US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES-0,59 %
NASDAQ+0,44 %
S&P 500-0,05 %
ČEZ+0,00 %
KB+0,10 %
Erste-1,18 %

Asijské akcie se v úterý obchodovaly po čínských makrodatech smíšeně

Asijské akcie se v úterý obchodovaly smíšeně poté, co Čína zveřejnila zprávu o obchodní bilanci za prosinec a ropa dále zlevňovala.

Redakce IW
Redakce IW
13. 1. 2015 | 9:44
Světové akcie

Ceny ropy klesly v průběhu noci o dalších pět procent poté, co banka Goldman Sachs snížila svou krátkodobou predikci a producentské země Perského zálivu neukázali žádnou ochotu snížit produkci a omezit tak převis nabídky nad poptávkou. Americká lehká ropa WTI zlevnila na 46,07 dolaru za barel a Brent na 47,24 dolaru za barel.

Čínský Shanghai Composite však úvodní ztráty smazal a podařilo se mu uzavřít 0,22 % v plusu díky zprávě o obchodní bilanci za prosinec, podle níž přebytek zahraničního obchodu Číny v loňském roce stoupl o 47 % na 382 miliard USD a vývoz rostl mnohem rychleji než dovoz. Nejaktivnějšími emisemi na burze byly opět banky a finanční sektor, kvůli blížící se vlně IPO však i nadále ztrácejí, protože se investoři obávají nedostatku likvidity. Hongkongský Hang Seng mezitím posílil o 0,8 %.

Po pondělním státním svátku znovu začalo obchodovat i Japonsko a Nikkei svůj týden odstartoval 0,64% ztrátou. Náladu nedokázala podpořit ani zpráva o běžném účtu, který v listopadu vykázal solidní přebytek pátý měsíc v řadě především díky zahraničním investicím a slabšímu jenu.

Japonský jen v úterý posiloval vůči dolaru o 0,4 % na 117,8 USD/JPY, což vyvíjelo negativní tlak na akcie exportérů. Sony, Toshiba a Toyota Motor všechny ztrácely mezi 3 a 1,2 %.

Australský S&P/ASX 200 oslabil o 0,33 %, dolů ho stahoval energetický sektor i těžaři, který škodí klesající cena železné rudy.

Jihokorejský Kospi odevzdal 0,2 % rovněž z velké části kvůli energetickému sektoru. Hyundai Glovis se zřítila o maximální povolený limit burzy 15 % poté, co oznámila, že k prodeji podílu v hodnotě 1,25 miliardy dolarů firmě Hyundai Motor nedojde.

Malajsijský index FTSE Bursa Malaysia KLCI zpevnil o 0,7 % především díky bankám. Akcie CIMB vyskočily o téměř 12 % v reakci na zprávu místních médií o tom, že se banka nakonec nesloučí se dvěma menšími bankami. Fúze s RHB Capital a Malaysia Building Society měla vytvořit bankovní skupinu s aktivy v hodnotě kolem 190 miliard dolarů.

Zdroj: CNBC

Japonské akcieSvětové akcie
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Čím dražší, tím atraktivnější: Popírají některé investice tržní logiku?

Čím dražší, tím atraktivnější: Popírají některé investice tržní logiku?

10. 9.-Andrej Rády
Ponaučení pro investory