Průzkum Bank of America: Manažeři fondů ve velkém sázejí na USA, největším rizikem je podle nich inflace

Podle listopadového průzkumu Bank of America mezi manažery velkých podílových fondů by měly být americké akcie v roce 2025 nejvýkonnějším klasickým aktivem. Výrazný optimismus ohledně amerických aktiv obecně odhalila zejména data od té části respondentů, která na otázky v pravidelném měsíčním dotazníku reagovala až poté, co byly známé výsledky prezidentských voleb v USA.
Průzkum ukázal na výrazné zlepšení nálady portfoliomanažerů. Hlavní změna je patrná na srovnání celkových dat z listopadového dotazování a té části, která se analytikům z Bank of America vrátila až po amerických volbách. V posledním sloupci tabulky jsou podstatně vyšší očekávání růstu ekonomiky (americké i světové), menší podíl hotovosti v portfoliích, celkové nadvážení v amerických akciích (na úkor globálních), ale také předpokládaná vyšší míra inflace. Na konci tabulky je také zřetelné přesvědčení o nadvýkonnosti akcií firem s malou tržní kapitalizací (small caps) a také vysokovýnosových (rizikovějších) dluhopisů na úkor těch bezpečných a kvalitních (high grade).
Růstová očekávání v USA (v rámci zmíněné části dat sesbíraných po volbách) vzrostla z -22 % v říjnu na 28 % v listopadu, globální očekávání se pak zlepšila z -10 % na 23 % (nejvíce od července 2021). Zmíněná vyšší inflace se zároveň stala tento měsíc největším vnímaným rizikem. Dotazovaní vedle ní nejčastěji zmiňovali geopolitický konflikt, další výrazný růst výnosů dluhopisů a obchodní války.
Pozice manažerů v amerických akciích dosáhly nejvyšší úrovně od srpna 2013.
Manažeři přitom dali jasně najevo preferenci small caps na úkor large caps.
Americké akcie jako celek by podle listopadového průzkumu měly v roce 2025 v rámci tradičních aktiv podat nejlepší výkon. Po dosavadním vysoce nadprůměrném růstu v letošním roce možná až příliš optimistický pohled, napadne asi nejednoho investora.
Na dotaz, který akciový index by měl v příštím roce dosahovat nadprůměrné výkonnosti, odpovídali respondenti před volbami, že technologicky zaměřený Nasdaq (mimochodem, "nejpřecpanějším" obchodem podle manažerů zůstává LONG pozice v akciích firem z takzvané úžasné sedmičky), zatímco po volbách ukázali na Russell 2000, který zahrnuje akcie firem s malou tržní kapitalizací.
Celkově se Bank of America sešly odpovědi od 179 manažerů fondů s celkem 503 miliardami USD ve správě, z nichž 22 % jich odpovědělo až po prezidentských volbách. Z této necelé čtvrtiny dotázaných jich 23 % očekává v horizontu 12 měsíců silnější globální ekonomiku (nejvíce od srpna 2021). Citelný byl rozdíl v inflačním výhledu - odpovědi z doby před volbami vyznívaly ve směru nižšího růstu spotřebitelských cen v dalších 12 měsících, odpovědi z doby po volbách celkově ukázaly na rostoucí inflační očekávání.
Poprvé od června se v průzkumu zlepšila nálada respondentů, a to zejména ve světle očekávaného dalšího poklesu sazeb Fedu. Výhled růstu světové ekonomiky zůstává sice celkově opatrný, nicméně z odpovědí z doby po volbách vyplynul největší optimismus ohledně globálního růstu od srpna 2021.
Navzdory nadějím vkládaným do hospodářského růstu fondy deklarovaly nejnižší alokaci portfolií do komodit od června 2017. Graf změn alokací všech aktiv zahrnuje i odpovědi z doby před prezidentskými volbami. Tržní vývoj za uplynulý týden dává tušit, že s v tomto směru v prosinci můžeme těšit na poměrně výrazné posuny.
Zdroj: Bank of America