US MARKETOtevírá za: 3 h 56 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Ekonomika a trhy: Odolnost vs. křehkost jako heslo pro další měsíce

Vzhledem k tomu, že centrální banky kvůli přetrvávajícím inflačním tlakům udržují jestřábí postoj, pravděpodobnost měkkého ekonomického přistání klesá. Finanční trhy oscilují mezi odolností a křehkostí a investoři by měli zvážit snížení expozice vůči riziku. Zároveň se z hlediska valuací otevírá řada příležitostí v rozvíjejících se zemích.

Uplynulý rok byl ve znamení souběhu několika ekonomických tlaků, jež mohly přimět centrální banky ke značnému zpřísnění měnové politiky a vyvolat prudkou recesi. Ta nenastala, ekonomiky i trhy oscilují mezi odolností a křehkostí. Na jedné straně na trhy nadále působí dostatek likvidity a silné trhy práce, na druhé straně se teprve se zpožděním projevuje přísnější měnová politika a úvěrové standardy.

Na prahu třetího kvartálu 2023 lze pozorovat tři podstatné trendy, jež budou ovlivňovat dění na trzích i v ekonomice.

1. Odolnost nyní, křehkost později

Nejvíce očekávaná recese v historii zatím nepřišla, alespoň ne v USA (a i některé regiony v Evropě, například Německo, hlásí jen technické, mělké poklesy hospodářské aktivity). Přebytečné úspory nashromážděné během pandemie a přetrvávající napětí na trhu práce znamenají, že se přísnější finanční podmínky projevují pozvolněji, než se očekávalo. Recese ovšem přijde s tím, jak se budou vyšší sazby postupně propisovat do ekonomiky. Současná odolnost tak znamená o to větší křehkost v delším výhledu.

Nejpravděpodobnějším vyústěním současné situace je cyklická recese, při níž míra nezaměstnanosti v USA v příštích 12 měsících vzroste na přibližně 5 %. Měkké přistání se nyní jeví jako velice nepravděpodobné.

Investoři by i proto nyní měli být aktivnější ve výběru investic a snažit se vybírat v oblastech, jež jsou z různých důvodů valuačně vychýleny od fundamentů. Některé scénáře, jež jsou nyní v ocenění aktiv zohledněny, jsou poměrně extrémní.

Americké i evropské akcie mají za sebou již výrazné růsty, což ve světle přísnější měnové politiky v těchto regionech relativně zatraktivňuje některé rozvíjející se trhy. Z hlediska alokace aktiv každopádně v současnosti není vhodná situace na příliš vysokou rizikovou expozici.

Alokace aktiv

2. Dočkáme se silnější Číny?

Po slibném začátku se čínské hospodářské oživení po ukončení politiky nulové tolerance vůči covdu-19 zadrhlo a investory zklamalo. Odhady růstu zisků firem jsou skromnější, nezaměstnanost mladých je rekordně vysoká a čínští spotřebitelé zatím neutrácejí tak, jak se čekalo.

To ale neznamená, že se čínské oživení vyčerpalo. Spotřebitelská důvěra je sice po třech letech přísných restrikcí logicky utlumená, objevují se ale pozitiva, včetně podpory ze strany měnové politiky, fiskální politiky a zlepšujícího se regulačního rámce. Mohou navíc přijít další opatření na podporu ekonomiky. Nesoulad mezi očekáváními trhu a realitou oživení přitom způsobil, že se čínské akcie obchodují s výrazným diskontem.

Oživení ekonomiky Číny teprve začíná

Ačkoli se může zdát, že Čína udělala dva kroky nazpět, další posun mohou být tři kroky vpřed. Investice do Číny jsou a budou rizikové, nicméně aktuálně může trh nabízet atraktivní příležitost pro vstup do pozic. Vztahy země s USA jsou nadále napjaté, aktivita nejvyšších amerických diplomatů nicméně naznačuje snahu o jejich jisté uklidnění.

V Asii vedle toho nelze opomíjet japonský trh. Ten již letos dosáhl impozantních výsledků (v domácí měně), zkvalitňuje se správa samotných firem, narostla aktivita v oblasti zpětných odkupů akcií a je kladen větší důraz na návratnost vlastního kapitálu. Ze strukturálního hlediska tak tamní trh působí zajímavěji než v uplynulých desetiletích, ocenění je nicméně aktuálně vysoké.

3. Stabilizace firemního sentimentu

Na začátku letošního roku se zhoršila nálada ve společnostech sledovaných analytiky z Fidelity International. Zkraje léta se nicméně sentiment výrazněji otočil, možná i v důsledku rostoucí důvěry v odvrácení problémů v bankovním odvětví. Lepší nálada ale také může být výsledkem jistého uspokojení manažerů firem z celkového makroekonomického vývoje.

Pokračující silné tlaky na růst mezd ve vyspělých zemích znamenají, že centrální banky ještě mohou mít důvod zpřísňovat měnové politiky. Ostatní náklady (nemzdové) by nicméně ve třetím kvartálu již mohly působit dezinflačně. V dalších měsících tak bude důležité sledovat nejen koncové ceny, ale (zejména) ceny vstupů.


Kompletní investiční výhled Fidelity International na 3Q2023


Zdroj: Fidelity International

Alokace investicCentrální bankyČínaEmerging marketsInvestiční a ekonomický výhledInvestiční tipyOceněníSvětová ekonomikaSvětové akcie
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa