US MARKETOtevírá za: 10 h 51 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Lekce z historie: Číhá za rohem říjnová tržní kalamita? Argumenty pro a proti dalšímu růstu cen akcií

Černé úterý roku 1987, panika léta Páně 1907, černočerné úterý, čtvrtek a pondělí z krizového roku 1929. I kvůli těmto tržním kotrmelcům se mezi investory opakovaně mluví o říjnovém efektu, tedy hrozbě kolapsu. Letos, vzhledem k maximům, na která se americké indexy vyšplhaly, možná o něco hlasitěji než obvykle. Hrozí, že se historie bude opakovat? Jaké jsou argumenty pro a proti? Investiční web se zeptal tří expertů.

Kde budou akciové indexy na konci října?

Josef Novotný (brokerjet České spořitelny): Navzdory tomu, že je říjen z pohledu akciových trhů považován za nešťastný (mnoho negativních věcí se stalo právě v tomto měsíci), není od věci připomenout, že statisticky tak špatné nejsou. Za posledních 14 let byl říjen devětkrát růstový, pouze v pěti případech skončily americké akcie v červených číslech. Co se letoška týče, předpokládal bych spíše mírně pozitivní vývoj (+1-2 %).

Petr Hlinomaz (BH Securities): Do konce roku na akciových trzích může růst pnutí mezi křehčí kondicí světové ekonomiky (druhé pololetí bylo bráno jako to silnější v tomto roce, ale přibývá indikací, že tomu tak nemusí být, například kvůli geopolitickým událostem) a účinkem podpůrných kroků centrálních bank a vlád. Může se tak dostavit vyšší volatilita.

Pokud bychom brali v úvahu jen výsledkovou sezónu s těžištěm v říjnu, pak by se pro indexy v USA dala odhadovat úroveň indexu Dow na 16 350 až 16 500 a indexu S&P 500 na 1 920 až 1 940. Zatím se předpokládá mezikvartální pokles zisku na akcii okolo 5 %.

Dalším faktorem bude v podstatě každé jednání měnového výboru americké centrální banky, ale v tomto ohledu je velmi pravděpodobné, že jeho rozhodnutí nepřinesou urychlení obratu úrokových sazeb. Volatilitu jistě také vyvolají podzimní volby v USA (4. listopadu se volí celá Sněmovna reprezentantů a třetina Senátu).

Jakub Skryja (Verdi Capital): Pokud nebudeme svědky nějaké nepředvídatelné události s globálním dopadem na světové ekonomiky – tu by například mohl způsobit vývoj spojený s Ruskem, Ukrajinou, Sýrií nebo Irákem –, očekáváme do konce roku relativně stabilní vývoj akciových trhů s pohybem maximálně +/- 5 % a nízkou volatilitu.

Jaké jsou argumenty pro říjnový propad trhů?

Josef Novotný (brokerjet České spořitelny): Rizikem jsou především geopolitické problémy, namátkou lze jmenovat pokračující turbulence v Iráku a na Ukrajině. Problémem by byla i neuspokojivá výsledková sezóna za 3Q2014, která v říjnu začíná.

Petr Hlinomaz (BH Securities): Pád mohou nastartovat případné horší míry ekonomického růstu v USA nebo v Číně. Trhem by také mohly zahýbat špatná výsledková sezóna a geopolitická rizika, mezi něž patří situace na Ukrajině a v Iráku. Svou roli mohou sehrát i současná maxima akciových trhů a dlouhá absence výraznější korekce.

Jakub Skryja (Verdi Capital): Akciové trhy v USA se sice obchodují lehce nad dlouhodobým průměrem, pokud jde o valuace, ale zatím se nejedná o bublinu. Evropa se nadále obchoduje s diskontem, lze tedy očekávat, že by při absenci eskalace geopolitických konfliktů mohly i evropské akciové trhy posilovat. Hlubší korekci tedy nejspíše uvidíme až v příštím roce. Půjde o propad až o 10 %. To považuji za nevyhnutelné, stále to ale nemusí znamenat exodus z akciových trhů. Spíše půjde o krátkodobý ozdravný proces, zejména v oblasti biotechnologických firem a vybraných internetových společností, kde ocenění již naznačuje možnou bublinu.

Jaké jsou argumenty pro další růst trhů?

Josef Novotný (brokerjet České spořitelny): Další růst je možné čekat především díky uklidňující se situaci na Ukrajině a příznivým komentářům ze strany centrálních bank.

Petr Hlinomaz (BH Securities): Další růst akciových trhů by mohl být podpořen dostatečným, nebo dokonce překvapivě silným růstem firemních zisků, zejména ve Spojených státech. Podobně by měla působit i případná podpora centrálních bank, v Evropě se čeká na spuštění kvantitativního uvolňování ze strany ECB.

Jakub Skryja (Verdi Capital): Politika americké centrální banky je nyní dobře předvídatelná, k prvnímu navyšování sazeb dojde nejdříve ve druhé polovině příštího roku. Investoři tedy mohou očekávat stabilní prostředí bez překvapení. Situace v eurozóně je investicím do rizikovějších aktiv nakloněna ještě více, ECB totiž bude nadále podporovat růst ekonomiky nízkými sazbami a přistoupí i ke kvantitativnímu uvolňování. Dokud budou finanční kohouty velkých centrálních bank otevřené, není důvod k nějaké dlouho očekávané a obávané korekci či nedostatku likvidity.

Kde budou akciové indexy na konci roku?

Josef Novotný (brokerjet České spořitelny): Jsem stále mírně pozitivní a očekával bych pokračování růstového trendu.

Petr Hlinomaz (BH Securities): Na konci roku by se indexy mohly nalézat v úrovních vyšších než na konci října, a to 17 500 bodů v případě Dow a 2 050 bodů v případě S&P 500. Pro Evropu bude kritické, jaké kroky představí ECB po říjnovém zasedání. Očekávané kvantitativní uvolňování by mohlo vytlačit indexy o něco výše díky oslabování eura a s tím spojenému očekávání lepšího exportu a zisků firem. Na konci roku by se proto index DJ EuroStoxx 50 mohl pohybovat do 3 300 bodů. Pro pražskou burzu si ponecháváme přibližný odhad indexu PX do 1 080 bodů.

Americké akcieAnketaBROKERJET ČSEvropské akcieInvestiční a ekonomický výhledSvětové akcie
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika