Americké firmy se topí v hotovosti. Pomůže to akciím?

Podle nedávných údajů z Fedu mají nefinanční společnosti v hotovosti a likvidních aktivech celkově zhruba 1,84 bilionu dolarů. Přispějí tyto peníze k býčímu trhu, nebo investoři budou dál fandit medvědovi?
Hotovost je nyní na extrémních hodnotách - i pokud ji porovnáme s celkovými aktivy. I v takovém měřítku dosahuje nejvyšších hodnot od šedesátých let.
Proč býk?
Je snadné považovat vysokou hotovost za argument pro býčí trh. Hotovost může být využita nejen k oživení celé americké ekonomiky, ale také k podpoře akciového trhu.
Nejzjevnějším řešením je podpora programů zpětného odkupu akcií, což se poslední rok opravdu děje. Pokud bude tento trend pokračovat i v druhém pololetí, zpětné odkupy akcií dosáhnou nejvyšších hodnot od roku 2007.
Dalším využitím hotovosti by bylo najmout nové zaměstnance, což by nepopiratelně podpořilo spotřebitelskou důvěru a kapitálové výdaje, vytvářející základ pro podporu hospodářského cyklu.
Hotovost může posloužit i k fúzím a akvizicím. Pro potenciální kupující je teď na trhu široká nabídka poměrně levných firem a jejich akcií.
Proč medvěd?
Argumenty pro medvědí trh nejsou tolik nápadné, ale přesto jsou přesvědčivé. Pokud bude ekonomické oživení pokračovat, bude část hotovosti potřeba na doplnění skladových zásob.
Protože graf ukazuje jen kratší časový horizont, je těžké vyvozovat definitivní závěry. Bylo by užitečné vědět, kolik hotovosti bylo využito během posledních ekonomických oživení a kolik skladových zásob bylo takto nakoupeno.
Kromě porovnání hotovosti je také zajímavé porovnat hotovost s dluhy. Porovnání hotovosti a likvidních aktiv k celkovým dluhům pak dramaticky změní pohled na skutečnost.
Je vidět, že americké společnosti jsou nyní zadlužené a není realistické předpokládat, že se budou dále zadlužovat. Na druhou stranu je současná situace blízko k dlouhodobému průměru.
Zdroj: Traders Narrative