Otočí se v dohledné době dlouhodobé cykly na akciovém trhu?

Analytici (a ostatně i prostá logika) hlásí, že akcie obchodované při nižších valuacích by měly dlouhodobě nabídnout vyšší výnosy. Známý investor Howard Marks ve své knize The Most Important Thing navíc píše o tom, že vše probíhá v cyklech. jediné, čím si je na trzích jistý, je jejich cykličnost a to, že se nic nevyvíjí donekonečna pouze jedním směrem. "Stromy nerostou do nebe a jen máloco nakonec ztratí veškerou hodnotu. Pro investory proto není mnoho věci nebezpečnějších než to, když sveřepě předpokládají, že současný trend bude pokračovat i v budoucnu," dodává. S tímto na paměti bychom měli hodnotiti i současnou situaci na akciových trzích.
V posledních letech jsme si zvykli na to, že akcie velkých amerických firem svou výkonností překonávají světovou konkurenci. A není to vlastně nic nového, v letech 1900 až 2021 americký trh překonával zbytek světa v průměru o 2,1 procentního bodu ročně. Na globální tržní kapitalizaci se i proto americké veřejně obchodované společnosti podílejí bezmála třemi pětinami.
Trend je to tedy dlouhodobý a silný, je nicméně pouze otázkou času, kdy USA opět alespoň část vydobytých pozic na globální burzovní scéně postoupí ostatním vyspělým trhům a rozvíjejícím se ekonomikám. A následující dlouhodobé trendy se alespoň na čas otočí.
Americké akcie se obchodují poblíž historických maxim vůči zbytku světa.
Technologické tituly mají v indexu S&P 500 větší váhu než v době internetové bubliny.
Očekávaná prémie za investování do akcií na emerging markets je nejvyšší za 25 let.
Relativní nadhodnocení amerických akcií přitom zůstává extrémní.
Zdroj: Bank of America, Consensus Economics, AQR, Market Sentiment