US MARKETZavírá za: 3 h 34 m
DOW JONES-0,21 %
NASDAQ+0,72 %
S&P 500+0,10 %
META+0,51 %
TSLA+4,07 %
AAPL-0,28 %

James Kieffer: Vím, jak najít podhodnocené akcie

Hodnotová a růstová analýza. Dvě investiční filozofie pro výběr "těch správných" akcií do portfolia. James Kieffer, správce fondu Artisan Mid-Cap Value, patří mezi zastánce hodnotového přístupu, kteří nakupují to, co ostatní prodávají a naopak prodávají, co ostatní nakupují. Více v rozhovoru, který poskytl pro prestižní časopis Forbes.

Forbes: Co si myslíte, že „dělá“ dobrého manažera fondu?

Kieffer: Je to několik základních zásad. Například uvažovat nezávisle a vyhnout se konvenčním investičním přístupům v investiční filosofii nebo při tvorbě portfolia. Mnoho manažerů diskutuje o tom, zda vsadit na růst či pokles indexu jednotlivých sektorů. Takové úvahy, podle mého názoru, zbytečně rozrušují investiční úvahy.

Jak se rozhodujete o tom, co by mělo mít největší váhu v portfoliu?

důležité je dodržovat několik základních zásad např. uvažovat nezávisle a vyhnout se konvenčním investičním přístupům v investiční filosofii nebo při tvorbě portfolia

Kieffer: Patříme mezi klasické investory s tzv. bottom up strategií, proto tímto způsobem neuvažujeme. Každý titul zařazujeme do portfolia individuálně. Po určitých časových úsecích dáváme pozor, aby v portfoliu nedocházelo ke kumulaci ekonomických rizik.

V našem rozhodovacím procesu se velmi intenzivně zaměřujeme na možná investiční rizika. Základní rozdíl mezi hodnotovým a růstovým investováním spočívá především ve vnímání rizika. Doporučujeme vyhnout se extrémnímu riziku a přitom určité riziko podstupovat – za něj jsme pak odměňováni vyšší výnosností. Při investování totiž nemůžete být rizikově averzní, ale musíte si být vědomi úrovně podstupovaného rizika.

základní rozdíl mezi hodnotovým a růstovým investováním spočívá především ve vnímání rizika

Jakým způsobem určujete svou toleranci k riziku?

Kieffer: Určitou roli v tom hraje temperament. Od přírody jsme všichni opatrnými bytostmi a podobně zacházíme i s penězi. Jako správci fondu spravujeme cizí peníze, proto se nesnažíme za každou cenu maximalizovat výnosnost, ale také sledujeme, co je a co není dobré z hlediska rizika do budoucna. Riziko zvažujeme ke každé individuální akcii. Snažíme se najít podhodnocené akcie firem se silnou rozvahou. Některé firmy jsou také perspektivní v ohledu návratnosti investovaných peněz nebo generování cashflow. Potom nejde jen o nákup akcií, ale o investici do podniku a to z hlediska podnikatelského uvažování.

snažíme se najít podhodnocené akcie firem se silnou rozvahou, potom nejde jen o nákup akcií, ale o investici do podniku a to z hlediska podnikatelského uvažování

Máte stanovený strop ve své expozici vůči určitému sektoru?

Kieffer: Například energetického sektoru jsme jednou měli téměř 20%. Je důležité si ekonomickou expozici portfolia uvědomovat a zaměření tak příliš nepřehánět.

V 90. letech jsme v portfoliu drobných firem měli cementárnu, z jiného sektoru firmu na doplňky k osvětlení, z dalšího sektoru výrobnu sekaček na trávu, společnost na nábytek ve spotřebitelském sektoru a ještě dvě drobné pojišťovny z finančního sektoru. Dalo by se říct, že jsme měli výborně diverzifikované portfolio. Ale takovým způsobem neuvažujeme. Vždy, když přidáváme k portfoliu novou investici, snažíme se pouze o to, aby nebyla vystavena stejnému ekonomickému jevu jako ostatní.

Kiefferovy oblíbené akcie

Rockwell Collins (zbrojní systémy ), Alleghany (finanční služby), Cimarex (ropa a plyn), Nabors Industries (ropa a plyn), Stryker (zdravotní péče)

Co má nyní ve vašem portfoliu největší váhu?

Kieffer: Největší váhu máme nyní u společností se stabilním cashflow (peněžní toky) a vysokou návratností vlastního kapitálu. Jako klasický hodnotový investor nakupujeme to, co ostatní prodávají a naopak prodáváme, co ostatní nakupují. Trh je v současné době více orientován na cyklická odvětví s volatilním cashflow. Akumulovali jsme akcie společností vyrábějících spotřební zboží, ke konci čtvrtletí tvořil tento segment přibližně 8% našeho portfolia. Objemově není tento podíl významný, ale jde o nápad. Z tohoto sektoru jsme po většinu existence našeho fondu nic nevlastnili. Není to tím, že bychom tento sektor neměli v oblibě, ale nelíbilo se nám, jaké měl předtím tento sektor ocenění. Nyní se nám úroveň ocenění líbí.

jako klasický hodnotový investor nakupujeme to, co ostatní prodávají a naopak prodáváme, co ostatní nakupují.

Máte nějaké investice v oblasti zdravotnictví?

Kieffer: Vlastníme některé farmaceutické společnosti a jiné, které poskytující lékařskou péči. Při výběru si musíte dávat pozor, protože se jedná o velmi kontroverzní oblast, a ceny akcií v sobě zahrnují velkou míru nejistoty. Naše práce spočívá v přesné analýze a rozboru rizika, které je v ceně společností započítáno.

zaměřili jsme se na zdravotnický sektor, protože nečekáme, že by se v něm situace mohla zhoršit

Na zdravotnický sektor jsme se také zaměřili, protože nečekáme, že by se v něm situace mohla zhoršit. Mnoho amerických společností operuje v Evropě, kde vykazují slušné zisky, protože zdravotní systémy jsou v Evropě daleko „sociálnější.“ Je potřeba si uvědomit, že i když se situace v USA zhorší, budou mít tyto firmy stále dobrý byznys.

růstové investování má rizikovější charakter - obvykle jsou vybírány perspektivní tituly s předpokladem růstu, ale ten se pak nemusí naplnit; hodnotový investor chce omezit rizikové prvky, počítá s horším scénářem a pracuje v oblasti, kde již převládá pesimistický pohled na vývoj v určitém odvětví

Jaké jsou výhody hodnotového investování v porovnání s růstovým?

Pro každé z nich lze identifikovat nejvhodnější dobu. Upřednostňuji hodnotové investování a myslím si, že fakta jednoznačně ukazují na to, že v dlouhodobém horizontu dosahuje vyšší návratnosti. Nelze popřít, že růstové investování má také svá efektivní období. Myslím si však, že růstové investování má rizikovější charakter - obvykle jsou vybírány perspektivní tituly s předpokladem růstu, ale ten se pak nemusí naplnit. Hodnotový investor chce omezit rizikové prvky, počítá s horším scénářem a pracuje v oblasti, kde již převládá pesimistický pohled na vývoj v určitém odvětví. Věřím, že lidé tíhnou k tomu mít investice ve firmách na základě jejich úspěšnosti. Takže když je podnik neúspěšný, není o něj zájem. A to právě vytváří příležitost pro hodnotového investora.

Zdroj: Forbes

InvestováníSvětové akcie
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika