US MARKETOtevírá za: 16 h 47 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+0,53 %

Jim Cramer: Neopouštějte akcie, nic lepšího vám nikdo nenabídne!

Excentrický investor, komentátor a moderátor pořadu Mad Money na finanční televizi CNBC Jim Cramer má jasno. S americkými akciemi na věčné časy, radí investorům.

Podle aktuálního průzkumu serveru Bankrate mezi tisícovkou Američanů jsou dnes nejpopulárnějšími investicemi hotovost a nemovitosti. Do nemovitostí by peníze na deset let uložilo 25 % dotázaných a do hotovosti 23 % respondentů, zatímco do akcií jen 16 %. Podobné "popularitě" jako akcie se těší i zlato.

"Pro někoho, koho akcie provázejí na každém kroku, je to strašné zjištění, zároveň ale nejde až o tak velké překvapení. Nezřídka se mi stává, že v televizi hovořím téměř hodinu po otevření burz o akciích zavedených velkých firem s minimálním zobchodovaným objemem," říká Cramer. "Když jsem dříve pracoval jako manažer hedgeového fondu, posílal jsem objednávky na nákup třeba 200 tisíc akcií firem s velkou tržní kapitalizací a byl jsem si jistý, že můj požadavek bude uspokojený. Dnes by to klidně představovalo i 100 % zobchodovaného objemu."

Cramer pokles objemu obchodů na Wall Street vysvětluje tím, že většina Američanů, kteří si v 80. a 90. letech založili důchodové spoření, nakoupila za úspory akcie prostřednictvím podílových fondů a poté přešla do pasivity. "Vzpomínám si, že jsme byli zvyklí, že v pondělí burzy většinou rostly. Objem nově příchozích peněz byl totiž tak velký, že jej trh nebyl schopný vstřebat bez toho, aby šly ceny akcií nahoru. To je ale kvůli rostoucí nedůvěře a strachu investorů minulost," pokračuje Cramer.

Akcie byly vždy považovány za jedno z nejvýnosnějších aktiv při dlouhodobém investování. Na konci druhého tisíciletí ovšem přišla internetová bublina a s ní pád indexu Nasdaq Composite z 5 000 bodů na 1 100 bodů. Dnes se již sice index opět pohybuje na rekordních hodnotách, mnoho akcií ale zůstává pod vrcholem z roku 2000 a mnohé velké firmy z té doby již vůbec neexistují. Například akcie Intelu se v roce 2000 obchodovaly za 75 dolarů, dnes se jejich cena pohybuje kolem 35 dolarů. Podobně je na tom i Cisco Systems, jejíž akcie v roce 2000 vystoupaly na 80 dolarů, ale dnes se obchodují jen zhruba za 30. Před splasknutím internetové bubliny také proběhlo během krátké chvíle zhruba 300 technologických IPO, většina těchto firem ale zbankrotovala.

Další šok přišel ani ne o deset let později. Recese z roku 2008 smazala podstatnou část tržní kapitalizace některých firem a některé sektory (například bankovní odvětví) srazila na kolena. Ani to ale nebyl poslední hřebíček do pomyslné rakve objemu obchodů. V roce 2010 přišel flash crash, který během 26 minut srazil index Dow bezmála o tisíc bodů, v roce 2011 se trhy propadly téměř o dvacet procent kvůli evropské dluhové krizi a ztrátě nejvyššího ratingu USA a naposledy loni v létě a na přelomu loňského a letošního roku investory vyděsila Čína. Mezitím médii proběhla kauza největší zpronevěry v dějinách USA, za níž stál Bernard Madoff, a řešily se prohřešky bank vůči nařízením regulátorů. Akciové trhy zkrátka přicházejí o důvěru investorů.

Vyměnit papírové akcie za nemovitosti vypadá lákavě, ani realitní trh ale není neprůstřelný, jak ukázala hypoteční krize z roku 2007, a někdy ani dostupný (například v Kalifornii začínají ceny domů pro mladé rodiny na 1,3 milionu dolarů). Investoři do nemovitostí si pochvalují nízké úrokové sazby, těch ale dokáží využít jen ti, kterým banka půjčí. A hotovost na tom není o mnoho lépe. Pokud budete držet hotovost, máte jistotu, že v prakticky libovolném delším horizontu kvůli inflaci skončíte v mínusu.

Cramer je přese všechny výhrady investorů toho názoru, že akcie stále dávají smysl. "Investorům doporučuji, aby prvních deset tisíc dolarů vložili do indexového fondu. Poté by měli z každého tisíce dolarů zkusit sto dolarů zainvestovat do dynamických akcií a konzervativních akcií nesoucích dividendu a postupně všechny dividendy reinvestovat," říká. "Netvrdím, že akcie jsou tím jediným, do čeho lze investovat, měla by to ale být klíčová složka finanční strategie. Jsem přesvědčený, že ti, kdo poslechnou mé doporučení, na tom budou za deset let lépe než ti, kdo investují tak, jak napovídá průzkum Bankrate. Nejde o to, že si myslím, že akcie jsou dobré, ale o to, že všechny jejich alternativy ztrácejí na atraktivitě," dodává Jim Cramer.

Zdroj: jimcramer.tumblr.com

Akciový trhAmerické akcieInvestiční guruInvestiční portfolioJim CramerPravidla a doporučení pro investování
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa