodity: Souboj má letos zatím jasného vítěze

Akcie dolů, komodity nahoru. Takových bylo prvních pět měsíců letošního roku.

Akciovým trhům se letos nedaří, žádný z velkých indexů není v plusu

Nejlépe se od ledna do května vedlo japonským akciím, které jsou do značné míry izolovány od dění ve zbytku světa. Index Nikkei 225 odepsal pouze 6,5 %. Naopak nejhůře se vede ruským akciím, řekl ČTK analytik z investiční platformy Portu Filip Louženský. České akcie klesly letos o 8,1 %.

Ruský index MOEX odepsal podle něj od začátku roku téměř 38 % i přes neortodoxní zásahy ruské centrální banky, která znemožnila zahraničním majitelům akcie prodávat. Velice špatně je na tom také americký technologický index Nasdaq Composite, který zahrnuje největší společnosti jako Tesla, Cisco Systems, Alphabet nebo Amazon. Tento index podle Louženského negativně reaguje na zpřísňování monetární politiky ze strany americké centrální banky a odepisuje přes 23 %.

Evropský index STOXX Europe 600 od začátku roku ztrácí 12,5 %. To je podle Louženského do jisté míry překvapení, protože je na tom lépe než americký index S&P 500, i když se v Evropě válčí. Rozdíl je v měnové politice. Je proto pravděpodobné, že jakmile Evropská centrální banka začne zvyšovat sazby, evropské akcie na to zareagují negativně, vysvětlil analytik.

Samotný květen byl pro většinu světových akciových trhů podle Louženského pozitivní. Velké světové indexy jako S&P 500, Dow, Nikkei 225 nebo německý DAX minulý měsíc rostly, byť některé jen velice mírně. V současné turbulentní době je ovšem i takový růst úspěch, poznamenal analytik. Ve Spojených státech táhly podle něj index S&P 500 nahoru hlavně energetické společnosti, které těží z vysokých cen energií a v květnu posílily minimálně o deset procent. V opačném směru působily hlavně firmy z odvětví maloobchodu, když společnosti jako Walmart, Costco nebo Target ztratily v květnu i více než 15 %.

Ceny komodit rostou. Potraviny letos zdražily o desítky procent, ropa o polovinu

Ceny komodit na světových trzích vesměs výrazně rostou. Potraviny letos zdražily o desítky procent, ropa o polovinu, elektřina o 95 % a zemní plyn o 123 %. Ceny drahých kovů se zvyšují pomaleji, zlato stagnuje a stříbro zlevnilo. Výrazně klesla cena dřeva. Vyplývá to z dat, která ČTK poskytli analytici ke konci května.

"Kvůli špatné geopolitické situaci se od začátku roku ceny komodit utrhly ze řetězu a energetické komodity jasně vedou se zdražením mezi 49 % (ropa Brent) a 123 % (zemní plyn). Stupňující se sankce dále zvyšují ceny nejen ropy a plynu, ale také elektřiny, která od začátku roku zdražila o více než 95 %," řekl ČTK Louženský.

Pokračující válka a námořní blokáda Ukrajiny znemožňující export obilí do světa podle něj vedly k růstu cen obilovin. Cena pšenice stoupla od začátku roku o 41 %. Rostla také cena kukuřice, která se v znesvářených zemích pěstuje ve velkém. Jak z Ruska, tak z Ukrajiny se exportuje do světa hlavně přes Černé moře, které ovládá Rusko. Navíc se množí zprávy o krádežích ukrajinské produkce a jejím exportu z Ruska do "přátelských" zemí, dodal analytik.

Od začátku roku klesla nejvíce cena surového dřeva, jež je o téměř polovinu levnější kvůli zvyšování úrokových sazeb, které lidem znemožňuje brát si hypotéky na výstavbu vlastních domů, upozornil Louženský.

"Cena zlata od začátku roku do konce května vzrostla o procento," doplnil analytik z GOLDEN GATE CZ Marek Brávník. Stříbro růstový trend nenásledovalo a ztratilo sedm procent. Cena platiny stagnovala. Investiční aktiva zažila podle něj turbulentní půlrok. Výrazné cenové pohyby přičítá konfliktu na Ukrajině, ale také zvyšování sazeb americké a brzy i Evropské centrální banky. "V době vypuknutí konfliktu, kdy investoři hledali bezpečí pro svůj kapitál, drahé kovy opět potvrdily roli bezpečného přístavu. V důsledku toho zlato posílilo od ledna do března o téměř 14 %, stříbro o 17 % a platina o 23 %. Po opadnutí obav o šíření konfliktu drahé kovy korigovaly na předválečné úrovně a funkci hybatele cen převzaly centrální banky a inflační očekávání," podotkl.

Vzhledem k situaci na trzích obchodníci očekávají posilování drahých kovů s tím, že je možné opět očekávat cenová maxima. "Vzhledem k ekonomicko-politickému mixu, který je velice podobný tomu ze 70. let v USA, nelze vyloučit ani scénář, že po proražení současných cenových maxim drahé kovy zahájí další fázi růstového trendu," odhadl Brávník. Dosavadního maxima dosáhlo zlato v roce 2020 a přiblížilo se mu letos v březnu na začátku konfliktu na Ukrajině.

Zdroj: ČTK

Akcie ČRAmerické akcieEvropské akcieKomodityPortuSrovnání investicSvětové akcieWOOD & Company
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa