Finanční tsunami: Roky se sbírá, ale trh může zničit za pár týdnů

Tradeři v pohotovosti se svými plány na spekulaci na pokles, investorské stádo vesele přešlapující okolo historických maxim a děsící se konce kvantitativního uvolňování. Nálada na trhu letí ke hvězdám i padá ke dnu s každým utroušeným slovem některého z guvernérů americké centrální banky. 85 miliard USD měsíčně je pro trh jako heroin pro feťáka - až se přísun drogy sníží nebo přeruší, přijde kolaps.
Tim Staermose, hlavní investiční stratég Sovereign Man, dává tuto měsíční finanční injekci do perspektivy. Jde o dvojnásobek ročního zisku společnosti Exxon Mobil a ekvivalent ročních útrat čínských turistů ve světě. Pokud bude program trvat 12 měsíců, půjde o bilion USD, tedy o stejnou částku, jakou americká vláda ročně rozhází nad to, co vydělá (odborně schodek rozpočtu).
Fundamenty smeteny ze stolu
Sem tam se najde výjimka, ale ekonomická realita v uplynulých měsících prakticky vymizela z úvah většiny investorů. Fundamenty a jejich analýzy na celé čáře prohrávaly s institucí, jejíž šéf má kontrolu nad mocným tlačítkem "TISK". Ceny akcií rostly, protože Ben Bernanke rázně odmítal spekulace o tom, že se blíží doba, kdy toto kouzelné tlačítko přestane mačkat dostatečně silně (v nezměněné míře, tedy jeden stisk = 40 + 45 miliard USD).
Signálů omezení programů kvantitativního uvolňování je ale v posledních týdnech stále více a velcí investoři začínají být nervózní. Americké akcie se odrazily zpátky ze svých maxim. Postupné ukončování kvantitativního uvolňování může podle některých odborníků začít již na podzim, někdo věří v jeho pokračování hluboko do roku 2014.
Krátká paměť investorů
Rychlé růsty na začátku roku jsou minulostí. Bernankemu & spol. trvalo několik let, než se dostaly akcie na vysoké úrovně (samozřejmě to nebyl jejich úmysl, oni jen hrnuli na trh peníze), ale trh je schopen možné omezení QE započítat během pár týdnů. Pro akcie by tyto týdny byly doslova zdrcující.
Něco takového se dost možná začíná dít. Vedle akcií na vyspělých trzích jsou pod tlakem i měny na rozvíjejících se trzích a takzvané komoditní měny (jihoafrický rand, australský i kanadský dolar, brazilský real a další). Rekordně zadlužené investorské stádo se začíná přesouvat směrem k "bezpečným" měnám a čtyřletá Benova "práce" může přijít vniveč.