Řecký odchod z eurozóny? Býčí signál pro všechny

Řecký odchod z eurozóny se v současnosti zdá být výrazně pravděpodobnější než před pár měsíci, kdy bylo Řecko "zachráněno" schváleným druhým balíkem půjček. Podle UBS by případný odchod země z měnové unie stál každého řeka včetně důchodců a kojenců okolo 11 tisíc eur v prvním roce a zhruba 4 tisíce v letech následujících. Jde zhruba o polovinu HDP Řecka. Podle mnohých by ovšem řecký odchod z eurozóny pomohl společné evropské měně. Ta přitom během týdne spadla na několikaměsíční minima.
Čemu fandí Němci?
Slabé euro pomáhá zemím eurozóny v jedné podstatné věci - jejich zboží je atraktivní pro zahraniční kupce, exportéři se tedy v tomto směru radují. To vyhovuje Německu, které v posledních měsících meziročně navyšuje vývozy třeba do Číny o desítky procent. Ale to je Německo.
Politická nejistota v Řecku na první pohled vzbuzuje obavy o osud eura. Jeho oslabení v posledních dnech je toho důkazem. Prozíraví investoři to však mohou vidět jinak. Dlouhodobě by odchod slabé země (nebo zemí) z unie euru pomohl.
"Je to hudba budoucnosti, ale nepochybně by to pomohlo těm, kdo by dokázali přežít ve složitých ekonomických podmínkách, které dluhová krize v Evropě vyvolala," potvrzuje dlouhodobý pozitivní dopad "silnější" eurozóny Jim O'Neill, šéf Goldman Sachs Asset Management.
Německo po francouzských prezidentských volbách, které vyhrál socialista Hollande, odmítlo jakkoli revidovat platné evropské smlouvy, především takzvaný fiskální pakt. Ten země zavazuje k úsporám a snížením deficitů. Holande ovšem alespoň vyvolal debatu o podpoře ekonomického růstu.
Recese v Evropě
Ten je ve většině evropských zemí v současnosti záporný, navíc indexy nákupních manažerů signalizují, že se Evropa může "těšit" na další měsíce poklesu ekonomické aktivity. Nic na tom zřejmě nezmění ani současná solidní výkonnost německého průmyslu.
Kancléřka Merkelová na jedné straně "pomáhá Evropě", německá ekonomika je stále na čele evropského pelotonu, ale musí také s obavami sledovat vývoj v dalších periferních zemích (bailout bank ve Španělsku, s tím částečně provázaný portugalský problém a další) a myslet na německé banky, které nejsou vůči krizi o moc odolnější než jejich kolegyně například ve Francii.
"Celkově mají Portugalsko a Řecko v eurozóně ani ne 5% váhu. Z tohoto pohledu by jejich odchod z měnové unie nebyl zásadním problémem," pokračuje Jim O'Neill.
Facebook IW: Jakákoli náhodně vybraná skupina zemí na světě by měla větší smysl než eurozóna!
Hurá, Řecko z kola ven?
"Dlouhodobě by řecký odchod z eura byl býčím signálem pro všechny," míní Mitch Goldberg, ředitel ClientFirst Strategy. "Německo by Řekům pomohlo v tom, aby byl přechod k vlastní měně co nejméně bolestivý. Jakýkoli řetěz je silnější, když odeberete jeho nejslabší článek - a tím je v eurozóně nepochybně Řecko."
Výsledky řeckých voleb přitom znamenají podle všeho nemožnost sestavit vládu, což povede k dalším volbám, nejspíše v červnu. A na jejich výsledky už mezinárodní instituce, které Řecku půjčují, dost možná nepočkají. Další "dávka" pomoci je plánována na červen, dokdy má Řecko seškrtat v rozpočtu zhruba 11 miliard eur.
"Pokud dojde k zastavení finanční pomoci ze strany Troiky, bankovní sektor v Řecku nebude mít peníze. V souvislosti s tím předpokládáme, že Řecko bude nuceno opustit eurozónu," říká ekonom ze Citigroup Guillaume Menuet.
Odchod z Řecka ovšem podle některých odborníků bude znamenat naopak větší tlak na euro, a to kvůli další vlně nedůvěry, která zasáhne dluhopisové trhy, především cenné papíry Portugalska a Španělska. "Tlak vzroste," potvrzuje Marc Chandler, globální měnový stratég Brown Brothers Harriman.