US MARKETOtevírá za: 3 h 9 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Tři rady Warrena Buffetta, které má smysl číst

Investovat podle Warrena Buffetta nemá význam, pokud nemáte v kapse pár miliard volných dolarů a informátora v Berkshire Hathaway, který vám prozradí, do jaké firmy se Věštec z Omahy právě chystá vstoupit. Jeho výroky a rady jsou ale studnicí informací, jimž by se žádný investor neměl dobrovolně vyhýbat.

Jedním takovým zdrojem rad, který investoři od Buffetta pravidelně dostávají, je výroční zpráva společnosti Berkshire Hathaway, prezentována jako dopis akcionářům. V něm Warren bez přibarvení a skrupulí píše nejen o výsledcích firmy, ale také o trhu a akciích obecně. Kdo chce, může si jeho zatím posledních 16 stránek textu a tabulek přečíst. My se zatím podíváme na nejdůležitější věci, které Buffett ve svém dopise za rok 2017 zmiňuje.

Držte náklady, respektive poplatky na minimu

Před deseti lety se Buffett vsadil se společností Protege Partners, že jeho nízkonákladový indexový produkt kopírující index S&P 500 vydělá více než pět fondů, které investují do dalších hedgeových fondů. Buffett sázku vyhrál a z dopisu akcionářům je jasné, že s výjimkou roku 2008, kdy index S&P 500 ztratil 37 %, jeho pasivní přístup ve všech letech porážel drahé fondy, jejichž jediným cílem bylo překonávat index. Indexový nástroj tak vydělal 125,8 % (8,5 % ročně), fondy hedgeových fondů mezi 2,8 % (0,3 % ročně) a 87,7 % (6,5 % ročně).

Podle Buffetta ale nejde jen o samotnou výkonnost, ale také o poplatky, které u drahých hedgeových fondů snižují výsledné zisky. "Výkonnost přichází, výkonnost odchází. Ale poplatky se nikdy neztratí,"píše Buffett ve zprávě. Při poplatcích kolem 0,15 % u nejlevnějších indexových nástrojů (a při výkonnostních poplatcích ve výši 20 % ze zisku u hedgeových fondů) ví, o čem mluví.

Dluhopisy nejsou dobrou dlouhodobou investicí

Druhá rada souvisí se zmiňovanou sázkou. Buffett a Protege Partners se totiž vsadili o milion dolarů s tím, že každá strana vsadí půl milionu. Ve skutečnosti ale nakoupili dluhopisy s nulovým kupónem za 318 250 s tím, že po deseti letech by z této investice měly obě strany dostat 500 000 dolarů. Očekávaný roční výnos tak byl 4,56 %, po pěti letech ale činil pouze 0,88 %.

"Vzhledem k tomuto směšnému výnosu se naše dluhopisy staly hloupou, skutečně hloupou investicí v porovnání s americkými akciemi. Index S&P 500, který představuje prakticky celý americký trh vážený tržní hodnotou, v průběhu času vydělává investorům 10 % ročně," píše Buffett. Jen dividendový výnos z indexu S&P 500 činil v oněch pěti letech 2,5 % ročně a Buffett se s kolegy dohodl, že namísto bondů koupí akcie Berkshire Hathaway.

Dluhopisy jsou pro mnohé investory bezpečnější alternativou k akciím, přičemž platí, že čím kratší splatnost, tím větší možnost, že nedojde ke ztrátám. Dlouhodobé dluhopisové výnosy jsou ale podle Buffetta o ničem, akcie jsou pro něj mnohem lepší investicí. Co také čekat od někoho, kdo vydělal na akciích miliardy, že?

Zachovejte rozvahu a investujte

Na akciových trzích je poslední měsíc celkem rušno, a tak investoři mohou začít zvažovat, zda není vhodná doba na zajištění zisků a ústup do hotovosti. Náladě neprospívá ani politická situace v USA a riziko hrozí také ze strany rostoucí inflace a úrokových sazeb.

Nejlepším řešením je podle Buffetta nebát se a investovat, i když titulky v médiích radí opak. Sám uvádí čtyři období, kdy jeho Berkshire Hathaway mezi roky 1973 a 2009 zaznamenala poměrně výrazné ztráty (mezi 37 % a 59 %). Zároveň upozorňuje, že půjčování si peněz na nákup akcií je nebezpečná hra.

"Neexistuje pravidlo pro to, jak hluboko mohou ceny akcií spadnout v krátkodobém horizontu. I když si půjčíte málo a vaše pozice není bezprostředně ohrožena propady na trzích, vaše mysl bude negativně ovlivňována skeptickými komentáři a titulky nahánějícími strach. A taková nestálá mysl nemůže dělat dobrá rozhodnutí," píše Buffett.

Časování trhu podle něj není vhodnou strategií, protože obrat trendu může přijít prakticky kdykoli, aniž by jej někdo uměl spolehlivě předpovědět. "Když nastane propad, je to nakonec skvělá příležitost pro ty, kdo nemají hendikep v podobě dluhů," uzavírá Buffett.

Zdroj: Forbes

Investiční guruNejbohatší investoři a byznysmeniPanika na trzíchPravidla a doporučení pro investováníS&P 500Státní dluhopisyVýnosyWarren BuffettZadlužení
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa