Dividendové akcie: Podle čeho je vybírat?

Dividendové akcie doporučují analytici i autoři řady článků. V aktuální nejisté době jsou doslova hitem investičních doporučení. Pravidelné výplaty v kombinaci s defenzivním charakterem firem jsou jako stvořené pro dnešní opatrné investory. Ne všechna dividendová doporučení lze však označit za důvěryhodná.
Sázka na výplatu a růst dividend není o časování trhu, momentu, bodech zvratu, relativní výkonnosti a cyklech v jednotlivých sektorech. Dividendový investor se soustředí na fundamenty firem a dlouhodobý horizont. Kdo kupuje dividendový titul, chce ho kupovat na celý život. V čem je tedy tajemství kvalitních dividendových akcií?
Kvalitní obchodní model
Ideálem je nabízet služby a produkty, které lidé chtějí nebo potřebují, a dělat to co nejhůře napodobitelným způsobem. Tím se řídí například populární farmaceutické společnosti, například Abbott Laboratories, která má patenty na řadu léků, ke kterým se ještě nesmějí vyrábět generika.
Akcie: Dividendoví králové amerického trhu
Výrobce spotřebního zboží jako Procter & Gamble nebo Kimberly-Clark vyrábějí mýdla, prací prášky a toaletní papír. Ono to bez těchto věcí jde, ale ne ve světě, kde uvažujeme o účelnosti dividendového investování. V rámci tohoto segmentu samozřejmě existuje široká konkurence, ale lidé jsou často ochotni zaplatit pár korun navíc za známé značky.
Silná cashflow
Dividendy jsou vypláceny z hotovosti, která firmě zbude po zaplacení provozních nákladů a odkupech akcií, tedy z takzvané volné cashflow. Pokud má firma problém pokrýt tyto náklady, výplata dividendy je silně ohrožena.
Firmy, jimž tyto náklady neukusují podstatnou část volné cashflow, mají tedy naopak dobrou pozici na "dividendovém trhu". Příkladem těchto firem jsou obchodní řetězec Target, výrobce bezpečnostních zařízení Diebold, IBM nebo drogerie Walgreen.
3 atraktivní firmy, které zvýšily dividendu
Přijatelné zadlužení
Nestačí jen dostatek hotovosti – hotovost musí být k dispozici pro výplatu dividend. V důsledku ekonomického zpomalení se řada firem dostala pod tlak, aby snížila zadlužení kvůli často skloňovanému dluhovému ratingu.
Dividendy: Současný hit portfolií
Jakmile jsou tedy peníze používány k umořování dluhu, budou chybět na výplatu dividend. Proto dividendoví investoři hledají málo zadlužené firmy nebo firmy zcela bez dluhů. Mezi ně patří mimo jiné T Rowe Price Group, Automatic Data Processing, Harleysville Group nebo Genuine Parts.
Rovnováha mezi růstem dividendy a dividendovým výnosem
Jsou různé důvody, proč se dividendový výnos (poměr vyplácené dividendy na akcii k ceně akcie) dostane do nadprůměrných výšin. Někdy tím trh vyjadřuje nedůvěru v to, že firma udrží výplatu dividend na stejné úrovni (poklesem ceny akcie).
Firmy také někdy "přepálí" tempo růstu svých dividend. K jeho udržení totiž potřebují stejně rychlý růst volné cashflow. A to nebývá snadné.
Mezi firmy, které budí důvěru svou dividendovou politikou, patří například Coca-Cola (téměř 3% dividendový výnos a růst dividendy o 7,32 %), UGI (zhruba 3 % vs. 5,7 %), Clorox (zhruba 3,2 % vs. 9,35 %) nebo Johnson & Johnson (3,3 % vs. 8,42 %).
Wall Street: Je libo dividendu? Hrábněte do pytle plného peněz!
Zdroj: Seeking Alpha