Ranní analytická poznámka (23. června 2017): Odolná Wall Street a naděje na mírnější brexit

Čtvrtek byl bohatý na zprávy. Zátěžové testy amerických bank, odhalení nové podoby fungování zdravotnictví v USA, první náznak zmírnění postoje Theresy Mayové k brexitu a žádost o ochranu před věřiteli ze strany společnosti Takata, vyjmenovává analytik Pavel Smolík z České spořitelny.
Fed zveřejnil výsledky stres testů amerických bank. Na jejich základě konstatoval, že všechny banky v testu obstály a byly by schopny půjčovat i v případě hluboké krize. Na základě první části testu mohla centrální banka konstatovat, že všechny americké banky jsou ve srovnání s rokem 2008 výrazně odolnější. Pokud dopadne dobře i druhé kolo testů, tak by banky mohly získat povolení od Fedu k navýšení výplaty dividend. Zároveň tento výsledek poskytuje munici Trumpovi v rámci jeho snahy o zmírnění regulace bank.
Republikáni ve čtvrtek odhalili upravenou podobu zdravotnického zákona. Ten omezuje financování Medicaid. Na druhou stranu by měl snížit daně o stovky miliard dolarů soukromému sektoru a vysokopříjmovým domácnostem. Sektor zdravotnictví se v reakci na návrh posunul na nová historická maxima.
Britská ministerská předsedkyně Theresa Mayová uvedla, že občané EU nebudou muset po roce 2019 opustit Spojené království. Znamená to umírněnější postoj a zvyšuje naděje na jemnější brexit.
Japonská firma Takata požádala o ochranu před věřiteli. Dostihly ji její vadné airbagy, které několik lidí zabily a kolem 100 osob zranily. Jen náklady spojené s dohodou o ukončení trestního stíhání v USA vyjdou společnost na 1 miliardu dolarů. Celkové náklady odvětví jsou odhadovány na 10 miliard USD. To společnost nemohla ustát.
Zdroj: Česká spořitelna