Firemní fundamenty? Hrají roli v desetině obchodů, tvrdí JPMorgan

Podle banky JPMorgan dnes tvoří investování založené na fundamentech pouze 10 % všech obchodů na akciových trzích. Trhům vévodí kvantitativní obchodování založené na matematických modelech a programy obchodující bez lidských zásahů. A podle toho to také na burzách vypadá.
"Fundamenty sice vysvětlují, proč je cena akcie, jaká je, ale většina investorů dnes nenakupuje akcie na základě nějakých specifických informací a novinek," napsal v poznámce klientům Marko Kolanovic z JPMorgan, podle kterého nyní na základě fundamentů investuje jen 10 % obchodníků, zatímco 60 % obchodů tvoří kvantitativní a pasivní přístupy. To je dvakrát více než před deseti lety.
Kolanovic si dokonce myslí, že za propadem cen technologických akcií po letošním 9. červnu stála právě změna strategií u počítačových algoritmů a kvantitativních modelů. Již v polovině května upozorňoval na to, že investoři zaměřují pozornost na dluhopisy, čímž pomáhají k růstu akciím s nízkou volatilitou a růstovým titulům. Hodnotové a menší akcie, společně s takzvanými high beta tituly naopak ztrácely.
Tato nálada vydržela investorům do prvního červnového týdne, kdy došlo k měsíčnímu rebalancování. Když došlo k obratu, tituly jako Facebook, Amazon, Netflix a Alphabet rychle ztrácely. Index Nasdaq Composite zaznamenal nejhlubší dvoudenní pokles od loňského prosince. V polovině měsíce se však vliv těchto strategií postupně vytrácel. K postupnému posílení technologií pomohly také expirující opce na index S&P 500, které vedou obchodníky ke změnám pozic.
Všechny uvedené faktory společně s centrálními bankami a politickou situací sice přispívají k omezování volatility na trhu, ale strategie využívající takzvaná velká data (big data) vytvářejí stále větší tlak na klasický fundamentální přístup a v následujících letech určitě budou katalyzátory změn na trzích, míní Kolanovic.
Růst objemu obchodů realizovaných prostřednictvím počítačů (při celkově klesajícím objemu obchodů) ukazují i data společnosti Tabb Group. Například HFT (vysokofrekvenční obchodování) obstaralo v květnu více než polovinu (52 %) průměrného denního objemu 6,73 miliardy zobchodovaných akcií. Když bylo HFT na vrcholu (v roce 2009), představovaly tyto obchody až 61 % z průměrného denního objemu zobchodovaných akcií (9,8 miliardy akcií).
Analytici ze společnosti AllianceBernstein sice tvrdí, že umělá inteligence není schopna generovat zajímavé nadvýnosy, protože i růst objemu analyzovaných dat vede ke stále podobnějším strategiím, ale skutečnost je taková, že typičtí fundamentální investoři pomalu, ale jistě vymírají.
Zdroj: CNBC