Týden na trzích podle burzovních grafů: Americké akcie mají za sebou nejhorší týden za více než půl roku

Index S&P 500 v uplynulém týdnu ukázal, že trh ještě nezapomněl, co jsou to prudké výprodeje. Benchmark klesl o 4,1 %, vrátil se na hodnoty ze začátku července a za dva týdny smazal tříměsíční zisk. Od začátku roku drží 2% zisk.
S&P 500
Všechna rizika a dosavadní negativa se sečetla (včetně pokračující kritiky Fedu z úst amerického prezidenta Donalda Trumpa) a akciový trh se během středy a čtvrtku sesunul o více než 5 %. Index S&P 500 bez zaváhání prolomil psychologicky zajímavou hladinu a klíčový support na 2 800, poté i 200denní průměr a zastavil se mírně nad 2 700.
VIX
Index volatility VIX za týden přidal přes 40 % a je na úrovních, na nichž se v březnu zastavily či zpomalily poklesy cen akcií a postupně začaly být využívány k nákupům.
Závěr
Čtvrté čtvrtletí 2018 začalo hodně nepříjemně. Pomalý sestup z předchozího týdne se ztrátou necelého procenta se v uplynulém týdnu změnil v rychlou jízdu z kopce. Středeční výprodeje a ztráta S&P 500 přes tři procenta pokračovaly i ve čtvrtek. Páteční protipohyb měl podporu v nadprůměrném objemu obchodů, vrátil index na 200denní klouzavý průměr, ale benchmark by ještě mohl otestovat psychologicky podstatnou hladinu 2 700.
Index S&P 500 v říjnu (a tedy ve čtvrtém čtvrtletí) ztrácí 5 %. Z maxim to je zatím jen 5,5 %, tedy žádné velké číslo. Po únorových propadech nastalo 8 měsíců klidu, nyní se vrátila nervozita a obavy z dalšího sestupu.
S&P 500 i jeho dílčí indexy klesaly několik dnů. V pátek přišla logická korekce poklesu, která ale kromě zastavení nebo přerušení propadu neznamená vůbec nic. Index je ve staronovém pásmu 2 700 až 2 800 a může testovat obě hladiny. Uvidíme, zda trhu pomůže výsledková sezóna (očekávání jsou opět vysoká), případně obnovení odkupů akcií ze strany samotných firem (ty před výsledkovou sezónou tradičně byly výrazně omezeny).