Tři slova, která odtrhla akcie od reality

Páté narozeniny býčího akciového trhu se blíží. Posilování akcií na vyspělých trzích mnohé překvapilo, především pak v posledních zhruba dvou letech. Poslední 10% nebo hlubší korekce na americkém trhu se například datuje do léta 2011. Politických i ekonomických nejistot přitom od té doby investoři museli skousnout docela dost.
"Trhy podle mě přestaly citlivě reagovat na ekonomická překvapení díky třem slovům: cokoli bude potřeba," míní tržní stratég Gerard Minack. "Slabé makro již nevyvolává pocit nejistoty nebo systémové hrozby."
26. července 2012 pronesl Mario Draghi, šéf ECB, klíčovou větu: "V rámci svého mandátu udělá ECB, cokoli bude potřeba, aby ochránila euro. A věřte mi, bude to stačit." To zvrátilo krizi v eurozóně a navždy změnilo měnovou politiku.
Centrální banky podporují ekonomiky jednotlivých zemí. "Trhy jako by se nyní domnívaly, že se vrátily staré pořádky. S tím tak úplně nesouhlasím," pokračuje Minack. Ačkoli ekonomická data v uplynulých dvou letech byla velice kolísavá, pro akcie existoval v podstatě jen jediný směr - vzhůru. Vedle Draghiho "bianco šeku" na záchranu eura k tomu nepochybně přispěla také politika Fedu, která způsobila donedávna převažující tržní mechanismus "špatná zpráva z ekonomiky = dobrá zpráva pro akcie, protože bude déle pokračovat kvantitativní uvolňování".
Zdroj: Business Insider