Zdravá dynamika, nebo bublina jako hrom? Akciový trh v Hongkongu sesadí Japonsko ze třetího místa na světě

Velikost akciového trhu v Hongkongu se v pátek dostala takřka na úroveň hodnoty japonských akcií. Japonsko je po Spojených státech a Číně třetím největším trhem akcií na světě, o svou pozici ale podle všeho brzy přijde ve prospěch bývalé britské kolonie, uvedla v pátek agentura Bloomberg. Akcie čínských firem na burzách v Číně a Hongkongu v posledních měsících prudce rostou a tamní indexy jsou na sedmiletých maximech.
Hodnota akcií obchodovaných v Hongkongu dosáhla ve čtvrtek 4,9 bilionu dolarů, v pátek nejširší index trhu vzrostl o 1,3 %. Japonský trh měl hodnotu pěti bilionů dolarů a v pátek mírně ztratil.
Největším akciovým trhem světa jsou USA, kde nyní hodnota veřejně obchodovaných akcií dosahuje 24,7 bilionu USD. Druhá je pevninská Čína, kde mají akcie na burzách úhrnnou hodnotu 6,9 bilionu USD.
Nákupní horečka se šíří do Hongkongu z vlastní Číny, kde index šanghajské burzy SCI za posledních 12 měsíců vzrostl o 90 %. Čínské úřady minulý měsíc povolily dalším domácím investičním fondům nákupy hongkongských akcií a očekává se, že investiční kvóty hongkongské burzy pro investory z Číny se znovu výrazně zvýší. Tento týden index hongkongské burzy získal 8 %, zatímco tokijský index Nikkei posílil jen o 2,4 %.
Mimochodem, v Číně bylo za uplynulý měsíc otevřeno okolo 4 milionů nových obchodních účtů. Řada technologických firem se obchoduje nad 200násobkem zisků. Na dotaz Financial Times, zda náhodou v Číně (a Hongkongu) nevidíme další z řady spekulativních bublin, odpověděl Steven Sun, hlavní akciový stratég HSBC pro Čínu, následovně: "Neřekl bych, že jde o bublinu. Není to jako v roce 2007, v ekonomice je nový důležitý sektor představovaný firmami jako Baidu nebo Alibaba. Ačkoli některé sektory trochu bublinou zavánějí, doporučoval bych spíše si dále užívat jízdu vzhůru." Závěr ať si udělá každý sám.
Sun ale připomněl důležité změny, ke kterým došlo v regulaci přístupu fondů k akciovému trhu.
Hongkongský trh předstihuje japonský trh i přesto, že tokijský index Nikkei se od nástupu premiéra Šinzóa Abeho v roce 2012 takřka zdvojnásobil. V pátek Nikkei poprvé za 15 let dočasně překonal hranici 20 000 bodů. Rovněž v Japonsku silně roste poptávka po akciích, kterou povzbuzuje podpůrná politika centrální banky, mohutný příliv peněz do investičních fondů a přesun penzijních fondů od dluhopisů k akciím.
"Kdyby japonské akcie klesaly, signalizovalo by to náš pád," řekl Bloombergu k sestupu japonského trhu ve světovém měřítku Kodži Toda z Resona Bank. "Japonský trh ale stoupá a silně rostou i čínské akcie, což jsou skvělé zprávy pro všechny," dodal.
Čínské burzy již loni vzrostly o více než 50 % a zájem o investování na nich neustává. Drobní investoři rychle skupují nové podílové fondy ve všeobecném přesvědčení, že růst bude pokračovat. Vládní místa přitom dávají najevo, že růst akciových trhů podporují.
Zdroj: ČTK, Financial Times