Bublina splaskla a dluhopisoví investoři pláčí. Potká stejný osud i akcie?

Po měsících spekulací o možné velké rotaci z bondů do akcií začaly dluhopisové trhy vykazovat známky napětí. Zažily čtvrtý nejhorší měsíc za posledních 20 let. Výnosy rostly kromě několika výjimek na všech trzích včetně Česka. Analytici z renomovaných finančních institucí varují, že tento vývoj může znamenat rizika také pro akcie.
Velkým tématem posledního měsíce na světových trzích byl růst výnosů amerických státních dluhopisů. Agresivní výprodeje se ale netýkají zdaleka jen USA. Kvůli obavám, že Fed omezí program nákupů dluhopisů, dosáhla dolarová hodnota zpětných odkupů maxima za posledních 12 let. Například Global Bond Market Index od Bank of America Merrill Lynch ztratil 1,5 % za měsíc, což je největší propad od dubna 2004.
Odklon od rizika
Výprodeje byly obzvlášť markantní u dluhopisových fondů, které investují do rizikovějších aktiv (dlouhodobé korporátní dluhopisy, bondy spekulativních stupňů a dluhopisové fondy mladých trhů). Měny emerging markets vůči americkému dolaru oslabily a zdejší vládní bondy poskytující vyšší výnosy nyní působí méně atraktivně v porovnání s dluhopisy takzvaných bezpečných přístavů.
Steve Russell a Hamish Baillie, portfoliomanažeři britského fondu Ruffer, varují před možností opakování roku 1994, kdy investoři přišli o peníze jak v akciích, tak v bondech. Důvodem k výprodejům byly tehdy (stejně jako nyní) obavy ze zvýšení sazeb Fedu v reakci na zlepšující se výhled ekonomiky. Fed připravil trhům nemilé překvapení, když v únoru 1994 poprvé zvýšil úrokové míry. Akcie padaly další dva měsíce a výnosy dluhopisů byly na vzestupu.
Výnosy rostou téměř všude s výjimkou Portugalska a Slovenska. V Česku vylétl výnos desetiletého dluhopisu za poslední měsíc z 1,3 % na více než 2 %. Jde tedy o více než třetinový nárůst. Proč tomu tak je? Teorie se různí, nicméně většina ekonomů a analytiků přisuzuje výkyvy očekávání zlepšení ekonomického růstu v USA, které by mělo vést k omezení kvantitativního uvolňování Fedu.
Trhy trápí jediné: Jak se promítne zvýšení sazeb do cen akcií?
"Jedním z paradoxů je to, že jakékoli zlepšení v ekonomice znamená zvýšení volatility a tlak na pokles cen finančních aktiv. Investoři předvídají období omezené podpory od centrálních bank," dodávají portfoliomanažeři z fondu Ruffer.
Patrick Legland ze Société Générale prozrazuje, že výhled jejich týmu stratégů na výnosy 10letých amerických státních dluhopisů je 2,75 % do konce roku. Pokud se tento scénář naplní, může to podle něho znamenat ohrožení akciové rally. Za posledních 30 let USA zaznamenaly růst výnosů o 50 % z minima jen pětkrát. Ve třech případech tento "výnosový šok" vyústil v 15- až 45% akciovou korekci.
Nutno podotknout, že je Leglandův tip v rámci trhu extrémní. Například analytici ze Citigroup v čele s Annou Esposito považují paralely s rokem 1994 za přitažené za vlasy. Esposito navíc zdůrazňuje, že po počátečním propadu tehdy vstoupily akcie do dlouhodobého býčího trhu, který vytrval až do konce dekády. "Aktuálně slabé inflační tlaky dávají politikům větší flexibilitu," připomíná analytička a dodává, že komunikace s trhy je nyní na jiné úrovni než před 20 lety.
Zdroj: CNBC