Vrátí se akciové trhy do roku 1982 aneb Jaká byla nálada na začátku býčího trendu, který trval 19 let?

Po tak dlouhém býčím trendu, jakého jsme v současnosti svědky, je na akciových trzích těžké očekávat výraznější růst. Podle toho také vypadají předpovědi a očekávání mnoha ekonomů a investorů. Když ale srovnáme stávající situaci s rokem 1982, budeme příjemně překvapeni. Alespoň ti z nás, které optimismus hned tak neopouští.
Současnou situaci popsal Peter Goodman na webu International Business Times. "Na ekonomickém fóru v Davosu jsme byli svědky neobvyklé nálady. Světoví vůdci mají starosti s tím, v jakém potenciálně nebezpečném stavu je světová ekonomika. Jsme konfrontováni s řadou krizí najednou - zpomalením hospodářského růstu v Číně, kolapsem cen energií, zmatky v oblasti měnové politiky, konflikty na Blízkém a Středním východě, migrační krizí v Evropě a hrozbou teroristických útoků," píše.
Jeden by si pomyslel, že v takové situaci nemají akcie šanci pokračovat v růstu, že určitě přijde obrat, který zahájí tolik očekávaný silný medvědí trend. Pokud se ale podíváme 35 let do historie, v roce 1982 byla situace podobná. A Chris Ciovacco ze společnosti Ciovacco Capital Management si položil otázku, zda je dnes možné očekávat něco podobného, co trhy zažily v 80. letech. Podle něj ano.
Nálada jako v roce 1982
Z hlediska fundamentálního v roce 1982 panovala na trzích a ve světě nálada, která zrovna nevyvolávala očekávání dalšího silného a dlouhodobého býčího trhu. Prakticky každý týden se v médiích objevovaly zprávy o válkách, bankrotech, haváriích letadel, vysoké nezaměstnanosti, geopolitických roztržkách, dluhové krizi nebo terorismu.
Výjimečný úkaz
Dalším důvodem, proč Ciovacco právě nyní zmiňuje rok 1982, je článek na Yahoo! Finance z poloviny prosince, podle kterého byl loňský rok pouze třetí za posledních 82 let (předtím 1935 a 1982), kdy se na ročním grafu objevila takzvaná býčí outside svíčka (rostoucí svíčka má nižší minimum a vyšší maximum než svíčka za předchozí rok). V následujících letech se investoři dočkali dvouciferných růstů (+28 % v roce 1936 a +17 % v roce 1983). Podle Yahoo! bychom se tak letos mohli dočkat velké akciové rally.
Kromě tohoto patternu je ještě několik podobností s 80. lety. Ciovacco přidává graf indexu S&P 500 od roku 1925 do současnosti. V roce 1982 došlo u indexu S&P 500 k prolomení rezistence vytvořené již v roce 1973, k něčemu podobnému pak došlo v roce 2013, kdy byla prolomena rezistence z let 2000 a 2007.
Že prolomení rezistence funguje i v kratším časovém úseku, ukazuje Ciovacco na dalším grafu. Na něm vidíme konsolidaci trvající od roku 2014 a prolomení rezistence v roce 2016. Další býčí signál je na světě.
Sám Ciovacco upozorňuje, že cílem jeho poznámky není říci, že rok 1982 a 2017 jsou stejné. Je pravda, že některé nálady jsou velice podobné, ale rok 2017 bude stejně jako každý jiný unikátní. Spíše jde o to, že v historii najdeme období, v kterých téměř nikdo neočekával, že jsou akciové trhy na začátku mnohaletého býčího trendu, ale následně k tomu i tak došlo.
Několik problémů
Ciovacco je zarytý býk, který věří v další růst akciového trhu, a tak nemá problém ukazovat grafy, které nejsou lineární, a jsou tedy poněkud zkreslující, což hraje ve prospěch toho, co se snaží dokázat.
Problémem je také skutečnost, že k prolomení rezistence z roku 1973 došlo již v roce 1980, přičemž od té doby do roku 1982 ztratil index S&P 500 více než 25 % (pak ale, pravda, začal dlouhý býčí trend). Podobně k prolomení rezistence z let 2000 a 2007 došlo již v roce 2013, takže bychom se při podobném uvažování mohli naopak dočkat korekce (když už ne medvědího trendu).
Jde ale o zajímavý pohled na to, jak také mohou přemýšlet investoři, kteří se nechtějí vzdát růstu na trhu. Až historie ukáže, zda se dočkáme podobného vývoje jako v 80. letech.
Zdroj: ciovaccocapital.com