Asijské akciové indexy v úterý prohlubovaly ztráty, Čína se vydala proti trendu

Asijské akcie v úterý převážně ztrácely kromě Číny, která se vydala proti trendu.
Aktivita v čínském zpracovatelském sektoru poprvé za sedm měsíců klesla. Předběžný index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru sestavovaný společnostmi Markit a HSBC klesl z listopadových 50 bodů na 49,5 bodu. Navzdory tomu čínský Shanghai Composite připsal přes dvě procenta podpořený finančním sektorem - CITIC Securities, Haitong Securities a Huatai Securities posílily všechny o nejvyšší povolený limit 10 %. Peking schválil projekty na výstavbu infrastruktury ve výši 31 miliard dolarů, což podpořilo náladu na trzích a pomohlo stavebnímu sektoru.
Naproti tomu hongkongský Hang Seng v úterý ztrácel kolem 1,5 %.
Japonský Nikkei odepsal přes dvě procenta a spadl pod hranici 17 tisíc bodů na pětitýdenní minimum. Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v prosinci podle předběžných dat vzrostl na 52,1 bodu (listopad: 52 bodů), trh však tlačil dolů silnější jen, který se negativně odrážel na akciích exportérů.
Ruská centrální banka v noci nečekaně zvýšila úrokovou sazbu na 17 %, aby pomohla prudce oslabujícímu rublu. Měna v reakci na to skokově posílila vůči dolaru o několik procent, společně se zahájením obchodování na evropských trzích však zisky smazala a obchoduje se opět kolem 64 USD/RUB.
Australský S&P/ASX 200 odevzdal 0,65 %, dolů ho táhly těžařské společnosti kvůli poklesu cen ropy a dalších komodit. Jihokorejský Kospi ztratil necelé procento, pozornost se upínala na Samsung Electronics, která prý ztrácí tržní podíl ve prospěch konkurenčních firem Apple, Xiaomi a Huawei. Její akcie však na data téměř nereagovaly a připsal 0,5 %.
Indický Nifty odepisoval přes procento a dotkl se sedmitýdenního minima 8 105 bodů, indonéský Jakarta Composite rovněž spadl na několikatýdenní dno a ztrácel téměř 2 %.
Zdroj: CNBC