10 důvodů, proč se pozice dolaru jako světové rezervní měny otřásá v základech

Americký dolar byl v dějinách světové ekonomiky asi nejblíže statusu globální měny. Po několik desetiletí absolutně dominoval mezinárodnímu obchodu. Kromě toho, že dominantní postavení dolaru mělo obrovské výhody pro americký finanční systém a spotřebitele, dávalo také neobyčejný světový vliv americké vládě.
Dnes je denominováno v americkém dolaru zhruba 60 % světových měnových rezerv. Na obzoru se ovšem rýsují zásadní změny. Velké ekonomiky BRIC(S) uzavírají dohody, v nichž omezují dolar jako prostředek směny ve vzájemném obchodě. Ropné velmoci začínají opouštět petrodolarový systém, a dokonce i oficiální mezinárodní instituce vydávají v poslední době řadu reportů, v nichž chtějí nový světový měnový systém, kterému již nebude dominovat americký dolar.
Sečteno a podtrženo, nadvláda dolaru je ohrožena mnohem více, než si Američané dokáží představit. Přicházející reforma měnového systému může mít dalekosáhlé dopady i na ekonomiku Spojených států. Pokud se navíc bude potácet tak jako dosud, může se přechod na nový systém spustit ještě dříve, než predikují ekonomové.
Potřebu reformovat stávající systém odstartovala Čína, druhá největší ekonomika světa, která by podle současných projekcí měla předstihnout Spojené státy v roce 2016. Do roku 2040 bude dokonce podle některých ekonomů čínská ekonomika třikrát větší než ta americká. Pro africký kontinent je již dnes Čína nejdůležitějším obchodním partnerem. Zhruba 70 tisíc čínských společností využívá v zahraničních transakcích jüan. Proč by tedy měl nadále třímat žezlo krále světových měn americký dolar?
Co mluví proti dolaru?
1. "Dvojka" s "trojkou" světového obchodu chtějí obchodovat především ve vlastních měnách
Před několika měsíci vyrukovaly Čína a Japonsko s dohodou, která ve vzájemném obchodě upřednostňuje přímou směnu jejich národních měn ve snaze snížit transakční náklady firmám a podpořit bilaterální obchodní vztahy.
2. BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína a J.A.R.) budou ve vzájemném obchodě využívat národní měny
Pět nejvýznamnějších rozvíjejících se ekonomik uzavřelo dva nové pakty, které v obchodě v rámci BRIC umožní využívat úvěrové nástroje v lokálních měnách. Od kontraktů si země slibují lepší využití potenciálu vzájemného obchodu, který za posledních pět let vzrostl o 28 %.
3. Rusko-čínská měnová dohoda
Více než rok už Čína a Rusko ve společném obchodě využívají národní měny. Obě velmoci již delší dobu prosazují, aby měly rubl a jüan větší váhu ve světovém rezervním koši měn. Nabouraly tak nadvládu amerického dolaru v mezinárodním obchodě.
4. Čínský jüan (žen-min-pi) v Africe
Pro Afriku nejsou již od roku 2009 hlavním obchodním partnerem Spojené státy, nýbrž Čína. A proto také Čína se svou měnou tak agresivně expanduje na tento kontinent. Odhaduje se, že bude do roku 2015 nejméně 100 miliard USD v čínsko-africkém obchodě vypořádáno v jüanech.
5. Čínská dohoda se Spojenými arabskými emiráty
Čína a SAE se dohodly na vyloučení amerického dolaru a využití vlastních měn v rámci obchodu s ropou. I když jsou SAE vcelku malým hráčem, je tato dohoda vážnou hrozbou pro petrodolarový systém. Co když je budou ostatní ropné velmoci chtít následovat?
6. Írán
Íránci jsou v averzi k americkému dolaru asi nejradikálnější. Nedávno dokonce prohlásili, že budou za ropu od Indie inkasovat zlato. Dá se očekávat, že se napjaté vztahy mezi Íránem a USA hned tak neuvolní a Írán bude Americe nadále uštědřovat zásahy, kde se dá.
7. Vzájemné vztahy Číny a Saúdské Arábie
Kdo dováží nejvíce ropy ze Saúdské Arábie? Nejsou to Spojené státy, ale Čína! Export do Číny navíc roste závratným tempem - v únoru zaznamenal meziročně 39% nárůst. Čína investuje v Saúdské Arábii do výstavby rafinérií a vzájemný obchod vzkvétá. Ani zde nemá petrodolar velké šance na přežití, když se Čína pro Saúdskou Arábii stala strategicky nejvýznamnějším odběratelem.
8. OSN tlačí na vznik nové světové měny
OSN ve svých zprávách otevřeně volá po alternativě k americkému dolaru v současném měnovém systému. V nedávném reportu se píše, že nový systém musí být postaven tak, aby se už nemusel déle spoléhat na americký dolar jako jedinou světovou rezervní měnu.
9. MMF si přeje totéž. Chce jednotnou globální měnu Bancor
Mezinárodní měnový fond usiluje rovněž o to, aby byl americký dolar sesazen z pozice hlavní světové rezervní měny. Měl by být nahrazen novou globální měnou "Bancor", kterou by měla právo emitovat nově vzniklá globální centrální banka. Ta by nebyla spjata s vývojem žádné konkrétní ekonomiky.
10. Svět už nemiluje Spojené státy
Světová obliba Spojených států povážlivě klesá. Ještě před několika dekádami k Americe všichni vzhlíželi, dnes je zarytých amerikanofilů pomálu. V současnosti Spojené státy spíš všichni nenávidí, tak proč by se měli namáhat se svými obchodními partnery směňovat své národní měny právě za americký dolar?
Zdroj: Business Insider