US MARKETOtevírá za: 12 h 28 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

3 černé labutě podle Nouriela Roubiniho

Americký profesor Nouriel Roubini (přezdívaný Doktor Zkáza) se pozastavuje nad současnou situací na trzích, kdy přes geopolitická rizika akcie posilují. Definoval tři šoky, které způsobí, že se situace změní.

Kromě toho, že jsou akciové trhy blízko maxim v době, kdy probíhají konflikty na Ukrajině, v Iráku či protesty v Hongkongu, klesá v této pochmurné situaci cena ropy a dluhopisové výnosy padají na minima. "Proč takový rozdíl oproti normálnímu logickému chování? Jsou investoři příliš přehlíživí, nebo mají nějaký důvod být v klidu?" ptá se Roubini ve svém nejnovějším textu pro Project Syndicate.

Trhy věří v dobré scénáře

Světové trhy podle něj na geopolitické události příliš nereagují z několika důvodů. Především je to politika centrálních bank, které drží úroky blízko nuly. To podporuje růst cen rizikových aktiv, jako jsou akcie.

Trhy si také myslí, že rusko-ukrajinský konflikt zůstane lokální a nepřeroste ve válku. Sankce tak podle nich evropskou ani americkou ekonomiku zase tak výrazně nezasáhnou. Rusové navíc zatím nezastavili Evropě dodávky plynu, což by byl šok pro některé evropské ekonomiky.

Zatřetí, konflikt v Iráku a Sýrii neohrozil dodávky ropy, jako se to stalo v letech 1973, 1979 a 1990. Na ropných trzích je naopak přebytek produkce. Jen 10 % ropných zásob Iráku je navíc pod kontrolou Islámského státu.

Jediný konflikt na Blízkém východě, který by mohl ohrozit ceny ropy, tedy spor Izrael-Írán, je zatím zažehnán. Celkově si tedy není proč dělat starosti a trhy se chovají "správně".

Možná rizika

Co by to mohlo změnit? Podle Roubiniho existuje několik možných scénářů.

1. Teroristické útoky

Konflikt na Středním východě by mohl zasáhnout trhy v případě, že by v USA nebo v Evropě byly provedeny teroristické útoky. To je docela pravděpodobné, protože někteří džihádisté z Islámského státu mají americké či evropské pasy. Trhy mají schopnost podceňovat nebezpečí a v momentě, kdy se něco stane, reagují přehnaně. Takovou situaci by mohl vyvolat právě teroristický útok.

2. Rozšíření válečných konfliktů

Trhy se mohou mýlit ve svém přesvědčení, že konflikty na Ukrajině a v Sýrii a Iráku jsou lokální. Tyto konflikty však mohou eskalovat a rozšířit se. Zahraniční politika Vladimira Putina může být ještě agresivnější, aby obhájil svou pozici na domácí politické scéně. Země jako Jordánsko, Libanon a Turecko mohou být destabilizovány situací v Sýrii.

3. Souhra více faktorů

Geopolitické a politické napětí může vyvolat celosvětový pokles trhů i ekonomik, když vstoupí do hry nějaký další faktor. Příkladem může být začátek letošního roku, kdy politické turbulence v některých zemích (Turecko, Thajsko, Argentina) v kombinaci se špatnými zprávami o zpomalení růstu ekonomiky v Číně způsobily výprodeje, které zasáhly nejen emerging markets, ale i vyspělé trhy. Nyní může podobnou roli sehrát opět zpomalující ekonomika Číny v kombinaci s vyhrocením protestů v Hongkongu. Rozhodujícím faktorem může být i Fed, který třeba začne zvyšovat sazby rychleji a více, než se čeká, nebo EU v případě návratu do recese. Jakýkoli z těchto faktorů v kombinaci s geopolitickým napětím může vyvolat krizi.

"Přestože trhy jednají zdánlivě racionálně, finanční krach může přijít kdykoli. Před sto lety trhy přisuzovaly malou pravděpodobnost vzniku globálního konfliktu. Ignorovaly rizika, která vedla k 1. světové válce, až do léta 1914. Trhy prostě nebyly přesné v zahrnutí vysokých rizik s nízkou pravděpodobností do cen. A to se nezměnilo," uzavírá Roubini svou úvahu.

Zdroj: Project Syndicate

Černé labutěGeopolitikaInvestiční a ekonomický výhledNouriel RoubiniRizikaSvětové akcie
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa