US MARKETOtevírá za: 0 h 31 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Peter Schiff: Začíná deprese, kupujte zlato a zbavte se dolarů

Již v říjnu 2006 předpovídal Peter Schiff z fondu Euro Pacific Capital propad cen nemovitostí. A měl pravdu. Nyní očekává pokračování recese, respektive tvrdí, že v podstatě teprve začíná období deprese. Radí nakupovat komodity, především zlato, a zbavit se dolarů a amerických aktiv obecně.

Vladimír Hobza
Vladimír Hobza
18. 8. 2010 | 12:00
Recese

Jak hodnotíte současný stav ekonomiky?

Peter Schiff (PS): Jsme v počáteční fázi deprese. Pro běžné Američany to bude příšerná zkušenost, když zažijí, jak jim klesá životní standard. Životní náklady dramaticky narostou. Budeme svědky raketově rostoucích cen u základních nezbytností – energií, oblečení i zdravotní péče. Miliony lidí přijdou o práci a budeme obráni o svobody a práva, jak se bude vládní aparát rozrůstat a snažit zabránit krizi.

Nová politika situaci jen zhorší a vymítí střední třídu. Ublíží to chudým, ublíží to lidem v důchodu. Nashromážděné úspory ztratí na hodnotě. Žádné ekonomické oživení zatím není. Zatím jsme jen utratili další půjčené peníze. Dostali jsme se do ještě většího průšvihu. Jsme na to hůře než před nástupem Obamy.

Napsal jste knihu o tom, jak ekonomiky rostou a krachují. Tvrdíte, že oživení je falešné. Zjevně oslabuje, když stimulační balíčky vypršely. Jak vrátit ekonomiku na správnou cestu a získat více nových pracovních míst?

PS: Musíme přestat se stimulováním ekonomiky, omezit roli vlády a vládních výdajů. Ekonomika je tak narušená, protože vládní regulace a dotace se projevily na nižším hospodářském růstu. Zabránily tržním silám, aby pracovaly, jak mají – směrem k efektivní alokaci zdrojů. Musíme znovu vybudovat silný průmyslový základ, industrializovat a modernizovat. Nedokážeme to bez úspor a investic.

Vytvořili jsme národ utrácejících lidí, spekulantů a spotřebitelů, přitom jsme zničili spoření, producenty a investory, kteří tuto zemi vybudovali. V podstatě se z tržní ekonomiky dostáváme do určitého typu plánované ekonomiky, opouštíme kapitalismus a přijímáme socialismus.

Fiskální podpora a intervence Fedu – myslíte, že nepomohou k růstu HDP?

PS: Žádný růst není. HDP sice roste, ale není to znak ekonomického růstu, představuje to jen konzum placený růstem dluhu. Paradoxně jsme na tom jako národ hůře kvůli růstu HDP, reálná ekonomika se zmenšuje. Jen si půjčujeme peníze od rostoucích ekonomik (například Číny) a utrácíme je. Tento proces musí jednou skončit.

Zmínil jste, že jsme v prvních fázích deprese. Kdy tedy uvidíme dvojciferný pokles a propad do recese?

PS: Už jsme to viděli, HDP zpomaluje, jak pomalu opadává vládní podpora a pomalu přichází kocovina. Věřím, že do příštího roku budeme i podle údajů o HDP opět v recesi. Pokud budeme pokračovat v současné politice, existuje pravděpodobnost "japonského scénáře"? Neboli pomalý růst doprovázený hrozbou deflace?

PS: Tak jednoduché jako v Japonsku to ve Spojených státech nebude. Naše situace je daleko horší. Zažijeme rychlou inflaci a současně recesi. Zažijeme depresi doprovázenou silnou inflací, tedy nejhorší možný scénář.

Takže si myslíte, že se dostaneme do deprese, ale neznepokojuje vás deflace?

PS: Ne. Zažijeme maximálně klesající ceny akcií a padající ceny nemovitostí. Ale to není deflace, ceny rostou. Ropa je na 80 dolarech za barel a její cena roste. Japonský jen je na patnáctiletém maximu k dolaru, Fed tiskne hromadu peněz. Na obzoru jsou typické znaky inflace. Potřebujeme drobnou deflaci, která bude zdravá, ale kvůli Fedu a vládní politice nás čeká inflace.

Takže by se Fed neměl řídit politikou nulových úrokových sazeb?

PS: Ne, potřebujeme vyšší sazby. Nyní jsou příliš nízké, což jen prohlubuje současné problémy. Dopouštíme se stejné chyby jako kdysi Allan Greenspan, jen v daleko větším měřítku.

Jak mají investoři v takovém prostředí chránit svůj majetek?

PS: Měli by se zbavit amerických aktiv a nevlastnit dluhu denominovaný v dolarech; nedržet vládní dluhopisy; investovat do zemí, kterým se daří, do mladých trhů – JV Asie a Číny; do ekonomik bohatých na přírodní zdroje, jako jsou Austrálie, Norsko nebo Kanada. Já sám investuji do komodit a vzácných kovů, snažím se zbavit dolaru.

Takže nakupujete zlato při současných cenách přes 1 200 dolarů za unci? Na jaké úrovně se podle vás může zlato dostat?

PS: Pro ceny zlata neexistuje žádný horní limit. Ze současných cen vzrostou několikanásobně – na tisíce dolarů za unci. Lidi to bude šokovat. Překvapuje mě, že zlato je stále tak levné jako nyní. Vím, že jeho cena poroste, může i raketově vystřelit.

Myslíte, že při současném stavu ekonomiky směřuje americká burza ke krachu?

PS: V nominálním měřítku jistě ne, protože vláda už vytvořila podmínky pro dosti silnou inflaci. Celý ten příval peněz vytvoří nominální podporu pro ceny akcií. V reálném vyjádření budou americké akcie mrtvé, kvůli přebytečným dolarům, které právě tiskneme. Nevidím Dow Jones na 2 000 bodech, ale ve vyjádření v kupní síle v měřítku zlata akcie silně propadnou.

Zdroj: fool.com

Americký dolarEkonomická depreseReceseSvětové akcie
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa