Smart grid: Větší humbuk než internet?

Smart grid, neboli inteligentní sítě - možná ten nejžhavější sektor, který by neměl uniknout vaší pozornosti. Hledat v dnešní době nejistoty a volatility na trzích sektor, jako byly ve 20. letech minulého století radiotelekomunikace nebo na počátku tohoto století technologické společnosti, je nezáviděníhodný úkol. Nehledě k tomu, že spousta investorů si jistě velmi dobře pamatuje, že i těmto oborům se nakonec nevyhnulo "přehřátí" a následné "ochlazení".
Smart grid: Seznamte se, prosím
Smart Grids, neboli "inteligentní sítě", jsou silové elektrické a komunikační sítě, které umožňují regulovat výrobu a spotřebu elektrické energie v reálném čase, jak v místním, tak v globálním měřítku.
Nosnou myšlenkou celé koncepce je renovace elektrických sítí a celého systému přenosu elektrické energie, který by měl vést k efektivnější a zejména pak úspornější spotřebě. Principem je výstavba komplexního a sofistikovaného systému, který by odpovídal požadavkům moderní doby a nahradil dosavadní, v mnoha případech zastaralou infrastrukturu.
Kámen úrazu spočívá totiž v tom, že s tím, jak se zvyšovala globální populace a rostly nároky na spotřebu a dodávku energií, nešel tento růst ruku v ruce s obnovou dosavadních elektrických sítí. V USA tak je např. průměrný věk elektrických stanic přes 50 let a u rozvoden přesahuje 42 let (to je mimochodem o 2 roky více než předpokládaná životnost). Když vezmeme v potaz, že od 90. let se zvýšila jen v USA poptávka po elektřině o 25 %, zatímco kapacita sítí o necelých 15 %, není příliš překvapením, že počet výpadků má každý rok vzestupnou tendenci a ročně vyjde USA minimálně na 150 mld. USD.
Větší spolehlivost, nižší výdaje
Právě zde vstupují na scénu technologie smart grid. Díky rozvoji moderních technologií patří mezi hlavní výhody smart grid bezesporu možnost oboustranné komunikace mezi výrobci elektřiny a spotřebiteli. To umožňuje zároveň rychlou reakci a schopnost přesunu elektrické energie do míst, kde dochází ke špičce, což následně snižuje pravděpodobnost výpadků. Zároveň smart grid přispívají k efektivnějšímu připojení producentů alternativních energií k síti. Smart grid zařízení pak v neposlední řadě umožňují koncovým spotřebitelům snížit výdaje na elektřinu.
Rostoucí potřebu obnovy elektrické sítě si uvědomují i vládní činitelé ve Washingtonu a investice do obnovitelných zdrojů i nových technologií tak byla zároveň jedním z hesel volební kampaně prezidenta Baracka Obamy. V rámci ekonomického stimulačního balíčku, který Obama podepsal v roce 2009, bylo na smart grid technologie přiděleno okolo 4 mld. USD. To se může z pohledu studie, kterou si nechala vypracovat nadace Edison Foundation, o nutných investicích do US elektrické sítě v hodnotě 1,5 bln. USD do roku 2030, zdát jako nepatrné zrnko písku. Nicméně podle analýzy BCC Research měl celý trh smartgrid v roce 2008 hodnotu 17,3 mld. USD a do roku 2014 má vzrůst na hodnotu 39,4 mld. USD, což by znamenalo roční růst ve výši 15,3 %.
Potenciál láká i zavedené společnosti, ale...
Potenciál oboru si však neuvědomují pouze ve Washingtonu a svůj krajíc koláče si chtějí ukousnout i velcí hráči, které by si člověk možná přímo s rozvodem elektřiny nespojil, jako jsou Cisco Systems, Intel nebo Google, kteří vidí „smart gridy“ jako další potenciální odbytný trh pro své produkty, když obor závisí na vyspělých technologiích i zpracování rostoucího počtu dat ze sítě. Šéf Cisco John Chambers dokonce zašel tak daleko, že se nechal slyšet, že obor způsobí "větší humbuk" než internet.
Jak využít tento trend? Čtěte v pokračování článku na serveru akcie.cz
Aktuality
