Japonský Nikkei od svého předchozího vrcholu odepsal 10 %, trh ovládli medvědi

Burzy v Asii v úvodu týdne opět ztrácely, Nikkei od svého předchozího vrcholu dosaženého 30. prosince klesl již o 10 %, oficiálně ho tedy postihla korekce. V Thajsku proběhly o víkendu volby, politický neklid však neupokojily.
Nikkei v pondělí ztratil 1,98 % na 14 619,13 bodu, širší Topix také odevzdal dvě procenta a uzavřel na nejnižší hodnotě od 11. listopadu. Čína slaví začátek nového roku a stále neobchoduje, zato australský S&P/ASX 200 zakončil v pondělí mírně pod nulou se ztrátou 0,04 % a jihokorejský Kospi odevzdal 1,09 %.
O víkendu proběhly v pořadí třetí volby v Thajsku od převratu v roce 2006. Uklidnění protestů však nepřinesly. Volilo se v 83 669 volebních okrscích z 93 952. V některých okrscích lidé volit nemohli, protože se úředníci nedostavili do práce. V Bangkoku opět došlo k protestům.
"Volby politický pat nevyřeší," říká Win Udomrachtavanich, ředitel One Asset Management. "Mnoho lidí, včetně mě, se k volbám ani nedostalo, proto předpokládám, že složení nové vlády je v příštích šesti až osmi měsících vysoce nepravděpodobné," dodává. Světové fondy už z thajských dluhopisů a akcií odvedly 4,7 miliardy dolarů od 31. října, kdy protesty začaly. Thajský baht ve stejném období oslabil o 5,6 % a akciový index SET odepsal kolem 14 %. V pondělí však o více než procento zpevnil.
Tempo růstu aktivity čínského zpracovatelského průmyslu v lednu zpomalilo na šestiměsíční minimum kvůli slabší poptávce doma i v zahraničí. Vyplývá to z průzkumu mezi nákupními manažery, jehož výsledky zveřejnil v sobotu čínský statistický úřad. Údaje podle posilují obavy ze zpomalení růstu celé čínské ekonomiky. Index aktivity zpracovatelského sektoru se v lednu snížil na 50,5 bodu z prosincových 51 bodů. Aktivita mimo zpracovatelský sektor rostla, index ale klesl na 53,4 bodu z prosincových 54,6 bodu.
Zdroj: Bloomberg
Aktuality
