10 pravd o medvědích trzích

Všechno kolem vás se červená? Hodnota vašeho portfolia klesá rychlostí světla? Zachovejte klid, není to poprvé ani naposledy. Trhy padají, ale život jde dál. Co všechno je dobré vědět o medvědím trhu?
1. Stává se to. Někdy akcie prostě padají. Proto také patří mezi takzvaně riziková aktiva. Od roku 1950 dochází ke korekci (pokles o alespoň 10 %) v průměru jednou za 24 měsíců.
2. Medvědí trhy jsou přirozeným výsledkem komplexního systému taženého emocemi a rozdíly v názorech. Lidé jednají zkratkovitě, proto jsou občasné tržní ztráty nevyhnutelné.
3. Každý říká, že je trh zdravý, dokud nepřijdou výprodeje. Potom investoři začínají panikařit a prodávají vše, co mají.
4. Prognostici podle svých předpovědí neinvestují. Vědátoři, kteří posledních sedm let každý měsíc děsí investory predikcemi medvědího trhu, jsou ti poslední, kteří mají na propad vsazeno.
5. 20 % je jen číslo. Těžko říct, proč se ustálilo, že zrovna 20% pokles znamená medvědí trend. Média věnují této definici přehnanou pozornost, přitom pro většinu investorů nehraje žádnou roli. Například v 90. letech nedošlo k poklesu trhu o 20 % ani jednou, zato přišly dvě 19% korekce. Také v roce 2011 ztratily akcie 19 %. Znamená procentní bod skutečně takový rozdíl?
6. "Kup a drž" je výbornou strategií během dlouhodobého býčího trhu. Bude ale fungovat jen za předpokladu, že se jí budete držet i během propadů.
7. Investiční guru nepomůže, až vypukne další medvědí trh. Znalosti a kontext mohou pomoci zklidnit emoce, těžko vás ale připraví na stres, jaký pocítíte, až se vám bude den po dni odmazávat hodnota portfolia o vyšší jednotky procent.
8. Historie je jen hrubý nástin toho, co se na trzích může stát. Bohužel vám přesně neřekne, co skutečně přijde. Každý cyklus je rozdílný.
9. Medvědí trhy se jen těžko předpovídají. Ani ze všech valuací, fundamentů, obrazců technické analýzy nebo dat o sentimentu nevyčtete, kdy a proč začnou investoři panikařit.
10. Medvědí trhy oddělí zrno od plev. Teprve klesající trhy ukáží, kdo jsou skutečně úspěšní investoři. Investorská masa se chybně domnívá, že se všechny peníze vydělávají během býčích trendů. Důvodem, proč většina investorů prohrává, jsou ale špatná rozhodnutí během tržních propadů.
Zdroj: A Wealth of Common Sense