Americké akciové indexy v pátek v kolísavé seanci výrazně posílily, týdenní ztrátu ale příliš nenapravily

Akcie v USA v pátek zpevnily. Investoři se vrátili k technologickým společnostem a dalším sektorům, které od začátku roku posílily. Za celý týden však indexy prudce klesly a zaznamenaly nejvyšší ztráty od konce března.
Index Dow v pátek posílil o 1,15 % na 25 339,99 bodu, S&P 500 zpevnil o 1,42 % na 2 767,13 bodu a Nasdaq Composite vzrostl o 2,29 % na 7 496,89 bodu. Index volatility VIX klesl o 14,69 % na 21,31 bodu (za týden VIX stoupl o 43,79 %), během dne ale otestoval i hladinu 26,8 bodu. Výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o jeden bazický bod na 3,16 % (před týdnem 3,23 %). Bitcoin a ethereum zažily v pátek klidný cenový vývoj a zakončily okolo čtvrtečních závěrečných hodnot.
"Prozatím na trhu nesleduji typické znaky spojené s dopadem na lokální dno po tak prudkém výprodeji. Panika vypadá jinak, poklesům tedy nemusí být konec," varoval Willie Delwiche, investiční stratég ze společnosti Baird.
Nejlépe se v pátek vedlo technologickému sektoru, i když za celý týden klesl o zhruba čtyři procenta. Oslabily naopak velké ropné společnosti kvůli nejasnému vývoji cen ropy. Finanční společnosti se pohybovaly jako na houpačce mezi zisky a ztrátami. Reagovaly tak na výsledkové zprávy bank Citigroup, Wells Fargo a JPMorgan. Investoři se také kvůli hurikánu Michael, který zasáhl Floridu, zbavovali akcií pojišťoven.
Zmíněné přední banky odstartovaly sezónu zveřejňování čtvrtletních výsledků hospodaření, která by měla poskytnout investorům jasnější obrázek dopadu obchodní války s Čínou na hospodaření firem. Analytici očekávají, že firmám z indexu S&P 500 vzrostl ve třetím čtvrtletí zisk o 21,5 %. Tempo růstu tak zpomalilo ve srovnání s předchozími dvěma čtvrtletími, napsala agentura Reuters.
"Zveřejněné výsledky by nejspíše odpovídaly vyšším úrovním cen akcií. Je proto možné, že se trh posune opět výše, poslední dny ale mohou být ukázkou toho, co se bude dít, až se trend opravdu začne obracet," uvedl Mark Esposito ze společnosti Esposito Securities.
Dow za týden oslabil o 4,19 % a S&P 500 odepsal 4,10 %. Pro oba benchmarky šlo o třetí týdenní ztrátu v řadě. Technologický index Nasdaq Composite za pět obchodních dnů ztratil 3,74 %. Ztrácely všechny sektory s výjimkou veřejných služeb, mezi největší poražené patřily velké technologické firmy a banky.
Americký dolar posílil ke koši předních světových měn. Podpořilo jej oživení cen akcií a silné údaje o vývozu z Číny, které uklidnily obavy o další vývoj druhé největší ekonomiky a dopady obchodní války s Washingtonem. Euro a britská libra zastavily třídenní růst před očekávaným summitem EU v příštím týdnu, na kterém by mohly Británie a EU uzavřít dohodu o brexitu.
Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, stoupl o 0,3 % na 95,28 bodu. Vůči euru dolar posílil o 0,3 % na 1,1558 USD a k jenu o 0,1 % na 112,21 JPY. Euro vůči jenu oslabilo o 0,2 % na 129,70 JPY.
Od července dolar zpevnil o 2,5 %, a to hlavně na základě předpokladu, že americká centrální banka bude dále zvyšovat sazby. Pokles výnosů vládních dluhopisů USA a oproti očekávání slabší růst spotřebitelských cen ve čtvrtek dolaru ubraly půl procenta, protože obchodníci začali váhat, zda Fed bude úroky zvyšovat podle předpokladů.
Někteří analytici soudí, že Fed nemá důvod sazby nezvyšovat podle plánu. Banka minulý měsíc oznámila, že v příštím roce chystá tři posuny základního úroku výše.
Euro v pátek oslabilo poté, co prezident ECB Draghi zmírnil svou předchozí rétoriku týkající se inflace. Růst cen místo relativně silného označil za pozvolný.
Ceny ropy se v pátek během dne mírně zvyšovaly po čtvrtečním výrazném propadu. Ve čtvrtek cena Brentu sestoupila až na 79,80 dolaru za barel, tedy na nejnižší úroveň od 24. září. K poklesu přispěla zpráva amerického Úřadu pro energetické informace (EIA), podle které se zásoby benzínu ve Spojených státech minulý týden zvýšily o šest milionů barelů. Analytici přitom v anketě agentury Reuters předpovídali nárůst jen o 2,6 milionu barelů.
Ceny ropy na konci týdne podpořilo oživení na světových akciových trzích. Výraznějšímu růstu cen však zabránila zpráva Mezinárodní agentury pro energii (IEA), podle které je trh s ropou prozatím dostatečně zásoben poté, co v uplynulých měsících výrazně vzrostla těžba. IEA navíc snížila odhad růstu poptávky po ropě na letošní i příští rok.
"Oživení na akciových trzích pomůže Brentu odrazit se od 80 dolarů," uvedl analytik Olivier Jakob ze společnosti Petromatrix. K růstu cen ropy přispěl rovněž pokles těžby ropy v USA v důsledku hurikánu Michael.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Přebytek Číny v obchodování se Spojenými státy v září pokračoval v růstu a dostal se na 34,1 miliardy dolarů, což je nový rekord. Export z Číny do USA navzdory obchodní válce s Washingtonem totiž meziročně vzrostl o 13 % na 46,7 miliardy dolarů. Vyplývá to z pátečních údajů čínského celního úřadu.
- Amerického ministra financí Stevena Mnuchina neznepokojuje možnost, že Čína začne v rámci obchodního sporu se Spojenými státy prodávat dluhopisy americké vlády. Mnuchin to v pátek řekl v rozhovoru s televizí CNBC. Čína je přitom největším zahraničním držitelem amerických státních dluhopisů.
- Hackeři se při útoku oznámeném před dvěma týdny dostali k údajům na 29 milionech uživatelských účtů Facebooku (v pátek +0,25 %). Upřesnila to americká společnost Facebook. Dosud byly počty zasažených uživatelů nejasné. Původně Facebook varoval, že mohlo být napadeno až 50 milionů účtů, a společnost nevěděla, zda byly také skutečně zneužity.
- Americký index dovozních cen se v září meziročně zvýšil o 3,5 % po růstu o 3,7 % v srpnu (odhad: 3,2 %). Index vývozních cen vzrostl o 2,7 % po 3,6% zvýšení v srpnu. V meziměsíčním srovnání se index dovozních cen zvýšil o 0,5 % (odhad: +0,2 %, srpen: -0,6 %) a index vývozních cen stagnoval (odhad: +0,2 %, srpen: -0,1 %).
- Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v červenci klesl na 99 bodů ze 100,1 bodu v září. Analytici naopak očekávali růst na 100,4 bodu. Vyplývá to z předběžných údajů Michiganské univerzity, jež index sestavuje.
- Citigroup zvýšila doporučení na akcie Netflix (v pátek +5,75 %) na "buy" z "neutral".
Výsledková sezóna
- Americká bankovní společnost JPMorgan Chase (v pátek -0,98 %) ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšila čistý zisk téměř o čtvrtinu na 8,4 miliardy dolarů. Banka v pátek uvedla, že těžila z růstu úrokových sazeb i z nižšího daňového zatížení. Tyto příznivé faktory převážily nad slabými příjmy z obchodování s dluhopisy. JPMorgan je podle objemu aktiv největší bankou ve Spojených státech.
- Americká banka Citigroup (v pátek +2,14 %) zvýšila ve třetím čtvrtletí čistý zisk o 12 % na 4,62 miliardy dolarů. Výsledek překonal očekávání analytiků. Přispěly k němu nižší náklady spolu s výnosy z privátního bankovnictví v Latinské Americe.
- Výsledky Wells Fargo (v pátek +1,34 %) v 3Q: Zisk na akcii 1,13 USD (odhad: 1,17 USD), tržby 21,9 miliardy USD (odhad: 21,63 miliardy USD).
Hlavní události týdne na amerických trzích
- Letošní Nobelovu cenu za ekonomii získali Američané William Nordhaus a Paul Romer za integraci klimatických změn a technologických inovací do makroekonomických analýz. Oznámila to v pondělí Královská švédská akademie věd. Na držitele ocenění čeká finanční odměna devět milionů švédských korun (22 milionů Kč).
- Turecký prezident zakazuje svým ministrům využívat služeb amerických ekonomických poradců typu firmy McKinsey. Nepřeje si, aby se Turecko zmítané krizí dostalo do područí mezinárodních institucí. "Není to nutné, pomůžeme si sami," řekl Recep Tayyip Erdoğan na sobotním zasedání vládní Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) poblíž Ankary.
- Soukromá data statisíců uživatelů sociální sítě Google+ byla kvůli vadě programovacího rozhraní zhruba tři roky přístupná vývojářům aplikací pro tuto platformu. Společnost Google chybu odhalila a opravila letos v březnu, ale rozhodla se o ní neinformovat veřejnost kvůli obavám z případné reakce úřadů a poškození vlastního jména. Napsal to v pondělí deník The Wall Street Journal (WSJ), který informace získal od lidí obeznámených s incidentem a z firemních dokumentů. Google zároveň informoval, že uživatelská část Google+ příští rok v srpnu zanikne.
- Společnost Facebook uvádí na trh první elektronické zařízení pod vlastní značkou. Jde o přístroj, který je vybaven obrazovkou a kamerou a který má zjednodušit videohovory. Podle analytiků však není jisté, zda lidé budou ochotni otevřít své domovy kameře propojené s internetem, kterou prodává firma s pochybnými záznamy o ochraně soukromí uživatelů.
- Citigroup zvýšila cílovou cenu akcií Apple na 265 z 230 USD.
- JPMorgan Chase zvýšila cílovou cenu akcií Walmart na 108 ze 103 USD.
- Americký softwarový gigant Microsoft se rozhodl investovat do asijské alternativní taxislužby Grab. Firmy uvedly, že tento krok je součástí partnerství, které jim umožní spolupráci na technologických projektech, včetně umělé inteligence. Výši investice sice nezveřejnily, podle zdroje listu Financial Times se nicméně pohybuje kolem 200 milionů dolarů.
- Google už nebude usilovat o získání kontraktu na cloudové služby od Pentagonu v hodnotě deseti miliard dolarů. Internetový gigant to v pondělí zdůvodnil mimo jiné etickými pochybnostmi o zakázce ze strany části svých zaměstnanců. Po projektu Maven jde již o druhý kontrakt ministerstva obrany USA, který si společnost nechala ujít.
- Americká automobilka Ford Motor v pondělí oznámila, že po 75 letech spolupráce vymění agenturu WPP v roli hlavního reklamního partnera za newyorskou BBDO z britské skupiny Omnicom.
- Internetová firma Google se odvolala proti rekordní pokutě 4,34 miliardy eur, kterou jí za zneužívání dominantního tržního postavení mobilního operačního systému Android před třemi měsíci vyměřila Evropská komise (EK). Informovala o tom úterý agentura Reuters.
- NFIB index optimismu malých firem v září klesl na 107,9 bodu ze 108,8 bodu v srpnu (odhad: 108,9 bodu).
- Deutsche Bank zvýšila doporučení na akcie Walmart na "buy" z "hold".
- Prezident Spojených států Donald Trump opět podrobil kritice americkou centrální banku, která podle jeho názoru příliš rychle zvyšuje úrokové sazby. Podle Andrewa Brennera z makléřské společnosti National Alliance se Trump obává negativního dopadu vyšších úrokových sazeb na akciový trh.
- Společnost Facebook (ve středu -4,13 %) odstranila bezpečnostní chybu z komunikační aplikace WhatsApp, kterou vlastní. Chyba umožňovala hackerům převzít kontrolu nad aplikací, když uživatel přijal příchozí hovor.
- Panenka Barbie se vydá do boje proti sexistickým předsudkům. Její výrobce, firma Mattel (ve středu -3,94 %) finančně podpoří výzkum způsobů, jakými jsou ženy znázorňovány, a sexistických stereotypů. Záměrem několikaletého programu s názvem Dream Gap je zaměřit pozornost veřejnosti na nejrůznější "faktory, které malým dívkám brání rozvinout plně svůj potenciál", uvedl ve svém prohlášení známý výrobce hraček.
- O otevření restaurací v zemích subsaharské Afriky jedná s tamními partnery americký řetězec rychlého občerstvení Burger King. Skupina urychluje mezinárodní expanzi, aby posílila své pozice v konkurenci s rivalem McDonald's. V rozhovoru s listem Financial Times to řekl šéf mateřské společnosti Restaurant Brands International Daniel Schwartz.
- Úřady ve Spojených státech i Evropské unii vyšetřují americkou internetovou společnost Alphabet (ve středu -4,63 %) kvůli bezpečnostní chybě, která mohla vést k úniku soukromých údajů nejméně půl milionu uživatelů sociální sítě Google+. Informovala o tom agentura Reuters.
- Americký výrobce holících potřeb Gillette získal výjimku z 25% cla, které letos administrativa prezidenta Donalda Trumpa uvalila na dovoz oceli do Spojených států. Informovala o tom mateřská společnost Procter & Gamble (ve středu -0,92 %). Firma Gillette podle P&G již déle než dvě desetiletí dováží ocel od švédského dodavatele, protože ve Spojených státech nedokázala najít správný druh oceli pro své žiletky, napsal server CNN.
- Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 5. října po sezónním očištění údajů klesl proti předchozímu týdnu o 1,7 %. Uvedla to Asociace hypotečních bankéřů (MBA).
- Index výrobních cen ve Spojených státech v září meziměsíčně stoupl o 0,2 % (odhad: +0,2 %, srpen: -0,1 %). Meziročně se ukazatel v září zvýšil o 2,6 % po 2,8% růstu v předchozím měsíci. Analytici očekávali +2,8 %.
- USA: Velkoobchodní skladové zásoby v srpnu meziměsíčně stouply o 1 % (červenec: +0,6 %, odhad: +0,8 %).
- Prezident Spojených států Donald Trump v posledních dnech stupňuje kritiku americké centrální banky, která podle něj příliš rychle zvyšuje úrokové sazby. Na obranu Fedu a jejího šéfa Jeroma Powella ve čtvrtek vystoupila šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová, podle níž je takové zvyšování úroků "legitimní a nezbytné". Šéfa Fedu podpořili i další centrální bankéři.
- Americká technologická společnost Apple se dohodla na koupi části evropského dodavatele čipů Dialog Semiconductor. Oznámily to ve čtvrtek obě firmy. Apple v rámci dohody zaplatí 300 milionů dolarů za některé aktivity Dialogu a dalších 300 milionů dolarů za dodávky čipů v příštích třech letech.
- Americká automobilka Ford Motor svolává z trhu 200 supervozů GT kvůli úniku hydraulické kapaliny, který může způsobit požár. Společnost ví o jednom případu v Německu, který ale nezpůsobil ani nehodu, ani zranění. Automobilů, jejichž cena začíná na 400 000 dolarů, firma vyrobí za rok jen 250.
- Meziroční růst spotřebitelských cen ve Spojených státech v září zpomalil na 2,3 procenta ze srpnových 2,7 procenta. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo americké ministerstvo práce. Meziměsíčně se ceny zvýšily pouze o 0,1 procenta, zatímco analytici v průzkumu agentury Reuters počítali s růstem o 0,2 procenta.
Společnost Google má vysvětlit, proč odložila zveřejnění informace o zranitelnosti komunikační sítě Google+. Vyzvali ji k tomu tři vlivní republikánští senátoři. Google bezpečnostní závadu odhalil a odstranil letos v březnu.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- VýsledkyWalgreens Boots Alliance ve 4QFY2018: Upravený čistý zisk na akcii 1,48 USD (odhad: 1,45 USD), tržby 33,44 miliardy USD (loni: 30,15 miliardy USD, odhad: 33,84 miliardy USD).
- VýsledkyDelta Air Lines ve 3Q: Upravený čistý zisk na akcii 1,80 USD (odhad: 1,74 USD), tržby 11,95 miliardy USD (loni: 11,06 miliardy USD, odhad: 11,96 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK