Bohatí a kreslení: Investujte jako strýček Skrblík

Hlavní akciové indexy víceméně přešlapují na místě. Poslední týdny nepřinesly na trhy příliš povzbudivých zpráv. Ať se jedná o pokračující revoluční vlnu na Blízkém východě a v Africe, nebo tragické události, které postihly Japonsko. Proto není od věci zabrousit od vážných témat k tématům méně (zá)važným. Jedním takovým by mohl být poslední žebříček "fiktivních" boháčů, který vydává každoročně časopis Forbes a je zábavným doplňkem k žebříčku těch opravdových.
I když se jedná pouze o fiktivní postavy z filmů nebo komiksů, lze mezi nimi vidět, s velkou dávkou nadhledu, paralely k současnému stavu světa. Kdo se tedy umístil na úplném vrcholu?
S jměním v hodnotě 44,1 mld. USD se po tříleté absenci vrátil do čela žebříčku starý známý Strýček Skrblík, jehož jmění vzrostlo o 10,6 mld. USD. Jeho takřka zarputilá láska ke zlatu a nedůvěra v US měnu se v letošním roce vyplácí, když apetit investorů i uvolněná monetární politika Fedu ženou žlutý kov do rekordních výšin.
Aktuální cenu zlata sledujte zde
Každá další koupel ve zlaťácích tak tohoto kačera rozhodně musí těšit. Sázka na zlato a další drahé kovy se vyplatila i draku "Šmokovi", který se proslavil v literárním díle J.R.R. Tolkiena. Otázkou zůstává, jak se k celé situaci postaví trpaslíci, vedeni Bilbo Pytlíkem, kteří si na toto jmění nárokují právo.
Na druhém místě se umístil, pro sérii Twilight neznalé investory, upír Carlisle Cullen (34,5 mld. USD), který svému bohatství vděčí pravidelným investicím i složitému úročení, a je klasickým příkladem, že ani dlouhodobí, v tomto případě vskutku dlouhodobí (370 let) investoři, v současných turbulentních podmínkách nevymřeli (pokud tedy zrovna nepřijdou do kontaktu s denním světlem nebo stříbrem).
Comeback do první desítky oslavil i společensky známý Mr. Monopoly. Ten se v posledních letech musel vyrovnávat s nepříznivou situací na trhu nemovitostí. Jeho jmění, které ještě v roce 2006 činilo 7,1 mld. USD, se po splasknutí realitní bubliny scvrklo v roce 2008 na 0,8 mld. USD a před ztrátou hodnoty realit a propadlých zástavách, na které se vrhly přeživší bankovní domy, ho nezachránily ani mistrně hozené šestky a znalost hracích políček.
Ústup z dřívějších pozic zažila i další známá postava, kterou je Montgomery Burns, majitel springfieldské nukleární elektrárny. Ten se v poslední době (po událostech v Japonsku) potýká s negativním sentimentem veřejnosti vůči energii z jádra. Obamova administrativa sice zatím nepřistoupila k tak radikálním krokům jako Angela Merkelová, přesto se kontrola rizik v Burnsově elektrárně může dostat pod drobnohled, zvlášť pokud ji má na starosti Homer Simpson.
Burns tak doplácí i na to, že po celou dobu opomíjel alternativní zdroje energie, což prokázal i tím, když zablokoval Slunce, aby zvýšil spotřebu elektrické energie.