US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,63 %
NASDAQ+0,47 %
S&P 500+0,52 %
ČEZ-1,38 %
KB-0,30 %
Erste+0,00 %

Čtyři neprůstřelné dividendové tituly

Některé akcie nadnárodních dividendových firem mohou přinést slušné a "bezpečné" výnosy.

Redakce IW
Redakce IW
18. 10. 2013 | 7:00
Světové akcie

Nejlepší dividendové tituly představují akcie firem, které vykazují dlouhodobou stabilitu. Na americkém trhu jich není málo, ale vzhledem k politické situaci v USA, která se za tři měsíce může vrátit jako bumerang, je možná lepší se poohlédnout jinde. Navíc letošní býčí trh vytáhl cenu amerických dividendových stálic hodně nahoru.

Evropa a další rozvinuté trhy jsou domovem řady stabilních firem. Investicí do nadnárodních korporací navíc můžete získat výhodu z expozice na růstových trzích, jako jsou Asie či Afrika.

Unilever

Pozice Unileveru na trhu je skálopevná. Kolem 2 miliard zákazníků využívá jeho produkty denně, což z firmy dělá celosvětově trojku na trhu spotřebního nezbytného zboží.

Značky Unileveru se dělí do čtyř hlavních kategorií: osobní hygiena (Dove, Axe), čistící prostředky pro domácnost (Surf), potraviny (Knorr, Hellmann's) a občerstvení (Lipton). Firma působí ve více než 190 zemích. Díky globálnímu záběru sklízí výhody silné cenové politiky, úspor z rozsahu a využití distribučních kanálů.

Firma navíc neusíná na vavřínech. Její šéf Paul Polman, který je v čele firmy od roku 2009, tvrdě zapracoval na eliminaci byrokracie, omezil zbytečné výdaje, zefektivnil dodavatelský řetězec a implementoval nové IT systémy.

Firma bude schopna těžit z růstu na rozvíjejících se trzích, protože v zemích, jako jsou Brazílie, Čína, Indie nebo Indonésie, působí už více než půlstoletí. Cash flow více než 9 miliard USD za uplynulý rok pomáhá financovat vysokou dividendu.

GlaxoSmithKline

Firma se zaměřuje na tři klíčové oblasti - léčiva, vakcíny a zdravotnické produkty pro spotřebitele. Je také jednou z mála firem v sektoru zdravotní péče, která disponuje léky na hlavní hrozby pro lidské zdraví podle Světové zdravotnické organizace (WHO). Ty zahrnují například HIV/AIDS, malárii a tuberkulózu.

Glaxo se řadu let vyznačovala agresivitou v otázce akvizic. V poslední době ale změnila strategii a některých produktů, které nesouvisejí s jejím jádrovým byznysem, například léky na trombózu Arixtra nebo Fraxiparine, se zbavuje.

Firma pokračuje s velkými investicemi do výzkumu a vývoje, což je klíčové pro budování produktové řady, která by měla kompenzovat vypršení patentů existujících léčiv. V minulém čtvrtletí získala Glaxo souhlas regulátora pro tři nové léky pro americký trh.

Výhoda Glaxo také spočívá ve světové distribuci. Firma nedávno uzavřela kontrakty s Amgenem a dalšími prodejci léčiv, které by měly podpořit zisky.

BCE

BCE je největším telekomunikačním operátorem v Kanadě. Žádným překvapením by neměla být slabší výkonnost v segmentu pevných linek, která bude nejspíše přetrvávat. BCE ale míří také do jiných oblastí, jako jsou vysokorychlostní internet, IPTV, satelitní televize, radiokomunikace nebo mobilní platby.

Mezi velké konkurenty BCE patří Rogers Communications a Telus, dále mu mírně konkurují okrajoví hráči na poli mobilních sítí Public Mobile, Wind Mobile a Mobilicity. Donedávna se šířily spekulace, že by mohl na kanadský trh vstoupit Verizon koupí Wind Mobile a Mobilicity. Verizon nicméně od expanze do Kanady minimálně do roku 2014 upustil.

BCE má silnou značku a silné finanční zdroje. Výhodou firmy je navíc kvalitní síť s pokrytím 70 % kanadského obyvatelstva. Dalším plus pro BCE je to, že vlastní prémiový obsah s právy na programy pro Discovery a MTV (patřící Viacomu). Celkové vyhlídky jsou pro firmu optimistické.

Royal Dutch Shell

Royal Dutch Shell možná nepůsobí atraktivně ve srovnání s americkými firmami, protože na rozdíl od dvojciferných zisků S&P 500 ztrácí její akcie 5 %. Částečně za slabší výkonností stojí 2miliardové náklady na zmařené investice do břidlic. Akcie Shellu ale mohou být hodnotovou sázkou. Obchodují se v současnosti zhruba na 6násobku zisků ve srovnání s 11násobkem u Exxon Mobil a 12násobkem u ConocoPhillips.

Shell je jednou z mála světových integrovaných ropných společností, která má jak divize pro těžbu a rozvoj (takzvaný upstream), tak rafinérie, dodávky a řetězce benzínek (downstream). Diverzifikace pro firmu představuje prevenci proti volatilitě trhů. Dlouhodobý potenciál na trhu ropy navíc stále existuje, především díky pokračujícímu růstu v Asii by měla být poptávka stabilní.

Shell by měl získat hotovost 175 až 200 miliard USD mezi roky 2012 a 2015 za předpokladu cen ropy kolem 100 USD za barel (tedy úrovně, která je do nynějška realitou).

Zdroj: InvestorPlace.com

Akciové tipyDividendySvětové akcie
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná