US MARKETOtevírá za: 8 h 33 m
DOW JONES+0,00 %
NASDAQ+0,28 %
S&P 500-0,04 %
ČEZ-0,17 %
KB-2,85 %
Erste-1,25 %

Investování: 2 lekce z případu BP

Katastrofa v Mexickém zálivu připravila tisíce lidí o živobytí a spekuluje se pouze o tom, kolik miliard spolkne náprava vzniklých ekonomických a ekologických škod. Akcie BP odepsaly zhruba polovinu své hodnoty, konkrétně téměř 90 miliard dolarů tržní kapitalizace. Investoři, kteří věřili jejímu byznysu, to tedy pocítili také.

Andrej Rády
Andrej Rády
22. 6. 2010 | 12:00
Světové akcie

A právě investoři, a nejen ti stávající, se mohou z události okolo ropné skvrny poučit. Podobný zvrat může potkat i jiné akcie v libovolně kvalitním portfoliu.

1. Akcie padají rychle, rostou pomalu

Je to nepříjemné, ale je to tak – akciím trvá obyčejně celé měsíce, než významněji posílí, ale jakmile se objeví negativní nálada, investoři je vyprodávají a ceny letí dolů. Akcie BP oslabily na polovinu své hodnoty za měsíc a půl. Pro představu – naposledy se obchodovaly pod 30 dolary v roce 1996, přežily tedy dokonce i finanční krizi na lepší úrovni, než tu "svoji" současnou.

Není to zdaleka jen případ BP. Agentury Fannie Mae a Freddie Mac ztratily 98, resp. 99 procent za pouhé 2 měsíce mezi červencem a zářím 2008. Dalšími příklady mohou být GM, Enron nebo Worldcom.

Ačkoli akcie dokáží padat hodně rychle, vždy je možné je prodat ještě v době, kdy je ztráta snesitelná. Týden po zkáze plošiny Deepwater Horizon bylo možné z akcií BP "vyskočit" pouze s 5procentní "přistřiženou ofinou". Fannie a Freddie oslabovaly dlouhé měsíce pozvolněji, než se dostaly na své centové hodnoty.

Snažte se tedy vždy najít co nejvíce argumentů pro to, zda je při poklesu ceny pouze o zajímavou příležitost k dokoupení dalších pozic, nebo o past, ze které již nebude úniku.

2. Dividendy se mohou vypařit

Žádná akcie není tak bezpečná, aby zajišťovala svému držiteli úplně "neprůstřelnou" dividendu. BP se rozhodla nevyplácet dividendu, aby ušetřila peníze na řešení následků katastrofy, a to včetně předpokládaných soukromých žalob.

Je to však pouze další z řady případů podobného zklamání pro dividendové investory v posledních 2 letech. Loni například General Electric šokovala dlouhodobé investory tím, že snížila vyplácený podíl ze zisku o 2 třetiny.

Dow Chemical, která vyplácela dividendy nepřetržitě téměř 100 let, zavedla podobné opatření. A nakonec dřívější dividendové jistoty z finančního sektoru, jako například Bank of America a Citigroup, vyplatily zlomek dřívějších objemů kvůli čerpání pomoci z fondu TARP.

Dividendy budou vždy důležitou součástí investičních rozhodnutí. Ovšem sázka na jednotlivou akcii není dobrý nápad. Jakkoli se může nějaká společnost zdát být tou pravou investicí, stačí jedna chyba a může přijít strmý pád.

Zdroj: fool.com

InvestováníSvětové akcie
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #13: Čínské kovy a méně práce

Nahoru, nebo dolů #13: Čínské kovy a méně práce

20. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Podcast