US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

10 blue chips s hromadami hotovosti na účtech

Hotovost na účtu znamená pro firmu flexibilitu. Co všechno mohou společnosti s bohatými hotovostními rezervami dělat a které světové firmy jsou na tom nejlépe? Nad tím se zamýšlí šéf PDL Capital Lawrence Meyers.

Redakce IW
Redakce IW
22. 3. 2016 | 15:00
Akciové tipy

Dostatek hotovosti v poměru k zadlužení neznamená jen "bezpečnostní polštář" pro případ horších ekonomických podmínek, ale také flexibilitu v korporátní strategii. Je to navíc velké lákadlo pro investory. Náhlé čerpání hotovostních rezerv pro ně totiž může představovat řadu benefitů, například zvýšení dividendy, program zpětných odkupů nebo akvizice s potenciálem nastartování zisků.

Jakých 10 firem je, co se hotovosti týče, podle Meyerse v nejlepší pozici a co všechno by s přebytkem hotovosti mohly provést?

10. Facebook

Hotovost a likvidní aktiva: 18 miliard USD

Dluh: prakticky nula

Facebook nemá skoro žádné dluhy a podniká v reklamním průmyslu, tedy segmentu s obrovským potenciálem. Firma potřebuje své podnikatelské aktivity diverzifikovat, ale zároveň zachovat byznys nekomplikovaný. S tímto vědomím také prováděla akvizici Oculus Rift v hodnotě 2 miliard USD v roce 2014, která vedla k letošnímu velkému březnovému trháku - představení headsetu pro virtuální realitu.

Vzhledem k počtu uživatelů Facebooku může jít o atraktivní synergii, pokud jde o obsah. Přestože uživatelé již přibývají pomalu, zpomalení růstu není u Facebooku tak markantní jako například u Twitteru.

Facebook se může nadále chlubit silnou uživatelskou základnou, z čehož může těžit. Hlavním polem působnosti Facebooku je komunikace, a proto jakákoli synergická akvizice v této oblasti dává smysl. Nebo by mohl začít vyplácet dividendu, což je vždy lepší varianta než zpětné odkupy.

9. Amazon.com

Hotovost a likvidní aktiva: 20 miliard USD

Dluh: 8,2 miliardy USD

Jeff Bezos nemá problém utrácet hotovost, do obsahu (hudby a videa) podle odhadů loni investoval kolem 3 miliard USD. Amazon navíc pomalu přebírá vládu ve světě cloud computingu a podle všeho by měl v tomto směru expandovat, pravděpodobně prostřednictvím dalších atraktivních akvizic.

Amazon také není daleko od uvedení finančního produktu. Mohl by proniknout do vysoce fragmentovaného trhu úvěrů malým podnikům. Mohlo by to pro něj znamenat synergii - firmy, které získají úvěr, se k Amazonu vrátí a utratí peníze za jeho produkty.

8. Qualcomm

Hotovost a likvidní aktiva: 31 miliard USD

Dluh: 11 miliard USD

Qualcomm je ve skvělé hotovostní pozici, zejména vzhledem k tomu, že ročně generuje kolem 4,5 miliardy USD volného cash flow. Cesta k úspěchu s velkým hotovostním polštářem je celkem nudná - vyplácí cash akcionářům. Aktuálně vydá ročně 2,88 miliardy USD na dividendy, i tak má ale stále prostor výplaty navyšovat. Současný výnos přes 3,5 % je z velké části dán výrazným poklesem ceny akcií (o třetinu od poloviny roku 2014).

Qualcomm by mohl využít zpětných odkupů (vzhledem k tomu, že má aktuálně v oběhu 1,5 miliardy akcií). Pokud ale nebude perfektní v časování trhu, je lepší volbou vyplatit akcionářům hotovost prostřednictvím dividend.

7. Johnson & Johnson

Hotovost a likvidní aktiva: 37 miliard USD

Dluh: 13 miliard USD

Johnson & Johnson by měla vzít 10 miliard USD a vytvořit velkou celonárodní síť urgentní zdravotní péče. Najmout lékaře a zdravotní sestry a zaplnit mezery ve zdravotnickém systému. Je to ale silně nepravděpodobné.

S takovou hotovostní pozicí, jakou má v současnosti, by firma mohla zvýšit dividendu. V současnosti nabízí dividendový výnos lehce pod 3 %. Alternativou jsou zpětné odkupy, dividendy by ale byly lepší varianta.

6. ExxonMobil

Hotovost a likvidní aktiva: 38 miliard USD

U těžebního obra s 38 miliardami USD v hotovosti je s podivem, že neutratí všechny volné peníze na prezidentskou kampaň, aby do čela USA prosadil kandidáta, který zruší zákazy těžby a přitvrdí v sankcích proti Rusku, aby se firma octla v silné pozici při vyjednávání. A pak už by ExxonMobil jen těžil a těžil, nehledě na cenu.

5. Oracle

Hotovost a likvidní aktiva: 51 miliard USD

Dluh: 40 miliard USD

Hledáte-li žhavého kandidáta na zvýšení dividendy, našli jste ho. Volné cash flow je skutečně oslňující - konzistentně 13 miliard ročně proti zhruba 2,45 miliardy USD na dividendách. Výnos je podprůměrných 1,5 %. Se 4,2 miliardy akcií by rozpuštění 5,9 miliardy USD mezi akcionáře znamenalo výnos tučných 5 %, Oracle by přitom stále vyplácel jen kolem poloviny svého ročního cash flow.

4. Cisco Systems

Hotovost a likvidní aktiva: 61 miliard USD

Dluh: 25 miliard USD

Cisco generuje zhruba 11 miliard USD volného cash flow. Jeho dividendová politika je ale prozatím pro investory spíše zklamáním. Dividendový výnos není špatný (3,7 % při ceně akcií poblíž mnohaletých maxim), ale je tu prostor k růstu až 5 %, kdyby management přistoupil ke zvýšení dividendy o 2 miliardy USD ročně. 5% dividendový výnos by znamenal jasnou volbu pro investory, kteří mají akcie jako součást spoření na penzi.

3. Alphabet

Hotovost a likvidní aktiva: 73 miliard USD

Dluh: 2 miliardy USD

Alphabet zoufale potřebuje diverzifikovat byznys. Google experimentuje s lecčím, i tak ale stále téměř všechny jeho příjmy plynou z reklamy.

Alphabet má venture kapitálovou linku, která představuje chytré využití volné hotovosti. Nabízí se expanze portfolia nebo - podobně jako u Amazonu - proniknutí do oblasti finančních služeb (úvěry pro malé a střední podniky nebo analytika pro pojišťovnický byznys).

Nebo by se Alphabet mohl konečně rozhoupat a vyplatit dividendu. Možná až 7 USD ročně (na začátek ohromující 1% dividendový výnos), což by znamenalo vydat na dividendovou politiku kolem 4 miliard USD za rok. Pro informaci, firma loni vygenerovala kolem 16 miliard USD volného cash flow. Výplata dividendy je ale vysoce nepravděpodobná, Alphabet se totiž nadále považuje za růstovou společnost.

2. Microsoft

Hotovost a likvidní aktiva: 114 miliard USD

Dluh: 41 miliard USD

Loni Microsoft vygeneroval kolem 24 miliard USD volného cash flow. Na dividendách vyplácí 10 miliard USD ročně, to znamená dividendový výnos přes 2,5 %. Akcionáři Microsoftu by si ale zasloužili více, výnos by mohl stoupnout až k 4,7 %. To by z titulu učinilo dividendovou akcii oblíbenou u investorů na důchod a zajistilo mu dlouhodobější investorskou poptávku.

Ve hře je možná také nový program zpětných odkupů. Microsoft oznámil v roce 2013 plán zpětných odkupů v hodnotě 40 miliard USD, který by měl letos završit.

1. Apple

Hotovost a likvidní aktiva: 216 miliard USD

Dluh: 53 miliard USD

Apple má drobný problém v tom, že je většina jeho hotovosti "zaparkována" v zahraničí, a dokud to pro firmu bude daňově výhodnější, nebude na tom pravděpodobně v dohledné době nic měnit.

Carl Icahn tlačí na prosazení zpětných odkupů a podle všeho by ho Apple mohl poslechnout. Management také přislíbil zvýšení dividendy. Dále stojí za zvážení několik zajímavých akvizic.

Apple je z velké části závislý na iPhonech. Kolem dlouhodobého vývoje produktů ale zůstává mnoho otázek. Pokud Apple nepředstaví něco velkého, dává smysl spíše diverzifikace do synergických podniků prostřednictvím akvizic. Apple by také měl vytvořit zábavní vizionářské studio, které bude určovat, jakým směrem se bude ubírat mediální obsah. Stačilo by chytře investovaných 20 miliard USD, aby Apple zařídil průlom v televizním a videoprůmyslu.

Zdroj: InvestorPlace.com

Akciové tipyAmerické akcieDividendyInvestiční tipy
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie