Asijské akcie v závěru týdne oslabily, investoři vyčkávají na květnová čísla z čínského zpracovatelského sektoru

Většina asijských akciových trhů v pátek klesla. Investoři byli opatrní a před víkendem se nepouštěli do velkých nákupů. Trhy navíc vyčkávají, jaká čísla v noci na neděli přijdou z čínského zpracovatelského sektoru. Ekonomové oslovení agenturou Reuters očekávají že květnový čínský index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru vzroste na 50,6 bodu z 50,4 bodu v dubnu.
Čínský Shanghai Composite oslabil o 0,07 %, korejský KOSPI klesl o 0,86 %, australský S&P/ASX 200 odepsal 0,49 % a japonský index Nikkei 225 uzavřel se ztrátou 0,34 % na 14 632,38 bodu. Hongkongský Hang Seng necelou hodinu před koncem obchodování rostl o 0,42 %.
Z Japonska na trhy v noci na pátek přitekla záplava makrodat. Po dubnovém zvýšení daní byla v Japonsku citelně zasažena spotřeba domácností (-4,6 %), průmyslová výroba nečekaně klesla (-2,5 % meziměsíčně), nezaměstnanost zůstala stabilní na 3,6 % a inflace vzrostla v souladu s odhady.
Spotřebitelské ceny se v Japonsku v dubnu zvýšily nejvíce za posledních 23 let. Důvodem je hlavně zvýšení daně z obratu, které začalo platit na začátku daného měsíce. Index spotřebitelských cen, který nezahrnuje ceny potravin, ale započítávají se do něj náklady na energie, podle tamních statistiků meziročně stoupl o 3,2 %. Je to nejrychlejší tempo růstu od února 1991.
V březnu se meziroční míra inflace zvýšila o 1,3 %, což pro ni byl jedenáctý měsíc růstu podle celoročního přepočtu.
Zvýšení daně z obratu z pěti na osm procent, které začalo platit 1. dubna, má vládě premiéra Abeho pomoci získat více peněz na rostoucí náklady na sociální péči, které souvisí se stárnutím populace. Japonská centrální banka odhadla, že tento krok, k němuž se vláda odhodlala poprvé po 17 letech, k dubnové inflaci přidal 1,7 procentního bodu. Druhé zvýšení daně na deset procent se plánuje na říjen příštího roku.
Páteční data podle ekonomů naznačují, že se Abeho vládě daří postupovat v boji proti vleklé deflaci, tedy poklesu spotřebitelských cen. Deflace skoro dvě desetiletí zpomalovala hospodářský růst Japonska, které má třetí největší ekonomiku na světě. Po očištění o vliv vyšší daně ale inflace zůstává pod 2% cílem centrální banky. Ekonomové tvrdí, že trvalejší oživení ekonomiky bude záviset na poptávce spotřebitelů, což ale vyžaduje růst mezd, které by dohnaly růst cen.
Zdroj: ČTK, CNBC