GMO: Americký trh je nadhodnocený o 70 %

Společnost Jeremyho Granthama má jasno. A není ani zdaleka jediná, komu připadají americké akcie, respektive jejich valuace, přinejmenším napjaté.
Většina trhu přetřásá, co napříště udělá Fed nebo některá jiná důležitá centrální banka. GMO se ale podívala na fakta, konkrétně na ocenění amerických akcií, které v té době posouvaly svá historická maxima. A index S&P 500 dosáhl ocenění 27 bodů takzvaného Shillerova P/E, které na 10leté bázi sleduje valuace a "čistí" ukazatel od jednorázových vlivů. "Naposledy se index pohyboval na tak vysoké úrovni ocenění v říjnu 2007. A víme, jak to tehdy dopadlo," shrnula GMO v zářijovém dopisu klientům.
Kolaps trhu není podle investičních expertů na pořadu dne, akcie navíc klidně mohou být ještě dražší. I tak ale GMO považuje současnost za zlomový okamžik, kdy se akciový trh začne opět přibližovat ekonomickým fundamentům. "Ospalá ekonomika a překonávání akciových rekordů nejdou příliš dohromady. Už ne," píše se ve zprávě (jako kdyby totéž neplatilo posledních několik let - pozn. red.).
Ekonomické fundamenty v USA po krizi ani zdaleka nedosahují trendu z doby před hypoteční krizí. Jasně to ukazuje graf z dílny GMO (omluvte jeho sníženou kvalitu), kde jsou zeleně vyznačena tempa z před krize a sloupečky označují současný trend. Vedle toho je raketový růst cen akcií opravdu jako pěst na oko.
Je vlastně jedno, zda nadále věříte americkým akciím (například v porovnání se stále extrémně nadhodnocenými státními dluhopisy), jisté je totiž jedno - akciový trh rostl jako z vody a většina posílení z posledních let znamenala nárůst valuací. Zisky a tržby zkrátka rostly výrazně pomaleji než ceny akcií, pokud tyto vůbec rostly. A ukazatele jako P/E, ať už jakkoli konstruované, mají tu vlastnost, že se dříve či později mají tendenci vracet k historickému průměru (ano, takto jednoduché chápání je lehce napadnutelné, stačí průměr posunout prostou změnou délky sledovaného období - pozn. red.). Ovšem lhostejno, kdy to přesně bude a o kolik, velký "short" na americké akcie by měl trpělivému spekulantovi (existuje vůbec takový?) vynést desítky procent.
Zdroj: GMO