Zahraniční obchod Číny byl v prosinci lepší než v listopadu

Data zvýšila naděje na to, že poptávka v Číně opět začíná zrychlovat.
Přebytek zahraničního obchodu Číny v loňském roce stoupl o 47 % na 382 miliard USD. Vývoz rostl mnohem rychleji než dovoz. V samotném prosinci však dovoz již druhý měsíc za sebou klesl, což naznačuje, že domácí poptávka je slabá. Celkový objem obchodu pak loni stoupl jen o 3,4 %, a zaostal tak za cílem vlády, která počítala, že objem obchodu se zvýší o deset procent. Uvedla to agentura AP.
Vývoz za celý rok stoupl o 6,1 %. Dovoz však vzrostl pouze o 0,4 %.
V samotném prosinci vývoz vzrostl o 9,7 % na 227,5 miliardy USD a tempo růstu zrychlilo z listopadových 4,7 %. Dovoz podle údajů celního úřadu klesl o 2,4 % na 177,9 miliardy USD. Snížil se již druhý měsíc za sebou, v listopadu klesl o 6,7 %. Údaje o dovozu i vývozu byly lepší, než čekali analytici, zástupci odvětví však varují, že dovoz by mohl dále klesat. Přebytek bilance zahraničního obchodu v prosinci stoupl o 94 % na 49,6 miliardy USD.
Čínská ekonomika v posledních čtvrtletí zpomaluje. Ve třetím čtvrtletí rostla o 7,3 %, nejpomaleji za pět let. Zpomalení růstu snižuje poptávku po dovozu ropy, železné rudy, potravin i dalšího zboží.
Komunističtí lídři se snaží zajistit trvale udržitelný růst, který by vycházel spíše než z obchodu a investic z domácí spotřeby. Nicméně jejich plány vyžadují, aby vývoz zůstal silný, protože jinak by mohly zaniknout pracovní místa v odvětvích orientovaných na vývoz, která zaměstnávají miliony lidí. Vláda nejprve odmítla zavést velká stimulační opatření a uvedla, že růst musí přijít z ekonomických reforem. V listopadu však nečekaně snížila úrokové sazby, což je známkou toho, že se obává příliš prudkého ekonomického zpomalení. Zavedla také cílená opatření, jako napumpování dalších peněz do výstavby železnic a dalších veřejných prací.
Zdroj: ČTK, CNBC