Asijské akcie do nového týdne vstoupily převážně poklesem, čínské indexy za měsíc klesly o 12 %

Čínské akcie zahájily pondělní obchodování výrazným propadem, většinu ztrát ale později smazaly, a jeden ze dvou hlavních indexů dokonce skončil v plusu. Celý srpen byl ale pro akcie velmi nepříznivý. Na ostatních burzách v Asii v pondělí ceny rovněž klesaly, i když se investoři snažili využít nových podpůrných opatření, ke kterým sáhly úřady v Číně.
Čínský index Shanghai Composte klesl o 0,82 % na 3 205,99 bodu a australský S&P/ASX 200 odepsal 1,08 % na 5 207 bodů, zatímco korejský KOSPI přidal 0,2 % na 1 941,49 bodu.
Japonský index Nikkei 225 pondělní obchodní seanci uzavřel se ztrátou 1,28 % na 18 890,48 bodu a za celý měsíc ztratil přes osm procent, což je jeho největší měsíční pokles od loňského ledna. Hongkongský Hang Seng v 9.45 SELČ klesal o 0,11 % na zhruba 21 588 bodů.
Index CSI300, který zahrnuje akcie 300 největších společností obchodovaných na burzách v Šanghaji a Šen-čenu, přidal 0,73 % na 3 366,54 bodu.
Burzy v pondělí reagovaly na nová opatření regulačních orgánů proti spekulantům, kteří podle Pekingu stojí za propadem trhů.
Oba hlavní čínské akciové indexy ztrácely v jednu chvíli přes čtyři procenta a stahovaly i další burzy v Asii. Dolů zamířily cenné papíry makléřských firem v čele se společností CITIC Securities, jejíž čtyři vedoucí pracovníci se podle oficiální tiskové agentury Nová Čína přiznali k obchodování s využitím neveřejných informací. Jedna z největších čínských makléřských firem CITIC Securities se do hledáčku vyšetřovatelů dostala v rámci nejnovějších kroků regulátorů proti podezřelým tržním praktikám.
Za celý měsíc oba čínské akciové indexy odepsaly zhruba 12 %, a zaznamenaly tak třetí měsíční ztrátu v řadě. Od poloviny června ztratily oba indexy asi 40 % hodnoty, a to i přes opakovaná opatření čínské vlády na podporu trhu.
Zdroj: ČTK, CNBC