V těchto městech lidi zabíjí každý nádech

Znečištěné ovzduší ročně podle Světové zdravotnické organizace (WHO) zabije tři miliony lidí. Za posledních pět let se znečištění zvýšilo o osm procent a v současnosti podle WHO patří mezi největší hrozby pro lidské zdraví.
Poslední data o vývoji znečištění ovzduší z let 2011 až 2015 ukazují, že doporučením WHO nevyhovuje 98 % měst nad 100 tisíc obyvatel v nízkopříjmových a středněpříjmových regionech. Z tří tisíc sídel v databázi WHO je vůbec nejhorší situace v nigerijském městě Onitsha, které převyšuje doporučené úrovně hrubších pevných částic ve vzduchu (sekundární prašnost, PM10 - 10 mikrogramů částic na metr krychlový vzduchu) 30násobně. Následují pákistánský Péšávar a íránský Zábol. Nigérie je v první dvacítce měst s nejvíce znečistěným ovzduším zastoupena čtyřikrát, následují Indie (3), Saúdská Arábie (3), Pákistán (3), Afghánistán (2), Írán (2), Bahrajn (2) a Čína (1).
Z hlediska světových regionů se v posledních pěti letech znečištění ovzduší nejvíce zvyšovalo v oblastech Středního východu, severní Afriky a jihovýchodní Asie, kde vzrostlo o pět a více procent ve dvou třetinách měst. Průměrné znečištění vzduchu ve městech v těchto regionech přesahovalo limity WHO 5-10násobně.
Ze světových megapolí s více než 14 miliony obyvatel dopadly nejhůře indické Dillí, egyptská Káhira a bangladéšská Dháka.
Jakkoli to vypadá, že se situace ve světě jen zhoršuje, WHO ujišťuje, že ve více než polovině z 3 000 sledovaných měst a třetině sídel v nízkopříjmových a středněpříjmových regionech se během posledních pěti let znečištění vzduchu o pět a více procent snížilo.
"Znečištění ovzduší roste alarmující rychlostí, zároveň však roste počet měst, která si uvědomují význam kvality ovzduší a která znečištění intenzivněji monitorují. Pokud by došlo ke zlepšení kvality ovzduší ve světě, klesl by spolu s tím i počet respiračních a kardiovaskulárních onemocnění," říká Maria Neiraová, ředitelka odboru WHO pro zdraví veřejnosti a životní prostředí.
V Evropě je podle Světové zdravotnické organizace situace nejhorší v makedonském Tetovu (96. místo) a bosenské Tuzle (156. místo). Praha je na seznamu WHO na 1 169. místě, nad ní jsou z českých měst s největším znečištěním ovzduší nejvýše Havířov (642. místo), Český Těšín (647. místo) a Orlová (656. místo). Z evropských metropolí jsou Paříž 1 104., Berlín 1 343. a Londýn 1 521. New York se umístil na 2 309. místě.
Zdroj: World Economic Forum