US MARKETOtevírá za: 56 h 15 m
DOW JONES+0,78 %
NASDAQ+0,52 %
S&P 500+0,70 %
META-0,55 %
TSLA+2,09 %
AAPL-0,09 %

Obchodní válka, investoři a tržní úkryt

Mezi největší strašáky na trhu v současnosti patří případné příliš rychlé zvyšování úrokových sazeb centrálních bank a ostrá obchodní válka mezi USA a Čínou, případně dalšími zeměmi. Zejména z obchodní války by měli mít investoři strach, protože ta může napáchat (nejen) v USA velké škody. Kam tedy investovat, když ne do (amerických) akcií?

Pokud se USA s Čínou nedohodnou na nějakém rozumném řešení napjaté situace, nebude to problém jen pro globální ekonomiku, ale také pro akciové trhy. "Jde o nejtoxičtější problém za dobu, kdy na trhu probíhá býčí trend. Je možné, že obchodní spory vyústí v recesi, a toho se investoři obávají," míní Edward Yardeni ze společnosti Yardeni Research.

Když se Donald Trump ujal funkce amerického prezidenta, vše vypadalo hezky. Akciím se dařilo, byla schválena daňová reforma a investoři byli spokojeni. Pak se ale začal řešit růst výnosů dluhopisů a inflace, načež se Donald Trump vytasil s dovozními cly. Ta přitom nemusejí mít valný pozitivní vliv na sektory, jež mají "chránit", zatímco budou mít negativní dopad na spotřebitelské ceny. A navíc vedou k odvetným opatřením (zejména) ze strany Číny.

Čínské firmy by obchodní válka tolik nebolela

Na akciovém trhu to vše způsobilo menší poprask, poprvé od roku 2015 zaznamenaly americké akcie jako celek ztrátové čtvrtletí. Ačkoli se Trump tváří, že chce pomáhat americkým firmám, je mnoho těch, které mají v Číně velké odbyty. "General Motors prodá v Číně více aut než v USA, Boeing prodá v Číně více letadel než na kterémkoli jiném trhu a Applu plyne 20 % příjmů z Číny," říká Andy Rothman, investiční stratég z Matthews Asia. Stejné problémy mohou mít subdodavatelé.

Čínské společnosti naopak nejsou na americkém trhu prakticky vůbec závislé, do USA tolik nevyvážejí. "I kdyby Trump zničil obchod mezi USA a Čínou, dopad na čínské firmy bude zanedbatelný. Obchodní válka ublíží více nám než Číňanům," doplňuje Rothman. Trump by si podle něj měl rozmyslet další kroky a uvědomit si, jaké škody může nadělat na americkém akciovém trhu. Stále však věří, že pravděpodobnost rozpoutání plné obchodní války je malá.

"Trump má zvláštní způsob vyjednávání. Když to přežene, může to ohrozit ekonomický růst," přisazuje si Tobias Levkovich, stratég ze Citigroup. Také Yardeni si myslí, že Trump může schválně vyvolávat pocit, že je odhodlán k obchodní válce, a čekat na reakce. Problém ale zůstává s tím, že akciovému trhu nevoní již samotná hrozba obchodní války.

Inflace ve hře

Ben Inker ze společnosti GMO na to jde přes inflaci. "Nejhorším možným scénářem je globální rozšíření ekonomického nacionalismu a merkantilistický názor, že obchod může mít vítěze a poražené. Pak dojde k ústupu globalizace, která pomohla ekonomice růst bez toho, aby došlo k výraznému nárůstu inflace. Když ale dojde k růstu spotřebitelských cen, musí se také zpřísnit měnová politika. A to není dobré ani pro akcie, ani pro dluhopisy," míní.

Ceny akcií i dluhopisů (jejichž úroky rostou) přitom již v prvním čtvrtletí klesaly, což je pro investory opět špatná správa, protože nemají možnost se uchýlit do bezpečného přístavu. "Přísnější měnová politika, inflace, rychle rostoucí deficity a jejich vliv na sazby někdy mohou mít na dluhopisový trh neblahé důsledky. Když budou sazby pokračovat v růstu, tradiční portfolio složené z akcií a dluhopisů v poměru 60 ku 40 nebude fungovat, stejně jako tomu bylo na začátku letošního roku," říká Terri Spath ze společnosti Sierra Investment Management.

Do čeho (ne)investovat?

Celková situace s drahými akciemi, rostoucími sazbami a protekcionistickými náladami vede k tomu, že akcie nejsou zrovna žhavé zboží. "Měli byste investovat kdekoli, jen ne na americkém trhu," míní Ben Inker. Jednou z možností jsou podle něj levné rozvíjející se trhy, zejména pak technologický sektor v zemích, jako je Tchaj-wan.

Levkovich doporučuje vyhnout se technologickému sektoru a klasickým defenzivním oblastem, jako jsou veřejné služby, spotřební zboží a telekomunikace, a preferovat spíše průmysl, základní materiály a chemický průmysl. Alternativou mohou podle něj být také rozvíjející se trhy a Evropa, kde centrální banky zatím nejsou nakloněné zpřísňování monetární politiky.

"Pokud uvažujete o nákupu akcií, tak není nejvhodnější čas. Dokud nebude jasno v otázkách protekcionismu, tak ani nebude," míní Edward Yardeni. Podle něj je v současnosti potřeba trpělivost. Když prý nadejde vhodný čas, mohou být vhodnou investicí právě exportéři, kteří budou těžit ze zažehnání obchodní války.

Zdroj: New York Times

Americké akcieČínaDonald TrumpEkonomické a politické hrozbyMezinárodní obchodSpojené státy americké (USA)Světová ekonomika
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika